אודי סגל וענת דוידוב

חוק הגיוס? "אראה בזה צומת משמעותי"

ח"כ אורית פרקש־הכהן בתגובה לחוק הגיוס החדש • על הורדת דירוג האשראי: "חדשות לא טובות, קיווינו שהירידה תהיה יותר קלה"


בסוף השבוע פורסם כי במחנה הממלכתי צפויים להתנגד לחוק הגיוס במתכונתו הנוכחית, שיובא לכנסת על רקע המלחמה הקשה. החוק כולל על פי דרישת צה"ל את הארכת השירות עבור משרתי הסדיר והמילואים ללא מתווה גיוס עבור החברה החרדית והערבית. חברת הכנסת אורית פרקש הכהן התייחסה לדברים.

"קודם כול הדבר הזה עוד לא הוגש וקודם, אבל אני חושבת שזה יהיה צומת מאוד משמעותי לכחול לבן ולא צומת שגרתי", הבהירה חברת הכנסת. "אני אישית אתנגד בכל כוחי. בתקופה כזו שאנחנו רואים כמעט 11 מיליארד ש"ח כספים קואליציוניים ולמילואימניקים תוכנית הפיצויים לא מספקת. אנחנו לא בקו אדום, הדבר הזה לא הוגש, אני אישית אראה בזה צומת החלטה מאוד משמעותי ואני חושבת שזה מה שיהיה במחנה הממלכתי".

נוסף על כך התייחסה ח"כ פרקש הכהן להורדת דירוג האשראי של ישראל על ידי מוד'יס. "הורדת הדירוג בצורה כפולה, גם הורדת הדירוג עצמו וגם הצבת הדירוג עצמו באופק שלילי, זה חדשות לא טובות. בממשלה ובכלל קיווינו שהירידה תהיה יותר קלה. צריך להבין שאנחנו בימים של הגשת תקציב לוועדת הכספים, בעולם שבו הוצאות הביטחון והממשלה צפויה לקחת הלוואות עתק, ודבר כזה משפיע באופן ישיר על האמון של השווקים בישראל ועל הריבית".

"המחיר של הריבית יהיה במיליארדים יותר שהממשלה תשלם", הדגישה. "זה איתות לא טוב, גם כשמסתכלים בדו"ח עצמו זה הבעת חוסר אמון בממשלה, הוא לא מתעסק רק בממשלה כמו שמנסים להציג. אני בנושאים האלו של התקציב אומרת את מה שאני חושבת, שכמו ששר האוצר ידע יפה מאוד שבוע אחרי אירועי הטבח לצאת בהצהרה לציבור 'נכשלנו, סדרי העדיפויות השתנו', הוא היה צריך לעמוד במילה שלו, הממשלה הייתה צריכה לעמוד במילה הזו".

עוד טענה כי "צריך להגיד את האמת, בנושא הכלכלי, למרות הערות שלנו, המצב הוא לא מצב שאני תומכת בו. מוד'יס עולים על הנקודות ואומרים שיש התנהלות שלא טובה, חוסר יציבות פוליטית, הם מתכוונים שצפויות מחאות גדולות של הציבור כי אין אמון בהתנהלות של הממשלה".

כמו כן, כאשר נשאלה אם היה ניתן להתנהל אחרת כדי למנוע פעולה כזו מצד מוד'יס, השיבה חברת הכנסת נחרצות: "חד משמעית. תסתכל על התקציב, היו מעל 13 מיליארד ש"ח כספים קואליציוניים, נשארו מעל 10 מיליארד בימים של מלחמה. כספים קואליציוניים סקטוריאליים שהפוך מכיוון של צמיחה. זה הזמן לשנות סטטוס קוו בנושא קצבאות של אברכים? זה הזמן לתת תוספת מצטברת לאורית סטרוק? לא צריך הרבה, גם התגובה של שר האוצר היא תגובה לא מכבדת".

על ההשפעה של הורדת הדירוג על האזרח הקטן אמרה: "אנחנו בוודאי נרגיש את זה, כי זה אומר שההוצאות של הממשלה בתקופה הזו יהיו עוד יותר גדולות. הממשלה הזו, שר האוצר וראש הממשלה, עובדים בדרך הקלה - מעלים מיסים ולא עושים את מה שצריך לעשות. האירוע הכלכלי פה שמדינת ישראל הולכת חמש שנים אחורה, ודבר שני יש את נושא עלויות הביטחון שמזנקות. זה הזמן לחוקק את חוק השירות הישראלי ולהתחיל לדבר בצורה ישרה עם השותפים".

"ההפרדה בין ה'ביחד ננצח' לחטופים - קמפיין פוליטי שבא לנסות לייצר מסך עשן"

ח"כ אורית פרקש הכהן הוסיפה והתייחסה לסוגיית החטופים המוחזקים כבר 128 ימים בשבי חמאס ולטענה כי ישנם הרוצים בשובם של החטופים אך בהפסד ישראל במלחמה הכוללת. "אני חושבת שזה חמור מאוד, זה ליקוי מאורות. כשאתה רואה מה זה עושה גם ככה לנפש הפצועה של משפחות החטופים, פשוט אי אפשר להבין את זה. זה לא ראוי, זה פוגע במשפחות מאוד".

"תחשבי על הורים, ויש לא מעט כאלה שיש להם ילד בעזה ובמשפחה חטוף, ההפרדה הזו בין ה'ביחד ננצח' לחטופים בעיניי זה קמפיין פוליטי שבא לנסות לייצר מסך עשן על האירוע הזה שהוא מורכב. לייצר איזשהו נרטיב שאומר שיש צד אחד שהוא ותרן, שמעניין אותו רק החטופים ולהפסיד במלחמה, ויש צד שרוצה לנצח במלחמה - שנינו מבינים שזה לא האמת", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

11/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אורית פרקש־הכהן
אורית פרקש־הכהן  |  צילום: מרים אלסטר/פלאש90
Paris