אודי סגל וענת דוידוב

"מדובר בעלילת דם - חושב שבג"ץ לא יפסול זאת"

ח"כ משה סעדה לקראת ההצבעה על הדחת ח"כ עופר כסיף מהכנסת: "אמירתו מעודדת פגיעה ביהודים" • עוד הגיב על ההחלטה בנושא הר הבית


היום (ב') תיערך במליאת הכנסת ההצבעה על הדחתו של חבר הכנסת עופר כסיף ממפלגת חד"ש, שבחר בעת המלחמה לחתום על עצומה נגד ישראל התומכת בתביעה שהגישה דרום אפריקה להאג בגין רצח עם ברצועת עזה. חבר הכנסת משה סעדה התייחס למהלך הדחתו של כסיף. 

"ההיסטוריה תשפוט היום מי תמך ומי ברח", טען ח"כ סעדה. "אני מניח שאחרים שלא יתמכו בכסיף יברחו. המחנה הממלכתי, גנץ, איזנקוט, שהייתי מצפה מהם שהם יהיו הראשונים להגן על חיילי צה"ל, על אזרחי ישראל, מפני עלילת דם. ברור לכולם שמה שכסיף אומר, שמדינת ישראל מבצעת רצח שיטתי, ברור שזה פייק. ברור שזה שקר, אבל גם ברור לכם שכמו כל עלילת דם, אנשים שומעים אותו וזה מעודד אותם לבצע טרור ואנטישמיות נגד יהודים לא רק בארץ, בעולם. עלילת דם זה עלילת דם".

ח"כ סעדה המשיך והתרעם נוכח אמירותיו של כסיף. "מדובר פה בעלילת דם. כשאתה אומר עלילת דם נוצר מזה דם, רוצחים יהודים. האמירה שלו מעודדת פגיעה ביהודים בכל העולם. איך אנחנו יכולים לאפשר לו את הבמה? החובה שלנו זה לעצור את זה, לשים קו אדום. אנחנו אחרי שבעה באוקטובר, העם שלנו, החיילים שלנו נלחמים ומגנים על המולדת שלנו. אנחנו לא יכולים שמתוך הכנסת יבוא אדם ויעליל עלילת דם מודרנית נגד מדינת ישראל".

בתגובה לאמירותיו הציג סגל אפשרות כי ח"כ כסיף יעתור לבג"ץ, וח"כ סעדה הבהיר: "זה על פי חוק, ברור שזה על פי חוק. זה החוק, מה יותר פשוט? האיש הזה קורא לפגוע ביהודים בכל העולם. לו אני בבג"ץ ובוחן את זה בכלים משפטיים, יש פה תמיכה בנרטיב של ארגון טרור, החמאס. אני חושב, משפטית, שבג"ץ לא יפסול את זה. יש פה קריאה לפגוע ביהודים בכל העולם. הציבור ישפוט מי תמך היום. בדיון בוועדת הכנסת הציעו לו לחזור בו, הוא לא מוכן. זה האיש שמעליל עלילות דם על החיילים שלנו, שאומר שהם עכשיו רוצחים רופאים וצוותי רפואה. תבינו מה זה עושה היום ליהודי שמסתובב ברחוב".

"הר הבית זה דבר מורכב - התפקיד של הדרג המדיני להחליט"

בהמשך התייחס ח"כ סעדה לסוגיית העלייה להר הבית במהלך הרמדאן לאור דרישתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר שלא לאפשר עלייה. "עניין של הר הבית זה דבר מורכב, יש מצד אחד את הזכות שהיא חשובה. חופש הפולחן, בכל מדינה, כמובן במדינת ישראל וכמובן בהר הבית. אבל מצד שני יש את הזכות הבסיסית, הזכות לחיות. יש מחלוקת בין השב"כ מצד אחד לבין המשטרה. המשטרה אומרת שחייבים להגביל עליות של ערביי ישראל אך ורק למתפללים מעל גיל 50. אני זוכר ממקום העבודה שלי הקודם מה עושים החבר'ה הצעירים בהר, מלבים שנאה והסתה כדי לעודד טרור. התפקיד של הדרג המדיני להחליט".

"יש גורמי הערכה של המשטרה שמתעסקים בביטחון הפנים, והם אומרים 'תקשיבו, זה מסוכן להכניס חבר'ה צעירים'. בסוף האחריות היא על הדרג המדיני. אי אפשר אך ורק לסמוך על כוחות הביטחון. מי שמכיר את משטרת ישראל יודע שהיא ערכית, עצמאית ובלתי תלויה לחלוטין. זה ארגון חשוב, משמעותי", הסביר. "אני מאוד חושש מדברים שראיתי בעבר, הכנסת חבר'ה צעירים להר, זה יכול להבשיל להתססה. גם כלפי יהודים יש מגבלות להעלות להר, כי מה לעשות, המקום הזה נפיץ. צריך להיזהר, אנחנו בתקופת מלחמה לא פשוטה. בואו נקשיב לאנשי הביטחון ונקבל החלטות מקצועיות".

עריכה: שני רומנו

19/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה סעדה
משה סעדה  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris