גדעון אוקו

"אם ירד דירוג האשראי של ישראל, זאת תהיה הפעם הראשונה"

על רקע המלחמה, האם מודי'ס תוריד את דירוגה של ישראל? • הפרשנית הכלכלית ליאת רון ('וואלה') שיתפה בפרטים והביעה את דעתה בנושא


במשרד ראש הממשלה ובמשרד האוצר הביעו חשש כי מודי'ס, חברת דירוג האשראי, תוריד מחר (ש') את דירוגה ישראל לאור המצב הביטחוני הקשה. על פי הדיווחים, בכירים במשרדים המדוברים ניסו לשכנע את כלכלני החברה שלא להפחית את הדירוג בטענה כי למרות המלחמה כלכלת ישראל יציבה. בשיחה עם אריה אלדד ורון קופמן ב־103fm הפרשנית הכלכלית ליאת רון ('וואלה') שיתפה בפרטים והביעה את דעתה בנושא.

"מוד'יס היא רק אחת משלוש סוכנויות דירוג בין־לאומיות, שהיום בחצות אמורה לתת את החלטתה לגבי דירוג האשראי של ישראל. בנוסף אליה יש שאמורות בחודשים הקרובים לתת את התחזיות שלהן", הסבירה רון. "זה יהיה מעין אפקט של כדור שלג, מה שהם יחליטו ישפיע מן הסתם על ההחלטה של האחרות. מעולם לא ירד דירוג האשראי של ישראל עד כה. ירדו התחזיות, האופקים אבל הדירוג עצמו לא ירד. אם הדבר יקרה זה יקרה בפעם הראשונה. אפילו באינתיפאדה השנייה זה לא קרה. לכאורה, אין שום סיבה שזה יקרה".

עוד הדגישה כי "ההלוואות עלולות להיות מושפעות - ברגע שדירוג האשראי יורד הריביות יעלו. למה דירוג האשראי כן עשוי לרדת? וזה דבר שאמור מאוד להטריד את כולנו, כי זה אומר פחות כסף למדינה, מכיוון שההתנהלות או האסטרטגיה הממשלתית שבאה לידי ביטוי בתקציב אינן מרגיעה את חברות דירוג האשראי. אתמול התפרסמו נתוני הגירעון, הגירעון שלנו עכשיו עומד על 4.8 אחוזים, כמעט פי שלושה ממה שצריך להיות. עוד לא סיימנו את המלחמה, כשנסיים יהיו כאן הוצאות גדולות, הכול יהיה הרבה יותר יקר למדינה".

"יש איזושהי תחושה אצלנו שהם מטומטמים, מה זאת אומרת? אנחנו נעשה שטיקים של ישראלים, נעגן כל מיני דברים יחד, לא ניתן את הנתונים, והם יקנו את השיט הזה והם יעשו מה שאנחנו רוצים - הם לא מטומטמים. הם מבינים שההתנהלות של הממשלה בתקציב הזה מופקרת", אמרה.

עריכה: שני רומנו

09/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ליאת רון
ליאת רון  |  צילום: 103fm
Paris