ינון מגל ובן כספית

בצה"ל טוענים: חיילים הסתכנו - למען כסף פלסטיני

בלעדי: קצינים העידו כי חיילים פעלו תוך סיכון חייהם במבנה בנק ברימאל • הכסף, 200 מיליון ש', מיועד לרשות • דו"צ: "הפעילות בהתאם לדרג המדיני"


קצינים בצה"ל טוענים כי חיילים פעלו בלב עזה, בשכונת רימאל, תוך סיכון חייהם, לצורך חילוץ מאות מיליוני שקלים, המיועדים לרשות הפלסטינית - כך נחשף הבוקר באופן בלעדי בתוכנית של ינון מגל ויוסי יהושוע ב־103fm. על פי עדויות שהגיעו לעורך המשדר, סער פלסנר, מדובר בסכום העומד על 200 מיליון שקלים, ושיעדו - רמאללה.

לדברי הגורמים בצבא, האירוע התרחש במהלך התקפה על מרחב רימאל, כאשר הכוחות הגיעו למבנה של בנק פלסטין - זאת בעקבות זיהוי ירי צלפים מכיוון המבנה. בעת הפשיטה עליו נמצא סכום העומד, כאמור, על כ־200 מיליון ש'. הגורמים שאיתם שוחחנו ציינו כי כוחות צה"ל פעלו להוצאת הכסף, שיעדו - קופת הרשות הפלסטינית ברמאללה, וזאת, לדבריהם "תוך לקיחת סיכונים מסוימים". 

הסיפור מעלה שאלות רבות, ובמרכזן: מדוע על חיילי צה"ל לסכן עצמם בפעולה שמטרתה חילוץ כספים, לא כל שכן - כספים שככל הנראה יעשו את דרכם למדינה שבה הם לוחמים כעת. זאת כאשר, על פי עדויות שהגיעו למערכת, החיילים עצמם הם אלה שהעמיסו את הכסף על רכבי הברינקס בעת הפעולה.

בשלב זה הכסף טרם הועבר לרשות. שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן ציין כי שלח מכתב לראש הממשלה נתניהו ולשר הביטחון גלנט בדרישה לקבל "הבהרות ותשובות" על המידע, שנפוץ כבר במהלך סוף השבוע. הוא צייץ בחשבון ה־X שלו כי "במקום לחשוב איך להעביר את הכסף הנ"ל לרמאללה בדרך מתוחכמת, צריך לקבל החלטה פשוטה - לחלט את הכסף ולהשתמש בו לטובת מפונים בדרום ובצפון". עוד צייץ ליברמן כי "ראש הממשלה נתניהו דאג לכלכל את החמאס ובמקביל לקלקל את ישראל".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי הפעולה נעשתה בהתאם להנחיית הדרג המדיני וכי המטרה הייתה למנוע מחמאס להגיע למזומנים.

תגובת דובר צה"ל המלאה מובאת להלן: "כוחות צה"ל פעלו בשבוע שעבר (ה'), ב'בנק פלסטין' בעיר עזה, לשם מניעת תפיסתם של כספים על ידי ארגון הטרור חמאס ושימושם לצרכי טרור. המבנה בו היה הבנק הותקף בעבר בעקבות ירי שבוצע לעבר כוחות צה"ל מהמבנה.

"הפעילות נעשתה בהתאם להנחיית הדרג המדיני, ואופן החזקת הכסף והיעד אליו יועבר כפופים להנחייתו", לשון תגובת דובר צה"ל.

11/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


"החיילים העמיסו על הברינקס". בנק פלסטין ברימאל
"החיילים העמיסו על הברינקס". בנק פלסטין ברימאל
Paris