בן כספית ואריה אלדד

מדינה פלסטינית? "אינטרס ישראלי ביטחוני"

לפי 'הוושינגטון פוסט', ארה"ב מקדמת תוכנית בזק להקמת מדינה פלסטינית • ח"כ מרב מיכאלי טענה: "מתייחסים למדינה פלסטינית כאילו מדובר בפרס, זה לא"


בצל העמקת המערכה ברצועת עזה ובמקביל להסלמה הגוברת בצפון הארץ מול חיזבאללה, ארה"ב מקדמת תוכנית בזק להקמת מדינה פלסטינית. פרופ' אריה אלדד ורוני בר־און דנו בכך ב־103fm עם ח"כ מרב מיכאלי, יו"ר מפלגת העבודה, אשר הביעה תמיכה רבה במהלך.

"האם שבעה באוקטובר קרה בזמן שהיינו במשא ומתן להקמת מדינה פלסטינית? או ששבעה באוקטובר קרה משום שנתניהו, כפי שהוא עצמו מעיד על עצמו, במאמצו לסכל בכל דרך מדינה פלסטינית בנה וחיזק את חמאס כדי שאפשר יהיה להמשיך ולהגיד 'אי אפשר להקים מדינה פלסטינית'? צריך קצת יושר", טענה מיכאלי. "לאורך כל הדרך, כשאני באתי למפלגה שבראשה עמד יצחק רבין, שבראשה עמד דוד בן גוריון, שהבינו שכדי שתהיה מדינה לעם היהודי צריך להתמודד בצער עם חלוקת הארץ. המשמעות של זה - פתרון שתי מדינות לשני עמים. בכל הכבוד, בתקופת ממשלת האחדות בשנות ה־80 למיטב ידעתי, הייתה הזדמנות שירדן תיקח חזרה את השטחים ושמיר התנגד לזה בכל כוחו, וזה לא קרה".

עוד הדגישה כי "אני מאמינה בפתרון הזה מאז ומתמיד, ואני מבקשת מכם לשים לב שאתם מתייחסים לעניין המדינה הפלסטינית כאילו מדובר בפרס. לא, מדובר באינטרס ישראלי ביטחוני ראשון במעלה. משום שעובדה, ואמר את זה שר הביטחון לאחרונה, המצב ביו"ש לא חמור ומסובך כמו שהוא בעזה. למה? כי יש שם רשות פלסטינית, אומנם היא מוחלשת מאוד, בעייתית מאוד ואני בוודאי לא מעלה את הרשות על נס, ובאופן כללי לא מבטיחה פה פתרונות קסם, אבל אני אומרת - יש כאן המון מיליונים של פלסטינים שעם כל הדיבור המגוחך על הגירה מרצון, אין לאן להוביל אותם".

"כל השנים האלה הרבות שאתם בשלטון מאז רצח רבין, מה הצבתם כאלטרנטיבה? לא שמעתי לא את נתניהו, לא את בן גביר, לא את סמוטריץ', מציע משהו בר קיימא", תקפה והכריזה: "אני רוצה להבטיח את קיומה של מדינת ישראל ולדאוג לביטחונה. אני רוצה שהצעירים שלנו לא יבלו את כל חייהם בשיטור בין פלסטינים עוינים, לא ביו"ש ולא בעזה. אני רוצה להבטיח שאני לא אקבל סנקציות, שלא נצטרך כל יום ולילה להפנות את כל האנרגיה שלנו אך ורק לסכסוך הישראלי פלסטיני, זה מה שאני רוצה".

לדבריה, "מדובר בשלושים שנה של הסתה מטורפת נגד כל האנשים, רבין היה באמת מר ביטחון באופן אמיתי, והקמפיין שאמר 'אין לו רוב יהודי כי הוא נשען על קולות של ערבים, לכן אי אפשר לסמוך עליו', שהביא בסופו של דבר גם לרצח יצחק רבין ומאז נמשך בכל הכוח, כל הזמן רק מתעצם נגד כל מי שמעז להגיד משהו שהוא המדינה הפלסטינית או שלום. ביטויים שהפכו להיות כאילו ויתורים, על מה אני מוותרת? זה רווח נקי שלי שאני לא צריכה להתעסק עם 3 מיליון פלסטינים".

"השאלה היא מדינת ישראל כן או לא, וכדי להבטיח את קיומה לא יהיה מנוס מלמצוא פתרון שהוא מדיני, משום שאין פתרון צבאי לסכסוך הישראלי פלסטיני. ככל שמדינת ישראל לא תבין שאין לה אופציה אחרת, היא תמשיך לשלם מחיר דמים נוראי. היא תמשיך ותידרדר ותהפוך להיות חלילה מבודדת יותר ומצורעת יותר. כל אחד ואחת מאיתנו ימצאו עצמם במצב כל כך קשה ורע. התקופה שאנחנו נמצאים בה, לא העלנו על דל דעתנו שדבר כזה יכול לקרות. הינה, עם כל כוחנו הצבאי והגדול, ותחת ממשלת ימין מלא מלא מלא, אחרי כל כך הרבה שנים, קרה לנו שבעה באוקטובר - אולי כדאי להתפכח", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

15/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מרב מיכאלי
מרב מיכאלי  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris