איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"לא מוכנים לחזור למציאות שבה רדואן על הגדרות"

אופיר יחזקאלי, ממלא מקום וסגן ראש העיר קריית שמונה, הביא את זעקתם של תושבי הצפון • הסכם ללא מערכה עם חיזבאללה? "אנחנו די סקפטיים בסיפור הזה"


זה כבר 130 ימים שבהם מדינת ישראל במלחמה על קיומה, הן בעומק רצועת עזה והן במתיחות הגוברת וההסלמה הנרשמת בגבול הצפוני. היום (ג') אם ובנה נפצעו קשה מפגיעת נ"ט שנורה לעבר קריית שמונה. ענת דוידוב שוחחה ב־103fm עם אופיר יחזקאלי, ממלא מקום וסגן ראש העיר, אשר עדכן בפרטים והתייחס למצב הקיים.

"אני הגעתי כמה דקות אחרי, כבר כוחות מד"א היו במקום. אירוע לא פשוט", הודה יחזקאלי בפתח השיחה. "האמת ממה שאני מבין בכלל הם לא תושבי קריית שמונה, הם תושבי אחד היישובים מסביבנו, והם הגיעו לקריית שמונה לעשות סידור. זה תפס אותם במקרה. בנפילה הראשונה הם היו בתוך הרכב, ואז הרכב קצת עף לצדדים, הם הצליחו לצאת מהרכב ואז הייתה הנפילה השנייה".

בזמן שתושבי קריית שמונה נעקרו מבתיהם, יחזקאלי, כחלק מתפקידו, עדיין נמצא שם לעיתים אך ללא משפחתו. "אני נמצא בעיר לא מעט, אשתי והילדים נמצאים בירושלים. הם פונו למשפחה של אשתי ואז לבית מלון. אני מוצא את עצמי בעיר, נוסע לירושלים, גם נוסע לבקר חברים ואת הקהילה שלנו שנמצאת בבתי מלון ברחבי הארץ. זה אירוע מורכב, אבל בהחלט נמצא לא מעט גם פה בעיר".

"אני חושב שאנחנו באחד המשברים היותר קשים בשנים האחרונות", אמר והוסיף: "אני נולדתי וגדלתי בקריית שמונה, אבל מעולם אני לא חושב שהיה פינוי ברמה כזו של כולם מפונים לבתי מלון ודירות ברחבי הארץ. נשארו פה בין 2,000 ל־3,000 איש. יש פה עובדים חיוניים שמגיעים לעבוד במפעלים, כן מתחילה להיות תנועה חזרה של תושבים שנמאס להם".

יחזקאלי המשיך ותקף: "אנחנו ארבעה חודשים מחוץ לבית, זה משבר שחותך את כל רמות החיים. הדבר הכי דרמטי זה חינוך, מסגרות החינוך החליפיות שהוקמו בעבודה מאוד קשה, ואני לא בא בטענות, אבל זה לא אותו דבר. הנוער מסתובב בלילות. מי שכן חזר לעיר השתלב במועצות האזוריות. אתה נמצא בקריית שמונה אבל 2 ק"מ מפה לא פונו, ושם יש בית ספר עובד. זו מציאות מאוד מאוד מורכבת".

"אנחנו לא מוכנים לחזור למציאות שבה רדואן נמצא על הגדרות וממשיך את הירי של נ"ט וטילים, גם הטילים האחרונים שנפלו היו בלי אזעקות", זעק. "המציאות הזו הזויה. דבר שני, אנחנו לא מוכנים לחזור למציאות של טפטופים. אני זוכר את עצמי בתור ילד, שכל כמה חודשים נופלת קטיושה. זה משהו שאנחנו לא מוכנים לחזור אליו".

לסיום ביקש יחזקאלי להדגיש כי "אף אחד לא רוצה מלחמה, אנחנו יודעים שיהיו לה נגזרות קשות למדינת ישראל ולנו, אבל מצד שני התחושה שלנו כרגע היא שבעצם לקחו 70 אלף איש, פינו אותם, שמו אותנו על המוקד, כדי לאפשר ל־9 מיליון איש לחיות את חייהם כרגיל. אם יהיה הסכם שיהיה עם שיניים, משמעותי, והם יזוזו, הלוואי. אנחנו די סקפטיים בסיפור הזה".

עריכה: שני רומנו

13/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קריית שמונה (ארכיון)
קריית שמונה (ארכיון)  |  צילום: אבישי טייכר\ ויקיפדיה
Paris