ינון מגל ובן כספית

"ההתפתחות על ראש השר האוצר, תגובתו מופרעת"

פרופ' ירון זליכה בתגובה להורדת דירוג האשראי ע"י מודי'ס: "מצער, לא היה מחויב המציאות" • הוסיף: "הזהרתי שזה בדיוק מה שעומד לקרות"


סוכנות הדירוג מודי'ס הודיעה בשישי האחרון כי בחרה להוריד את דירוג האשראי של ישראל לרמה A2 בשל המלחמה והשלכותיה. פרופ' ירון זליכה, ראש בית הספר לחשבונאות, כלכלה וניהול כספים בקריה האקדמית אונו, הגיב על ההחלטה המורכבת.

"זה אומר קודם כול שנפתחה פה דלת לגל של ירידות דירוג אשראי, גם של חברות הדירוג הנוספות וגם של חברת מודי'ס עצמה", הסביר פרופ' זליכה בפתח השיחה והוסיף: "הדבר הזה הוא לא היה מחויב המציאות, והוא מאוד מאוד מצער. אני חושב שכל ההתפתחות המסוכנת והמיותרת הזו היא על ראשו של שר האוצר. חברת הדירוג מפנה את האצבע המאשימה אליו בצורה מאוד מאוד ברורה, כיוון שבסופו של דבר לא היה מקום אמיתי, מקצועי, להורדת דירוג האשראי".

עוד הדגיש פרופ' זליכה כי "צריך לזכור שני דברים, הייתה לנו כבר מלחמה קשה מאוד שהשלכות הכלכליות הרבה יותר חמורות מאשר זו, האינתיפאדה השנייה, ועדיין לא ירד לנו דירוג האשראי. בשנה ההיא סיימנו שנתיים רצופות שבהן ההכנסה הלאומית מתכווצת, ועדיין לא ירדנו. הנזק הכלכלי של האינתיפאדה השנייה היה יותר חמור משמעותית".

בתגובה לאמירותיו טענו צמד המגישים כי ההוצאות על המלחמה הנוכחית הרבה יותר גדולות משהיו באינתיפאדה השנייה, ופרופ' זליכה חידד: "חבר'ה, ההשלכות של עלות הלחימה עצמה הן רק חלק מההשלכות הכלכליות של מלחמה. באינתיפאדה השנייה ההשלכות היו הרבה יותר משמעותיות, וכתוצאה ממנה הממשלה הגיעה לסף פשיטת רגל. לא היה דבר שהוא מחויב המציאות. לפני שלושה חודשים הזהירו חברות הדירוג שהן בוחנות לשלילה את האופק של המשק. בדו"ח הנוכחי הן מציינות מה הבעיה המרכזית שלהן - היעדר חזון של המדיניות הכלכלית, אובדן אמון מוחלט במדיניות הכלכלית שמוביל שר האוצר".

"אתה לא יכול להגיש תקציב שכאילו הוא מנותק לחלוטין מהשלכות המלחמה על המשק, אתה לא יכול לדאוג אך ורק למימון הוצאות המלחמה בלי לוודא שרמת ההוצאה שלך תואמת את השלכות המלחמה", התרעם. "כבר לפני המלחמה התחלת לפתח גירעון מאוד משמעותי שמתקרב לשלושה אחוזי תוצר. הבעיה היא שהולך ונוצר גירעון בלי קשר למלחמה, 100 מיליארד ש"ח בשנה. זה לא משהו שאפשר לעמוד בו לאורך זמן".

תגובת סמוטריץ' להורדת הדירוג: "תגובה מופרעת"

פרופ' זליכה המשיך וביקר את התנהלותו של השר סמוטריץ'. "כאשר שר האוצר משדר לחברות הדירוג שלא מעניינת אותו הסיטואציה הזו, שיוקר המחיה פה מקשה על הצמיחה במשק ועל התפתחות ההכנסות של הממשלה, אז מצד אחד ההוצאות מתפרעות לא בגלל המלחמה, ומהצד השני ההכנסות נפגעות כי פוטנציאל הצמיחה לא ממומש, אז אתה ממשיך לדבר על גירעון שימשיך להתנהל עוד שנים. הבעיה שלנו זה לא שהדירוג ירד, הבעיה שלנו שהדירוג חושף את מה שאני אומר שבועות ארוכים, שהמדיניות הכלכלית לא מתאימה ומדרדרת את מצב המשק".

"ערב המלחמה היינו עם גירעון של כמעט 3 אחוזי תוצר, בעקבות המלחמה ברור שאנחנו צריכים להגדיל את הוצאות הביטחון, הריבית עלתה, וכמובן הוצאות מערך בריאות הנפש וכו' מביאות אותנו לגירעון של 100 מיליארד ש"ח בשנה. אתה צריך להוריד לפחות 30 מיליארד ש"ח מההוצאה השוטפת שלך", הדגיש. "בתקופת מלחמה לא תוכל לצמוח בשישה אחוזים, אבל אפשר בשניים או שלושה. יהיה לזה השלכות גם על ההכנסות ממיסים, ובוודאי בתום המלחמה. אבל אם אתה לא עושה את זה ולא את זה, אתה ממשיך בגירעון של 100 מיליארד".

נוסף על כך, ביקש פרופ' זליכה להבהיר כי "לא הגירעון שנובע מהמלחמה הטריד את חברות הדירוג, היד על ההגה, לאן זה הולך אחרי המלחמה. שים לב מה הם אומרים, הם מוטרדים מהיעדר חזון, אין אופק לממשלה בהיבט הכלכלי. זה הדבר המרכזי שמטריד בדוח הזה. אני מזכיר, לאורך כל השנה 300 כלכלנים טענו שהרפורמה המשפטית תביא לירידת האשראי, אני אמרתי שזה בולשיט, אבל גם אני עצמי אמרתי לפני שלושה שבועות שדירוג האשראי ירד אם התקציב הזה יעבור. לא לקחו אותי ברצינות, זו התוצאה. אין יד על ההגה בתחום הכלכלי".

אשר להתנהלותו של ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "בזכות ההתערבות של נתניהו ב־2003 לא ירד לנו הדירוג בתנאים הרבה יותר קשים, הוא מנע באמצעות תוכנית כלכלית חדשה את ירידת הדירוג. הרבה יותר מטריד אותי שנפתח פה פתח לגל של ירידות דירוג נוספות, וזה כבר מסוכן. זה כבר ישפיע על השווקים הפיננסים. זה לא בריא וזה מיותר, פשוט מיותר. שום דבר לא אבוד, ממש ממש שום דבר".

"אנחנו סך הכול משק חזק, אם נחליש אותו במו ידינו אנחנו יכולים לצלוח את המלחמה הזו ולצאת לצמיחה מהירה בסיומה. כשאתה קורא את תגובת שר האוצר, זו תגובה מופרעת, פשוט מופרעת. מה עם המדיניות שאתה הובלת? הביקורת שלהם בתחום הכלכלי היא ביקורת מוצדקת. הם מתחו ביקורת מאוד קשה על ההנהגה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

11/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


פרופ' ירון זליכה
פרופ' ירון זליכה  |  צילום: תומר נויברג/פלאש90
Paris