בן כספית ואריה אלדד

"נבלני ידע שזה על חשבון החיים שלו"

נתן שרנסקי, אסיר ציון לשעבר, על הקשר בינו לבין מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני שנרצח בכלא הרוסי • סיפר: "האיש הכי חסר פחד שהכרתי בחיים"


פרסום של העיתונאית האמריקאית בארי וויס חושף חילופי מכתבים בין מנהיג האופוזיציה הרוסית אלכסיי נבלני, שחוסל במהלך שהותו בכלא הרוסי, לבין אסיר ציון המפורסם והשר לשעבר נתן שרנסקי. בעקבות הידיעה ביקשו אריה אלדד ובן כספית לשוחח עם שרנסקי, ששיתף את המאזינים בטיב הקשר המיוחד בינו לבין נבלני. 

"לצערי לא ראיתי שעיתונות ישראלית מעוניינת בזה שפוטין רצח את נבלני, זה אירוע הרבה יותר דרמטי או טרגי", אמר שרנסקי בפתח השיחה וסיפר על נבלני: "נבלני זה האיש הכי חסר פחד שאני הכרתי בחיים, ואני הכרתי כמה. איש שעשה יותר מכל אחד אחר להסיר את הפנים האמיתיות של הדיקטטורה המושחתת של פוטין בפני כל העולם. הוא עשה את זה בדרך כל כך יפה, משכנעת, ויחד עם זה הכול על חשבון החיים שלו, והוא ידע שזה על חשבון החיים שלו. גם כשהוא חזר לרוסיה, אחרי שפוטין ניסה לרצוח אותו, אחרי שהוא הראה לכל העולם מי זה פוטין, הוא חזר לרוסיה בשביל להגיד לעם 'אני לא מפחד, אני מציע שגם אתם לא'".

עוד הדגיש כי "אם המטרה שלו הייתה איך לשרוד, בטח שאסור לעשות לו את זה. אבל בגלל שהמטרה שלו הייתה להילחם עד הסוף עם המשטר ולגייס את כל העולם, את העם הרוסי נגד המשטר, אז לא. במותו הוא ידע שזה יכול להיות. כאשר הוא דיבר עם כל אחד, גם כאשר כתב מכתבים אליי, הוא ידע שבסוף זה יכול להיות. ידעתי הכול עליו, הוא ידע עליי. הוא כתב לי מכתב מבית הסוהר עד כמה הספר שלי שהוא קורא, עד כמה זה מראה שכל ההיסטוריה חוזרת וכמה זה עוזר לו להבין כמה דברים ולהמשיך. זה טעויות שלנו, שאנחנו נתנו לזה לחזור. איך זה יכול להיות שבזמן כל כך קצר חזרנו לאותה נקודה שהיינו".

על כך שנסיבות מותו נשארות באפלה גם בתקשורת הישראלית אמר שרנסקי כי, "לצערי זה ממשיך לאותו כיוון, שאני לא יודע עד כמה הוא טיפשי, שלא להרגיז את פוטין. עכשיו שפוטין כבר הוכיח עוד פעם שהוא בעל ברית אמיתית של איראן, שהוא תומך בחמאס, הוא תמך בחמאס לפני ואחרי, עדיין אנחנו מאוד פוחדים לעשות משהו שאולי זה יחליש שיתוף פעולה שיש עם פוטין".

עוד הוסיף על טיב הקשר של ישראל עם נשיא רוסיה: "הוא רוצה מאוד כל מיני הסכמים תרבותיים, הוא מת לקבל את זה. אבל אנחנו מבינים שהוא מאוד עוזר לנו בזה שלא מפריע לנו לתקוף בסיסים איראניים בסוריה". 

לסיום שיתף אם שוחח על כך עם ראש הממשלה נתניהו: "העמדה שלי ידועה לכול, היא במערכת מלמעלה למטה".

 

עריכה: שני רומנו

19/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


אלכסיי נבלני
אלכסיי נבלני  |  צילום: DIMITAR DILKOFF/AFP via Getty Images
Paris