אודי סגל וענת דוידוב

"רואים שנושא החטופים בסדר עדיפות עליון"

האלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, שיבח את כוחות צה"ל על מבצע חילוץ החטופים משבי חמאס: "ברגע שיש יכולת עושים את זה"


היום ה־129 מאז תחילה המלחמה נפתח בידיעה המרגשת והמשמחת על שחרורם של פרננדו סימון מרמן ולואיס הר שהיו בשבי החמאס. השניים חולצו במבצע צבאי מורכב והרואי של צה"ל, שב"כ וימ"מ. ענת דוידוב ואודי סגל שוחחו על כך ב־103fm עם האלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, אשר הגיב לידיעה והביע את דעתו על אופי המשך הלחימה. 

"זה באמת בוקר מעורר תקווה, אבל הרגשות במלחמה זה דבר מטעה", ביקש זיו להדגיש. "אנחנו בתוך תקופה מאוד קשה מבחינה רגשית, מבחינת הבוקר בוקר להתעורר לעוד נפגעים, גם הבוקר היו לצערנו עוד שני נפגעים. מצד שני, הייחודיות יוצאת הדופן שתוך כדי מלחמה מאוד קשה, אגרסיבית, קורה מבצע נקי כזה, כירורגי, הרואי ברמות, בהיבט המקצועי ובהיבט הסיכוני שלו, הוא באמת מעורר השתהות. כל הכבוד".

אשר לשאלה כמה זמן מתכוננים למבצע מסוג זה, אמר: "אני לא יודע בדיוק, אבל זה דבר שהייתה לו הכנה, אני מניח שלפחות כמה שבועות אם לא יותר מזה. כשהאתגר הקשה ביותר הוא לשמר את המודיעין. זה שיש אינדיקציה או אפילו מידע מדויק זה יוצא מן הכלל, אבל איך אתה משמר אותו? גם שעה קודם יכולים להוציא משם את החטופים וכל המבצע הוא לחינם. לכן יש פה כמה וכמה מבצעים במקביל, גם המבצע המודיעיני, גם המבצע של להגיע בהפתעה למקום עצמו, כי אם אין הפתעה בשנייה יכולים אפילו להרוג אותם".

"יש את המבצע חילוץ לתוך המבצע עצמו, שזה מבצע בפני עצמו עם כוחות אחרים, ובסוף מבצע החילוץ - הדבר הזה צריך לעבור בתוך מסדרון שמוגן על ידי צה"ל, וגם שם יש סיכונים לא מעטים. כל ארבעת המבצעים האלה והסנכרון זה עילאיות מקצועית יוצאת דופן. הדבר הכי חשוב זה להבין את סדר העדיפות, היינו בלא מעט דיונים אם המטרה הראשונה היא החטופים, והינה אנחנו רואים שנושא החטופים הוא בסדר עדיפות עליון - ברגע שיש יכולת עושים את זה", הבהיר.

לגיטימציה לפעול ברפיח? "אי הכניסה המסיבית אפשר את התנאים למהלך הזה"

כמו כן, כאשר נשאל אם פעולה כזו נותנת לישראל את הלגיטימציה הבין־לאומית להיכנס לרפיח, השיב זיו: "אני בעניין הזה חושב שלא. אם היינו עכשיו בתוך מבצע מתגלגל, רועש וכבד של כיבוש רפיח, המבצע הזה או לא היה מתאפשר או היה בורח לנו מהידיים. להפך, דווקא אי הכניסה המסיבית לשם אפשר את התנאים למהלך הזה. אם אנחנו יש לנו מספיק מידע על כמות של חטופים שישנם שם, ובסוף צה"ל חושב שהוא לא יכול לעשות את זה כירורגית, אז צריך ללכת לשם. אבל למיטב ידיעתי זה חריג".

"הסיפור העיקרי של רפיח הוא ציר פילדלפי, וציר פילדלפי לא מצדיק בשלב הזה הליכה או מהלך כזה של מלחמה כשיש שם את המיליון פליטים, יש שם את בעיית החיכוך עם המצרים, האשראי הבין־לאומי שלנו, בעיקר עם האמריקנים, כבר לא כמו בתחילת המלחמה", טען והתייחס לדיווחים הפלסטינים על מאות הרוגים במבצע שאירע הלילה: "אני מניח שחלק לא מבוטל מהם זה מחבלים. אבל לפחות פה יש איזושהי הצדקה לעניין הזה, ללכת על מהלך כבד ואגרסיבי כשאין לו הצדקה מדויקת כמו במקרה הזה, זה הרבה יותר בעייתי מבחינת הקרדיט או היכולת לקבל גיבוי בין־לאומי".

לסיום התייחס זיו לאפשרות כי צה"ל ייכנס לאזור ציר פילדלפי והסביר: "אנחנו חייבים את הצד המצרי כדי לשמר את הנושא של פילדלפי. המוצא פה הוא מוצא מדיני ולא צבאי".

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris