אראל סג"ל

"הן רוצות את הכסף לכיס של העמותה - לא במשמרת שלי"

השר לביטחון לאומי בן גביר הגיב להאשמות כי הפסיק את מימון פורום מיכל סלה • תגובת הפורום: "טענות סרק - עוסקות בהצלת חיים"


על פי פרסומים, המשרד לביטחון לאומי החליט להפסיק את המימון לפורום מיכל סלה, שהוקם בעקבות רצח מיכל סלה ז"ל על ידי בן זוגה ונועד לסייע לנשים הנמצאות במערכת יחסים אלימה. השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב להאשמות ולביקורות בעקבות הפרסום.

"לא רציתי לספר את זה אבל אתם מאלצים אותי", ציין השר בן גביר ותיאר את שאירע מול פורום מיכל סלה: "אני הכפלתי את התקציב של מיכל סלה, וכשהם באו אליי לפני כמה חודשים אמרתי 'צריך להגדיל את התקציב של הפורום'. פתאום הסתבר לי שהם הביאו את התוכנית, שהן רוצות את הכסף לא לחלוקה של נשים אלא לחלוקה של הכיס של העמותה - מצטער, לא במשמרת שלי. כסף ילך לנשים, להגנה עליהן. כסף לא ילך לכיסים פרטיים ולא למימון עובדים של עמותה".

השר בן גביר המשיך והכריז: "עם כל הכבוד, אני לא צריך לממן עמותות, זה לא התפקיד שלי. החלטה שלי חד משמעית. ההחלטה הראשונה הייתה להכפיל, כשהם הביאו את התוכנית אני רואה שהכסף הולך לאנשי העמותה. מה פתאום, אני רוצה כסף לנשים, למניעת אלימות נגד נשים, לא כסף לאנשי עמותה, סליחה".

"לא מקבל שבנות שלנו נאנסות בעזה וישראל תאפשר להניף דגלים של חמאס"

נוסף על כך, התייחס השר לביטחון לאומי לסערה המתחוללת סביב סוגיית העלייה להר הבית במהלך חודש הרמדאן. "לא הייתה טענה שלא תהיה כניסה, גם אני, שאני הכי מחמיר בסיפור, דיברתי על גיל 70 ומעלה, היו עמדות של לתת באופן חופשי. אני שמח שהעמדה העקרונית שלי שכן צריכה להיות הגבלה, התקבלה, והמשטרה דיברה על הגבלה של 40 ומעלה. זו הגבלה חשובה. בדבר אחד לא התקבלה דעתי, ואני אנסה לשכנע את הקבינט - בנושא הנפת דגלי חמאס ותמונות של סינוואר. לטעמי, אם מניפים - בכל מחיר להיכנס, להוריד".

"אני לא מקבל את זה שבנות שלנו נאנסות בעזה, וישראל תאפשר לאויבים שלנו להניף דגלים של חמאס או בעד סינוואר בלב ירושלים. יש הרבה אנשים נורמטיביים מתחת לגיל 40, אבל יש לנו גם אחריות על כלל תושבי מדינת ישראל, והסטטיסטיקה מראה שככל שהגיל יותר צעיר יש יותר מתפרעים. לכן אם יש ספק אין ספק", הבהיר.

עוד טען כי "הגבילו במשך עשרות שנים תנועה של יהודים בהר הבית, והר הבית המקום הכי חשוב לעם ישראל, למה? כי אמרו ביטחון. אני מטעמי ביטחון, כדי לשמור של הילדים שלנו, אני לא יכול להגביל תנועה של ערבים ישראלים? אני יכול להגביל, ותהיה הגבלה, וזו הדרך הנכונה כי קרה כאן משהו. כולם מבינים משבעה באוקטובר שיש כאן איזשהו משהו שהיה. מספיק לחיות עם הקונספציה שבואו ניתן חופש מוחלט, אנחנו לא בשוויץ".

סג"ל ביקש להזכיר את אזהרות הגורמים הביטחוניים וההמלצות לנקיטת פעולות שונות בהר הבית, והשר איתמר בן גביר התרעם: "אני מעריך את ראש השב"כ, אבל זה אותם ארגונים שאמרו לי כל הזמן 'חייבים לאפשר כניסת פועלים מעזה כי אם לא זה יחמם את השטח', זה אותם ארגונים שאמרו לי בכל השנה האחרונה, כשאני אמרתי שצריך לעשות סיכולים ממוקדים ועל כל טיל חמישים טילים, 'לא בן גביר, זה יבעיר את השטח'. מספיק עם האשליות האלה".

"שבעה באוקטובר הוכיח שהם לא צריכים סיבה כדי להבעיר את השטח", תקף. "לפני חג הסוכות התקשר אליי גורם ביטחוני, אמר לי 'אל תעלה להר הבית, זה יקומם אותם', כיבדתי את אותו גורם, ומה קרה? גורם ביטחוני. המציאות טפחה על פנינו - די עם התפיסה שבואו לא נרגיז אותם. הפחד שלנו זה זה שגורם להם לעשות את מה שהם עושים, זו הבעיה".

"ערביי ישראל לא פתחו באינתיפאדה כי המשטרה שינתה את המדיניות שלה"

אופנהיימר סירב לקבל את דבריו של השר והקשה: "למה אתה מסכן את ביטחון השוטרים?". השר איתמר בן גביר השיב בתקיפות: "הסיפור שערביי ישראל לא פתחו באינתיפאדה זה בין היתר כי המשטרה שינתה את המדיניות שלה, כי בשנה האחרונה יש שינוי לגמרי. אם פעם לפני התקופה שלי כשמישהו קרא לרצוח חיילות או לאנוס נשים יהודיות, באו אליו אחרי שנה, היום במשמרת שלי באותו הלילה באים אליו, עוצרים אותו, מצלמים אותו מאחורי תמונת דגל ישראל ושולחים אותו. היום בבתי הסוהר המדיניות שונה, הפסיקו להיות קייטנות הכול כלול".

"המשטרה הרבה יותר אפקטיבית, גם מנענו הפגנות. הפגנות שהמשטרה חשבה שהולכות להיות התפרעויות, המשטרה אמרה 'לא יקרה ולא יהיה', וזה מה ששמר על השקט. אני לא אומר שכל ערביי ישראל אויבים שלנו, יש בתוכם הרבה נאמנים, יש בתוכם הרבה שמשרתים במשטרה, נותן להם את כל הכבוד ואוהב אותם מאוד, אבל, וכאן האבל הגדול, יש מתוכם תומכי דעא"ש, תומכי ראאד סאלח, וזה בדיוק הסיפור. זה למה אני רוצה הגבלות, למה שיניתי מדיניות, וכתוצאה מהדברים האלה יש שקט, שקט יחסי אגב אבל כן. זה נכון שהמשטרה עובדת, וזו המדיניות שלי", הדגיש.

"שחרור מאות סינווארים יביא למדינת ישראל 14 אלף נרצחים"

בהמשך השיחה התייחס השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר להמשך המערכה ברצועת עזה וביקר את התנהלות הקבינט המצומצם. "ההתקדמות טובה ונכונה, וצריך לשבח את החיילים שלנו, ויש הישגים גדולים. בכלל הפורום הזה שנקרא פורום קבינט המלחמה, צריך לפזר אותו. הגיע הזמן לחזור לקבינט המורחב, או לפחות לתת נציג מכל סיעה. הקבינט הזה בנוי מקונספציות שלא הוכיחו את עצמן לאורך כל השנים, הגיע הזמן לשנות את הקונספציה הזו. סך הכול צה"ל עובד בצורה נפלאה, טובה, מקווה שימשיך לחתור להישג שהוא ניצחון מוחלט, הכרעה מוחלטת על החמאס".

השר בן גביר הוסיף והביע את עמדותיו בנוגע למשא ומתן לשחרור החטופים משבי חמאס על רקע הדרישות של ארגון הטרור. "אגיד את העקרונות שלי, ואני חושב שטוב שראש הממשלה כרגע מאמץ אותם וכך צריך להיות - אין הפסקת מלחמה, לא מפסיקים את המלחמה כי את האויב הזה צריך לנצח, ולא משחררים אלפי רוצחים כמו סינוואר. אני לא אתחיל לעשות משא ומתן".

"אני אומר בצורה מפורשת, שחרור של מאות סינווארים יביא כאן למדינת ישראל לא ל־1,400 נרצחים אלא ל־14 אלף הנרצחים. אני נפגש כל הזמן עם משפחות החטופים, אוהב אותן, מחבק אותן, אבל יש לנו אחריות לכלל תושבי מדינת ישראל. יש לי אחריות שהילדים שלכם לא ייאנסו ולא יירצחו, ולכן אני נגד עסקה שמשחררת לכאן, לתוך שטחי מדינת ישראל וגם לעזה, חלאות אדם כמו סינוואר שיביאו עלינו עוד ועוד רצח", סיכם.

תגובת פורום מיכל סלה: "פורום מיכל סלה עבד בשיתוף פעולה פורה עם הצוות המקצועי של המשרד לבטחון פנים במשך שנה. כל הנוגעים בדבר, לרבות כל הרשויות הממשלתיות המעורבים בתוכניות ההגנה באופן ישיר ולרבות הנשים המאויימות המקבלות הגנה, הביעו שביעות רצון ועניין רב בהמשך הפעלת התוכניות מצילות החיים. מדובר בפיתוחים פורצי דרך כחול לבן, המופעלים במסירות, מקצועיות, רגישות וללא מטרות רווח.

"פורום מיכל סלה הוא הגוף היחיד בארץ שפיתח ומפעיל את התוכניות הללו וצר לנו על הניסיון לפגוע בפעילות החשובה בטענות סרק. פורום מיכל סלה מתנהל בצורה אחראית וישרה בכל היבט ובפרט בנושאים הכספיים. לראייה, במשך שנה שלמה הפורום שיתף פעולה עם המשרד לביטחון לאומי בצורה שקופה וטובה. העמותה עומדת בכל דרישות מנהל תקין המחמירות ביותר ואף לאחרונה העמותה זכתה בתו מידות לאפקטיביות, זאת לאחר בדיקות ופיקוח חיצוני על העמותה. תקציב הפרויקטים מיועד אך ורק לטובת הפעילות שהוכיחה את הצלחתה, ולמען 276 נשים מאוימות שכבר משתתפות בה ו־900 ילדיהן.

"במיוחד בימים אלה של מלחמה ושל עלייה באלימות בבתים ושל עלייה היסטורית באחזקת נשקים בתוך בתים פרטים, אנחנו קוראות למשרד לא לקצץ בתקציב ביטחונן של נשים מאוימות וחד הוריות בתוך ביתן. מדובר בהצלת חיים".

עריכה: שני רומנו

20/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השר איתמר בן גביר
השר איתמר בן גביר  |  צילום: אבשלום ששוני/פלאש90
Paris