אודי סגל וענת דוידוב

"אני חושב שנסראללה מצטער שנכנס לכל המהלך"

סגן מפקד פיקוד צפון לשעבר אלוף (מיל') איל בן ראובן בתגובה למערכה בצפון: "האופציה המדינית הרבה יותר נכונה למדינה"


אתמול (ג') ביקר שר הביטחון יואב גלנט את לוחמי חטיבת גולני בצפון הארץ, וטען כי הם יוכלו להגיע לכל מקום אם יידרש, גם בלבנון. אלוף (מיל') איל בן ראובן, לשעבר סגן מפקד פיקוד צפון וחבר בתנועת 'מפקדים למען ביטחון ישראל', התייחס למתרחש בזירה הצפונית.

"אני חושב שאנחנו בעצימות גוברת בצפון אבל במגמה שונה ממה שהייתה לפני חודשיים ושלושה, כאשר חיזבאללה ירה ואנחנו הגבנו. היום אנחנו תוקפים וחיזבאללה מגיב, זו סיטואציה אחרת", טען בן ראובן בפתח השיחה. "נסראללה נמצא בסיטואציה מאוד קשה מבחינתו, אני חושב שהוא גם מצטער על הכניסה שלו לכל המהלך הזה. הוא הפסיד בסך הכול את אופציית ההפתעה, רדואן וכל מה שהוא תכנן. מצד שני הוא גם מבין היום היטב שכל הגורמים המשפיעים במרחב מבינים היטב שהמלחמה בצפון תיגמר רק בסיטואציה אחת - כאשר הוא נמצא מצפון לליטני".

בתגובה לאמירותיו ציינו צמד המגישים כי זה בניגוד לדבריו של נסראללה אתמול (ג') בנאומו. בן ראובן חידד: "יש מילים ויש מעשים. הוא גם אומר שתיגמר המערכה בעזה אז נוכל לדון בדברים. אני חושב שהגורמים כרגע שמסביבו, מתחיל בלבנון, בממשל הלבנוני, באזרחים, שנכון שאין להם כוח להתמודד עם חיזבאללה אבל נסראללה כן לוקח בחשבון את מה שאומרים אזרחי לבנון, והם אומרים חד משמעית לא למלחמה בצפון".

"חיזבאללה סופר אותם?", התעניין סגל, ובן ראובן השיב: "כן. התשובה היא כן. יש מילים ויש מעשים, נסראללה אומר את מה שכרגע מתבקש מבחינתו, 'יצאתי למלחמה כדי לעזור לאחיי בדרום', הוא אומר אבל 'אנחנו נדון בהמשך אם האש תיפסק'. בוא ניקח מצב שמחר האש נפסקת בעזה, וחיזבאללה מפסיק לירות, בזאת הסתיימה המערכה בצפון? לא, המערכה בצפון תסתיים רק כשחיזבאללה יקיים את הסכם 1701. אנחנו בעצימות גוברת אבל עם סבירות נמוכה יותר למערכה גדולה. כשאתה שומע את האמריקנים מדברים היום על מערכה צפונית, הם מדברים על זה כאופציה למערכה עולמית שתתפתח מהסיפור הזה".

עוד הדגיש כי "איראן מאוד לא רוצה להפסיד את חיזבאללה בשביל הסונים בעזה, לכן ההערכה שלי שאנחנו נראה עוד ימים של מערכה שבהם צה"ל פועל נכון, מגביר את הלחץ, אפילו ההיערכות של צה"ל למערכה בצפון שהיא מאוד מתוקשרת. כל יום אנחנו רואים תמונות של יחידות צה"ל מתאמנות למערכה בצפון. כל זה נכון על מנת להגביר את האופציה המדינית שהיא הרבה יותר נכונה למדינת ישראל, ולא רק למדינת ישראל".

"אוי ואבוי לנו אם רוח בן גביר וסמוטריץ' היא שתנצח את המלחמה"

בהמשך התייחס בן ראובן למתרחש ברצועת עזה ולהמשך המערכה מול חמאס. "הכותרת שאני נותן זה שאנחנו עם עוצמה צבאית מעולה, שעובדת שם בלי אלטרנטיבות מדיניות. וזו נקודת האבסורד בכל הסיפור הזה. יש לנו ממשלה שפשוט לא מוכנה לדון. צה"ל או בכלל מדינה שיוצאת למלחמה, תפקידה של המדינה כל הזמן לעדכן את האלטרנטיבות המדיניות. כרגע צה"ל פועל ללא אלטרנטיבה מדינית אשר למה שיקרה שם, ויש המון שאלות. אנחנו הרי לא רוצים להישאר שם, מי ישלוט שם? את הדבר הזה צריך לבנות".

"אוי ואבוי לנו אם האלטרנטיבה הקיצונית הזו, רוח בן גביר וסמוטריץ', היא שתנצח את המלחמה הזו", תקף והוסיף: "החטופים בעיניי זו היום המשימה מספר 1 שיש לישראל. אני חושב שאם אנחנו לא נביא את החטופים הביתה חיים, את מי שנשאר או מי שיישאר, אנחנו פוגעים בערך העליון כחברה ישראלית שלא משאירים פצועים מאחור. אם אנחנו לא נעשה את זה ונמשיך לראות את הדרך הקיצונית שאומרת 'לא' לעסקה, או את ראש הממשלה שלנו שממשיך בכל מקום להגדיר ניצחון מוחלט, שאין למילים האלה שום משמעות אלא הרחקת אופציית השיח".

לסיום הסביר כי "נכון לכרגע יש צוות שאני מאוד סומך עליו שנמצא בקהיר. סוגיית החטופים היא סוגיה עליונה, אם לא נפתור אותה אנחנו נובס, והתבוסה הזו תהיה איומה ונוראה לחברה הישראלית לאורך שנים, כתם גדול שישים סימני שאלה מאוד גדולים על הרוח שלנו של גיוס ושירות".

עריכה: שני רומנו

14/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איל בן ראובן
איל בן ראובן  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris