אודי סגל וענת דוידוב

"הממשלה פוגעת באופן בסיסי בביטחון הלאומי שלנו"

מפקד אוגדת איו"ש לשעבר אלוף (מיל') נעם תיבון תקף את התנהלות הממשלה • על שר האוצר: "אדם לא מוכשר שאין לו מושג בניהול משאבים"


הבוקר (א') נפתח יומה ה־128 של המלחמה מול חמאס על רקע החזית הצפונית והניסיון להוביל לשחרור החטופים. אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש ומפקד הגיס הצפוני, תקף בחריפות את התנהלות הממשלה. 

"אין ממשלה בישראל כבר הרבה זמן", הכריז תיבון בפתח השיחה. "התפקוד שלה רע מאוד, ספציפית לגבי הדרום צריך להחליט אחד מהשניים - אם אנחנו חושבים שצריך לצמצם את הסיוע ההומניטרי על מנת להפעיל לחץ על חמאס בנושא החטופים אז זו צריכה להיות המדיניות. אבל אם המדיניות היא אחרת, מכיוון שתואם עם ארה"ב שיש כאן איזושהי עסקה שארה"ב דרשה תמורת תחמושת שהיא נותנת לנו, אז צריך לקיים את מה שהובטח אל מול האמריקנים".

עוד טען כי "הממשלה הזו פוגעת באופן בסיסי בביטחון הלאומי שלנו - הביטחון הלאומי של מדינת ישראל משלושה נדבכים מרכזיים - צבא חזק והתקפי, כלכלה חזקה ומערכת יחסים אסטרטגית עם ארה"ב, המעצמה הגדולה בעולם. ממשלת המחדל של נתניהו פוגעת בשלושת הנדבכים שעליהם עומד הביטחון הלאומי של מדינת ישראל.  הממשלה הזו פגעה באופן שיטתי בצבא".

"פעם ראשונה שמורידים לנו את הדירוג, בין השאר בגלל שממנים אדם לא מוכשר כמו סמוטריץ', שאין לו מושג בניהול משאבים, להיות שר האוצר", ביקר. "הוא שר אוצר גרוע, וזו פעם ראשונה שמורידים לנו דירוג. והדבר האחרון, למרות הסיוע האדיר שנתן לנו הנשיא ביידן, נתניהו מצליח לריב איתו או רוצה לריב איתו. אני רוצה גם להגיד משהו על הנושא של הנשיא טראמפ, טראמפ שונא לוזרים. יחסי ישראל ארה"ב זה דבר חשוב מדי בשביל לנצל אותו לכל מיני צרכים פוליטיים עלובים".

כמו כן, כאשר נשאל איך הוא רואה את התבטאויותיו של ראש הממשלה נתניהו בנוגע לפעילות כוחות צה"ל ברפיח, השיב תיבון כי "אני רואה את זה בצורה הבאה: בניהול נכון של המערכה היינו צריכים להיכנס לרפיח דבר ראשון כדי לנתק את רצועת עזה ממקורות האספקה שלהם, של החמאס. ההתבטאויות של נתניהו בנושא רפיח נועדו בעיקר כדי לנגח את הצבא. אם אתה רוצה לכבוש שטח אתה לא צריך להודיע על זה מראש, אתה צריך להפתיע את האויב. יש כאן משהו שכרגיל נתניהו עושה כדי להעמיד את הצבא במבוכה, כאילו הוא דוחף קדימה והצבא עוצר. התחושה היא שראש הממשלה במקום לתת גיבוי לצבא פועל נגד הצבא".

תיבון המשיך והביע את דעתו על 'הניצחון המוחלט' שעליו מדבר נתניהו. "בהתחלה אמרו לנו 'רק נגיע לשיפא, נגלה מה יש מתחת וננצח', אחרי זה ח'אן יונס, ועכשיו אומרים את אותו הדבר על רפיח - אני לא מאמין בסיסמאות החלולות האלה. בשביל לנצח צריך שני דברים, צריך לראות את זה ולהחזיר את החטופים. הסיסמאות האלה של ניצחון מוחלט וכו' הן כמובן ריקות מתוכן, הן סיסמאות פוליטיות".

"צריך להחזיר את המנדט לעם, לבחור הנהגה ראויה של אנשים אמיצים"

"היית מפסיק את הלחימה בשביל להחזיר את החטופים?", שאלה דוידוב, ותיבון הסביר: "אני חושב שיש לנו צוות משא ומתן מאוד מוצלח, ברנע ראש המוסד, ניצן אלון, מודרכי ורונן בר, צריך לתת להם את המנעד הרחב ביותר להחזיר את החטופים. הדבר הזה, ברגע שנחזיר את החטופים, זה גם יאפשר לנו להילחם עם הרבה פחות מגבלות ברצועת עזה, זה דבר ראשון. הדבר השני, זו חובה מוסרית של כולנו. אף אחד לא ירצה לחיות במדינה ואף חייל לא ירצה להתגייס לצה"ל כשהוא יודע שאם הוא נופל בשבי פשוט נותנים לו למות ככה. מי ירצה לחיות במקום כזה?"

לדבריו, "החזרת החטופים היא עניין ערכי אבל עניין הרבה יותר עמוק בקשר בין מדינה לצבא. צריך לתת להם מנעד רחב, כולל אם יש הפוגה בלחימה. צה"ל הוכיח שהוא יודע לחזור ללחימה, וצריך להחזיר אותם מכיוון שכשלא מחזירים אותם גם לזה יש משמעות, שהם פשוט ימותו שם ואנחנו לא מוכנים לסבול את זה".

בסיום השיחה תקף תיבון את התנהלותו של ראש הממשלה מפרוץ המלחמה ועד היום, וקרא להשיב לעם את המנדט. "אני ראיתי איפה נתניהו היה בשבעה באוקטובר וגם בשמונה באוקטובר איפה הוא התחבא. צריך להחזיר את המנדט לעם ולבחור כאן הנהגה ראויה של אנשים אמיצים, אנשים שמוכנים להילחם. השפלות שבה מפעילים קמפיין נגד משפחות החטופים מבית מדרשו של נתניהו וממשיכים לקרוע את העם כאילו אנחנו עדיין בשישה באוקטובר, זה מחליש את מדינת ישראל, את צה"ל ואת החברה".

"כבר מזמן היה צריך נתניהו לקחת אחריות. רב סרן בחיל המודיעין לוקח אחריות אבל ראש הממשלה לא. צריך כאן מהלך מסודר של בחירות ולבחור הנהגה רצויה, הנהגה שתיהנה מאמון העם", הדגיש.

עריכה: שני רומנו

11/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


נעם תיבון
נעם תיבון  |  צילום: גרשון אלינסון/פלאש90
Paris