"חמאס משחק על זמן"

שלום בן חנן, לשעבר בכיר בשב"כ, על המו"מ לשחרור החטופים • על משאיות הסיוע שעליהן משתלט חמאס: "הייתי מפציץ - מצור על אוכלוסייה הוא כלי נשק"


הרמטכ"ל הרצי הלוי קיים השבוע הערכת מצב בצפון רצועת עזה וטען כי הלחץ הצבאי הוא זה שיביא את החטופים. אריה אלדד ורון קופמן דנו בכך ב־103fm עם שלום בן חנן מהמכון למדיניות נגד טרור באוניברסיטת רייכמן ובכיר בשב"כ לשעבר, אשר הביע את דעתו בנושא.

תחילה התייחס בן חנן לאי הגעת המשלחת הישראלית לקהיר כחלק מהמשא ומתן. "זה אומר שאנחנו מעבירים מסר שנקודת הפתיחה של המשא ומתן כפי שחמאס הציג אותה בדרישה שלו - שאנחנו לא יכולים לדון מהנקודה הזו. יכול להיות שיש איזושהי כוונה להעביר מסרים נוספים, אבל המסר העיקרי צריך להיות שההצעה הזו היא הצעה שאי אפשר בכלל להתחיל לעבוד איתה. הצד השני צריך להבין שאומנם אנחנו ביד אחת מנהלים משא ומתן ומעוניינים לשחרר את החטופים, אבל ביד השנייה אנחנו ממשיכים בלחימה העיקשת בח'אן יונס ויכולים להגיע לאזורים נוספים".

"אנחנו חייבים להשתמש במנוף הלחץ הזה אחרת הדרישות תישארנה הזויות, לרבות דרישות שהן מעבר לשחרור אסירים בלבד. אנחנו את הקרב הזה הפסדנו כבר בתחילת המלחמה. לא יעלה על הדעת, בשום מלחמה, גם מלחמה שרוצים לנהל אותה על פי דין בין־לאומי, גם כשרוצים לנסות ולפגוע בכמה שפחות בלתי מעורבים, לא ייתכן שמדינה לא תקשור את הנושא של מתן תרופות, מידע על החטופים, ביקור של הצלב האדום, הארגון הכמעט אנטישמי הזה, למתן הסיוע ההומניטרי לצד השני", תקף.

עוד טען כי "נוצר פה איזשהו מצב שדרישה הומניטרית היא רק עבור הצד השני, זה לא ייתכן. אני כמו כל אחד מאיתנו מעוניין בשחרור החטופים, כל יום שהם נשארים שם הוא יום קשה. ובכל זאת, ההנהגה צריכה לעמוד איתנה גם במצב הזה מתוך ההבנה של מי שמסתכל על התמונה הקודמת ואומר לעצמו שאנחנו עושים את זה גם בשבילם. החטופים לא ישוחררו בתנאים אחרים. כל עוד חמאס מבין שהוא מגיע למשא ומתן מעמדת כוח, הדרישות שלו תהיינה הזויות והוא ימשוך את המשא ומתן".

"חמאס משחק על זמן, חמאס מבין שיש לחץ בין־לאומי", הדגיש. "חמאס מנהל משא ומתן תחת מערכת ערכים אחרת משלנו, תחת תרבות אחרת, ואנחנו חייבים להבין את זה. אם לא נשחק את המשחק הזה, כמו למשל שאנחנו נבצע משברים יזומים, ולנסות ולמנף את מנופי הלחץ המעטים שיש לנו, לנסות להגביר את הלחץ ולנסות להביא אותו להבנה שאנחנו לא מתכוונים לוותר".

"היינו צריכים לייצר מתחילת המלחמה מנגנון שבו אנו מחלקים את הסיוע"

בהמשך ביקר בן חנן את אופן חלוקת הסיוע ההומניטרי ברצועת עזה. "היינו צריכים לייצר מתחילת המלחמה מנגנון שבו אנחנו מחלקים את הסיוע ההומניטרי בצורה כזו שלא יגיע לחמאס. גם הנראות הזו של משילות, אם אנחנו רוצים שיום אחד הם ייאלצו לצאת מהמנהרות, אז לא יעלה על הדעת שאנחנו לפי הנתונים של שב"כ 60 אחוזים מהסיוע הולך לחמאס, וחמאס מראה משילות ומחלק את הסיוע הזה לתושבים. לצערי את הנקודה הזו אנחנו מנהלים לא טוב".

לדבריו, "היינו צריכים לעשות איזשהו מסדרון הומניטרי שבו אנחנו מחלקים את הסיוע. אומרים לי שהם חוששים שאם אנחנו עושים צעד כזה אנחנו מקבעים את השליטה העתידית שלנו ברצועת עזה, זה שטויות. צריך לעשות את זה כדי למנוע מחמאס להתחזק בזמן שאנחנו רוצים שהוא ייחלש".

בתגובה לאמירותיו תהה קופמן כיצד ניתן לנצח את המערכה בזמן שמחבלי חמאס משתלטים על משאיות הסיוע ההומניטרי, ובעצם בכך מספקים לעצמם אוויר לנשימה בתוך המלחמה. בן חנן חיזק זאת: "אם אתה שואל אותי הייתי אפילו מפציץ משאיות כאלה ברגע שמשתלטים פעילי החמאס. אנחנו יודעים לעשות פעולות כירורגיות. הייתי מפציץ משאית כזו כדי שהאספקה לא תגיע לחמאס - זה גם מסר. בכל תורת לחימה גם מצור על אוכלוסייה הוא בהחלט כלי נשק למלחמה".

עריכה: שני רומנו

09/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משפחות החטופים - ארכיון
משפחות החטופים - ארכיון  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris