אודי סגל וענת דוידוב

"זו דרכו של בן גביר - להצית את השטח"

רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי, המפכ"ל ה־14 של משטרת ישראל, תקף בחריפות את השר לביטחון לאומי • הכריז: "צריך לטפל בבעיית הר הבית כבכל שנה - בשקט"


ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את עמדת השר איתמר בן גביר, ומסתמן כי יוטלו הגבלות על כניסת כניסת ערביי ישראל להר הבית במהלך חודש הרמדאן הקרוב. בשל הידיעה ביקשו ענת דוידוב ואודי סגל לשוחח ב־103fm עם רנ"צ בדימוס שלמה אהרונישקי, המפכ"ל ה־14 של משטרת ישראל, אשר הביע את דעתו בנושא.

בפתח דבריו ביקר אהרונישקי את התנהלות הממשלה וההיערכות לקראת חודש הרמדאן. "במקום לנקוט צעדי זהירות, בין היתר לא לדבר, לא להפיץ סיכומי ישיבות שלא ברור מה סוכם שם, במקום זה עושים הפוך. צריך לטפל בבעיית הר הבית כמו בבכל שנה, בשקט, עם מי שצריך ולא עם מי שלא צריך. ככה מתנהלים".

"עם מי לא צריך?", התעניינו צמד המגישים, ואהרונישקי השיב נחרצות: "למשל עם זה שקורא לעצמו השר לביטחון לאומי. הוא השר, אבל אני הייתי מפכ"ל באינתיפאדה השנייה, היו בעיות לא פחות מורכבות מהיום, וניהלנו את זה כמו שצריך. המשטרה יודעת לנהל, היא לא צריכה שיאמרו לה לנהל. היא צריכה לקבוע מדיניות כוללת. ממתי שלושה שבועות לפני הרמדאן כבר אומרים מי לא יעלה? באיזו סמכות? באיזו רשות? מה פתאום ערביי ישראל בתוך התמונה? אם זה היה מחוסר הבנה אני עוד מבין איכשהו, אבל לצערי זה בכוונת מכוון".

דוידוב וסגל תהו אם לדעתו על ראש הממשלה להדיר את השר לביטחון לאומי מדיונים העוסקים בנושא, ואהרונישקי לא נרתע מהרעיון: "הייתי מצפה כמו שהוא מדיר אותו מלא מעט דברים, אבל גם אם משתפים אותו, הוא לא צריך להוציא את הודעות הסיכום מהישיבות. צריך לעשות את זה בלי פרסומים ובלי כלום. למה החליטו, אם החליטו, שערביי ישראל מסוכנים ולא ייכנסו? ממתי זה קורה? בדברים האלה יכול להיות שזו לא ההחלטה, ואני מניח שהיא תשתנה, כי אם בסוף מישהו רוצה להתנהל פה כמו שצריך, הוא יצטרך לבטל את האמירה הגורפת הזו. די לנו בזירות שאנחנו נלחמים בהן, לא צריכים עוד זירה. ככה לא מתנהלים, ככה לא עובדים".

"לצערי זו כוונת מכוון, זו דרכו של בן גביר - להצית את השטח", תקף. "בתחילת המלחמה הוא כבר הודיע שכנראה ערביי ישראל הולכים לעשות מהומות. הוא לא יודע כלום. אנחנו בתקופה מאוד רגישה, ראש ממשלה שנחטף על ידי בן גביר וחבר הקיצוניים, שר עבריין ופירומן שאין לו שום יכולת, שום ידע ושום כישורים להתערב בנושאים כאלה רגילים. משטרה שלצערי נכבשה על ידי השר, ואנחנו במלחמה. כרגע בשתי חזיתות, ויכול להיות שמחר בעוד".

לסיום טען כי "במקום להרגיע, להצית פה אש. מרוב הדברת אני לא יודע מה המשטרה המליצה, אם המשטרה המליצה למנוע מערביי ישראל להגיע להר הבית, זו טעות חמורה מאוד. המחשבה שלו, שיש הבדל בין 30 אלף בהר הבית או 100 אלף, קשקוש מקושקש. גם 10 אלף בהר הבית זה יכול להגיע למלחמה".

עריכה: שני רומנו

20/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


איתמר בן גביר
איתמר בן גביר  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris