"אין מושל בישראל"

ראש המועצה האזורית מטה אשר משה דוידוביץ תקף את הממשלה נוכח תפקודה בגבול הצפוני: "כולם מחפשים חבל כדי לרדת מהעץ הגדול שעלו עליו"


שבת לא שקטה עברה על תושבי הצפון וקו העימות נוכח התגברות הירי מכיוון חיזבאללה. משה דוידוביץ, ראש המועצה האזורית מטה אשר, תקף בחריפות את הממשלה והעומד בראשה בעקבות אי הוודאות שבה נמצאים תושבי האזור המפונים מבתיהם.

"אם יש משפט אחד נדוש שאני חוזר עליו בפני ראש הממשלה והקבינט הביטחוני ושריו, כל המשפט הזה - אדוני ראש הממשלה, מה עם ממלכת האי וודאות שאנחנו חיים בה? והתשובה של ראש הממשלה היא כמו האילם, עיוור, חירש. הסתכלות במבט תם ואין תגובה ואין תשובה", זעם. "הוא מסתכל עליי, מהנהן בראש, 'הבנתי', ואומר 'נקסט' לעצמו. לא פעם ולא פעמיים שאלתי. והדבר החשוב זה האם מכינים אותנו? למה מכינים אותנו? שאנשים שלנו יישארו מחוץ לבתיהם עד סוף שנת הלימודים?"

עוד שיתף כי "יש קיבוץ שכולו פונה ועכשיו מפנים אותו מהמלון, היום הם נהיו פליטים כי הקיבוץ הזה שנמצא בבית מלון יערות הכרמל, הודיע המנכ"ל שהוא פותח את המלון לציבור הרחב. אני כרגע נאבק במשרד התיירות, משרד האוצר. אני לא דואג למלון, הוא מבחינתו כבר מוכר בבוקינג את החדרים לפסח. מבחינתי זה אומר ששבעים הילדים ימשיכו ללמוד שם, ואני אעשה את כל מה שצריך. עוד שבועיים ימים הם אמורים להתפנות מבלי שיש להם יעד מיידי".

כמו כן, כאשר נשאל מה תשובת הממשלה בנושא, התרעם דוידוביץ: "התשובה של הממשלה? איזו? לא קיימת ממשלה. אין ממשלה, אין מושל בישראל. אם ממשלת ישראל לא מבינה שהיא ביד אחת אומרת לאנשים 'אתם תמשיכו להיות עקורים' וביד שנייה לא מאריכה לבתי המלון, שר החינוך הודיע לנו בקבינט הביטחוני לפני 22 ימים 'המערכת חינוך של הילדים המפונים שלכם תמשיך להיות מחוץ לכותלי בתי הספר האורגניים שלהם עד סוף השנה'. אז מדוע מערכת אחרת שאמורה להיות מתוזמנת עם מערכת החינוך, מערכת בתי המלון של המפונים, לא נותנת אופק?"

"צה"ל מחפש כל דרך לייצר לתושבים שקט וביטחון, הממשלה מדברת על הסדר"

"אנחנו פגשנו את אלוף הפיקוד וקיבלנו סקירה מקיפה על הפעילות של צה"ל, ובאותו יום היו עוד אירועים כאלה ואחרים שמיוחסים לצה"ל בלבנון", ציין והוסיף: "אני מבין דבר אחד, שצה"ל כרגע מחפש כל דרך כדי לייצר לתושבים שלנו את השקט והביטחון שיוכלו לשוב לבתיהם, וממשלת ישראל מדברת על הסדר מדיני שלא יביא את הפתרון. הוא לא יביא את הפתרון מסיבה אחת: כל עוד הטרוריסטים של רדואן יודעים לירות לחלון של בית, אי אפשר להחזיר את התושבים. ובדיסוננס הזה שאנחנו חיים הממשלה לא נותנת אופק".

דוידוביץ המשיך והדגיש כי "כשאנחנו מדברים מול האמריקנים ואומרים להם 'תנו לנו אופק לפעול ברצועת עזה', הם מבקשים דבר אחד לדעת מה ביום שאחרי. אנחנו מבינים שהרמטכ"ל וצמרת צה"ל נערכים פה עם אוגדות שלמות כדי לפעול ביום פקודה, אבל אנחנו מבינים עוד דבר - כולם מחפשים חבל לרדת מהעץ הגבוה שטיפסו עליו. זו הבעיה של אותם תושבים שחיים בתוך אי הוודאות הזו. לממשלה אין תוכנית פעולה גם לזמן עד שיקרה אירוע כזה או אחר. תנו לאנשים פתרונות, עסקים סגורים 130 ימים, מה קורה עם האנשים האלה?"

"אין כסף לכולם?", תהו צמד המגישים, ודוידוביץ השיב נחרצות: "בוודאי שלא. אותה תוכנית של מסלול ירוק שנאבקנו בכנסת כדי לאשר, טיפה בים לעסקים. החקלאים לא מקבלים תשובות. כדי שמס רכוש יטפל בכל הסוגיות של הפערים הם צריכים לבוא לשטח. אתם מבינים שמשטרת ישראל לא עולה ליישובים שלנו שנמצאים בקו הגבול? אם עכשיו קורה אירוע של תגרה בכפר שמפונה אבל חלק מתושביו חזרו הביתה, היא לא מגיעה. מבחינת המשטרה זה אזור מת. גם לא בזק, חברת חשמל".

עריכה: שני רומנו

11/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris