איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"אין לזה הצדקה - נראה כמו ניצול"

כמה זה עולה לנו? • מתחילת חודש פברואר נרשם גל עליות מחירים נוסף • עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים במשק, ביקר בחריפות את המהלך


בצל המערכה שמנהלת מדינת ישראל כבר ארבעה חודשים ברצועת עזה ובגבול הצפוני, מתחילת החודש רשמו חברות המזון הגדולות עליית מחירים נוספת. ליאת רון ואריה מליניאק שוחחו ב־103fm עם עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים במשק, אשר התייחס לנתון המקומם.

"קודם כול, כשאני רואה העלאות מחירים אני הולך לבדוק אם יש הצדקה, ואתה מסתכל על כל חומרי הגלם הבסיסיים של עולם מוצרי המזון ומצרי היסוד בפרט", אמר עו"ד שטרום בפתח השיחה והביא את רשמיו: "אתה מגלה אחרי בדיקה שאין לזה הצדקה. מחירים של אורז, חיטה, מוצרים אחרים יורדים בעשרות אחוזים כבר תקופה לא קטנה, ופה בארץ הקודש במקרה תאגידי המזון הגדולים מעלים מחירים. זה נראה כמו ניצול. כשרואים את הנתונים אין מנוס מהמסקנה שאין הצדקה להעלאות האלה, בוודאי לא בשיעור שבו הן נעשות על גבו של הציבור".

עוד התייחס למונח 'שיימינג רגולטורי' והסביר מדוע בישראל הוא פחות אפקטיבי. "במדינות שבהן הגינות נחשבת ערך, הצרכנים גם מחרימים עסקים. הבעיה היא שהוא נועד למקומות שבהם מתוך 20 ספקים יש לך 1־3 שהם באמת לא הגונים, אבל מה קורה במדינה שבה רוב ספקי המזון הם מונופולים? הצרכנים כדי להעניש פה בישראל על חוסר הגינות יצטרכו להימנע מאכילת אוכל".

אשר לפעולות שניתן לעשות על מנת להילחם בגל ההתייקרויות, הסביר: "חשוב להבחין בין עבודת תשתית ארוכת טווח שנועדה להגביר תחרות ולייצר מנגנוני תחרות, לבין כלים קצרי טווח שבתקופת חירום אנחנו משתמשים בהם כדי למנוע העלאות מחירים והכבדה על הציבור. הכלים קצרי הטווח האלה, שבדרך כלל אנחנו מדברים בהם על פיקוח מחירים, חקיקה מהירה, הם לא בסמכותה של הממונה על התחרות".

"הממונה על התחרות יכולה לפתוח בחקירה אם היא חושבת שמישהו מפקיע מחירים באופן שערורייתי, אבל מהרגע שתיפתח החקירה ועד שנראה את בשורותיה, יחלוף זמן רב", הדגיש. "יש לנו כלים מצוינים קצרי טווח, בדמות חוקי הקפאת מחירים, שאת זה היה צריך לעשות עוד בשמונה באוקטובר. את הדבר הזה אפשר היה לעשות, צריך היה לעשות, וחבל שאנחנו מגיעים לזה ארבעה חודשים אחרי".

"הדחת ראשת רשות התחרות לא רלוונטית בהתייקרויות האלה"

נוסף על כך, טען עו"ד שטרום כי "העניין הזה של הדחת ראשת רשות התחרות תפס פה טרנד על עניינים שלא קשורים. גם אם מחר את מדיחה את ראשת רשות התחרות - שום דבר לא ישתנה במגנון, שום דבר. אני לא חס על אף אחד, אחד ממעבירי הביקורת הגדולים בשנים האחרונות על רשות התחרות זה אני. אם המטרה שלנו כרגע היא להקפיא מחירים - הדחת ראשת רשות התחרות לא רלוונטית בהתייקרויות האלה האחרונות".

לסיום התייחס עו"ד שטרום לאולטימטום שהציג שר הכלכלה ניר ברקת אמש (ד') לחברות המזון. "משרד הכלכלה, הנשק העיקרי שהיה לו הוא בזבז אותו - החקיקה ביום הראשון של המלחמה. 72 השעות שלעצמן לא יעשו שום אפקט על המשק ועל המחירים. נדמה לי שגם שר הכלכלה מבין שזו לא השיטה. השיטה היחידה היא להיכנס לכנסת, לחוקק או להוציא צווי פיקוח מחירים. את זה היה אפשר לעשות בכל אחד מהשבועות האחרים. עוד לא דיברנו על זה שבחודשים האחרונים חלק גדול מהנזק כבר קיים".

עריכה: שני רומנו

08/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


המחירים עולים, שוב
המחירים עולים, שוב  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris