ינון מגל ובן כספית

"הלוחמים והמפקדים הצילו בגופם את המחולצים"

ניצב בדימוס שלומי מיכאל, מפקד הימ"מ לשעבר, שיבח את המבצע לחילוצם של פרננדו ולואיס • על שאר החטופים: "לא נצליח להביא עסקה אלא בדרך של הכנעה"


החטופים פרננדו סימון מרמן בן ה־61 ולואיס הר בן ה־70 חולצו משבי חמאס במהלך מבצע צבאי הרואי ומרשים של לוחמי צה"ל, השב"כ והימ"מ. ינון מגל ובן כספית שוחחו ב־103fm עם ניצב בדימוס שלומי מיכאל, שכיהן כמפקד הימ"מ וכמפקד מחוז ש"י, אשר שיבח את פעילות היחידה ושיתף על מוכנותה לאירועים מסוג זה.

"אפשר להגיד הרבה על המבצע הזה, מילה אחת - תודה לאל שזה קרה, היה פה כוח מיוחד שעשה פעילות מאוד מאוד לא שגרתית על מנת להביא את שני החטופים האלה ולתת לנו קצת חיוך על הפנים, לכל מדינת ישראל", הכריז והוסיף: "אני מעודכן משבעה באוקטובר עם היחידה, אנחנו פה בכל מיני, עבדנו יחד, והיחידה עובדת על הפעילות הזו כבר מספר שבועות, מתכוננת אליה כמו להרבה מבצעים אחרים, ובמקביל היו לנו עוד מבצעים נוספים בג'נין, בטול כרם, עם סיכולים לא מעטים של חמושים. אני לא זוכר תקופה כזו, משהו לא שגרתי".

עוד ציין כי "צריך לזכור בשבעה באוקטובר חטפנו מכה, היחידה חטפה מכה, היחידה קפצה ראשונה ובלמה את עשרות ומאות המחבלים. אני יודע ומכיר טוב טוב את קרב הבלימה הזה על מנת שלא יגיעו לערים נוספות ולכיוון המרכז. בלמה פיזית את המחבלים האלה ושילמה מחיר יקר, 9 נהרגו ומעל 40 נפצעו, חלקם עדיין בשיקום ארוך. הייחוד של היחידה זה יחידה של אנשים שמבינים גם את הערכים, זה לא רק מקצועיות. להיות מקצועי בלבד זה לא משהו שמביא לך את הנחישות הזו להילחם, ליצור מגע, לחלץ ולעשות דברים מעל הטבע".

"זה לא נדבך שעומד בפני עצמו, לזה צריך להוציא את כל המסד הערכי שיש ללוחמים, למפקדים ביחידה הזו וביחידות דומות - מה שמניע אותם זה הציוניות, האהבה לאדם, הרצון לתרום, לסייע", הדגיש. "אני יודע מקרוב מה קרה בפעילות הזו ואיך באמת היחידה כולה רתומה ועושה, נאמנה לדרך ולמטרות. לא מזגזגים בדרך, יש מטרות ולא מסתכלים ימינה ושמאלה. יש לך מצפן ואתה הולך לפיו. זו למעשה הרצאה שלמה על איך אנחנו מחנכים ומאמנים לוחמים שלנו".

מיכאל המשיך ושיתף בתחושות בעקבות האבדות הקשות שספגה היחידה בקרבות שבעה באוקטובר. "קשה, לא פשוט. לא אגיד שזה קל אבל אני כל פעם עומד נפעם. בשבוע שעבר היה טקס סיום קורס לוחמים, ומפקד היחידה בעצמו איבד את בנו, שלא קשור לימ"מ, בשבעה באוקטובר. הוא איבד אותו בנובה, בנו של מפקד היחידה היה לוחם בשב"כ והוא איבד אותו בשבעה באוקטובר, סיפור בפני עצמו. הוא היה מהחוגגים אבל הפך לאלה שמצילים, הוא נשאר שם להציל, הוא נשאר שם עד שלמעשה נהרג".

"היה שם קרב עם לא מעט מחבלים - השטח הזה הוא שטח מלוכלך"

"הייתי שם בשבוע שעבר, ואני שם המון, גם בקטע של לסייע במקום שאפשר מבצעית וגם בלתמוך, ואני אומר לך שיש שם חוסן מנטלי שאני לא זוכר כזה. מוטיבציה אדירה, רצון להמשיך קדימה, והם עושים את זה, הם עושים את זה מצוין בכל פעילות שמתקבלת ונעשית. אבל יש עצב, יש עצב על החברים שלא נמצאים, הצוותים שהתרוקנו, על הפנים שכבר אינם. יש עצב, והעצב הזה הוא משהו שהוא נחלת כולנו, הוא לא משהו שהוא רק נחלת הימ"מ. אבל בימ"מ, שהיא לא יחידה גדולה ולא מורגלת לכמות כזו של אבדות ונפגעים, המצב אמור להשפיע יותר, אבל אני שמח שיש שם חוסן של לוחמים ומפקדים ברמה מאוד גבוהה", הבהיר.

על מבצע החילוץ שהתרחש במהלך הלילה באזור רפיח, סיפר: "אני דיברתי עם מפקד היחידה, אני לא יכול להוסיף פרטים, רק יכול להגיד שהלוחמים והמפקדים שהיו שם הצילו בגופם את שני המחולצים. הייתה שם פעולה מבצעית ארוכה, טובה. היה שם קרב עם לא מעט מחבלים, השטח הזה הוא שטח מלוכלך, לא נקי, לא היינו שם".

בתגובה לאמירותיו טען מגל כי להרוג 100 מחבלים זה אירוע תופת, ומיכאל הסביר: "זה אזור שהוא אזור נגוע, שלמעשה לא דרכנו שם לפני. מטבע הדברים יש לך היתקלויות שהן יותר מסוכנות, אתה מכניס את עצמך למצב של אי ודאות, זה בפירוש ממלכת אי הוודאות. שם הייתה התגנבות ארוכה, פעולה טובה, מהירה, מעטפת מצוינת של צה"ל שדאג לבודד את היחידה, את הימ"מ".

"המבצע הזה לא נולד בן לילה. אני יכול להגיד רק משפט אחד - אנחנו לא נצליח להביא לעסקה אלא בדרך של הכנעה, ככל שמנהיגי חמאס יחושו לחוצים יותר, נרדפים יותר, ככל שנתקרב פיזית אליהם ונאיים עליהם מקרוב, ממש קרוב, שהם ירגישו את האיום, כך תעלה ההיתכנות לביצוע של עסקה, ועסקה הגיונית", סיכם.

עריכה: שני רומנו

12/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חייל צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)
חייל צה"ל (ארכיון - למצולם אין קשר לנאמר)  |  צילום: דובר צה"ל
Paris