אודי סגל וענת דוידוב

"חמאס הצבאי כבר לא קיים, צריך להודיע להם להיכנע ברפיח"

אייל עופר, מומחה לכלכלת המזרח התיכון, על הלחימה בשטחי הרצועה: "ההישג הגדול ביותר שלא התכוונו אליו - פינוי רוב האוכלוסייה האזרחית מהעיר עזה"


על רקע המלחמה הקשה, זהו יומה ה־138, עולה השאלה מה יעלה בגורל ההתקדמות בשטחי רצועת עזה, והאם התמרון הקרקעי אכן יפעיל מספיק לחץ על חמאס. אייל עופר, מומחה לכלכלת המזרח התיכון, הגיב לדברים. 

"ההישג הגדול ביותר שלא התכוונו אליו זה פינוי רוב האוכלוסייה האזרחית מהעיר עזה", טען. "זה מה שמייצר את היעד שהממשלה לא הציבה לעצמה והייתה צריכה - שיקום ההתרעה האזורית. זה מה שמפחיד את האנשים באזור, העובדה שהעיר עזה הרוסה. למרות שהגענו לשם מבלי כוונה שלנו אנחנו צריכים להעמיק ולשמר את זה, על ידי זה שנעשה עוד מבצעים בעיר עזה ונפנה את האוכלוסייה האזרחית מהיער דרומה. ואז, עם כל אותם מילוני אנשים ברפיח, אנחנו צריכים לדרוש מחמאס להיכנע. חמאס הצבאי כבר לא קיים וצרך להודיע להם ברפיח להיכנע, ואנחנו נמשיך להזרים אנשים דרומה". 

בהמשך, הוסיף: "אי אפשר לעשות הרעבה, אבל צריך את השירותים שאנחנו כן נותנים מבחינה הומניטרית לתת אך ורק בדרום, המצרים צריכים להשתתף בזה, הם אלה שיקלטו את אותם כלי נשק כי הם יעדיפו להיכנע למצרים ולא לישראלים. בתוך דרום עזה, צריך יהיה לתת את השירותים מכיוון מצרים, ישראל צריכה לשמור את צפון עזה נקייה לגמרי מטרור ובשלב הזה גם מאזרחים. מנחל עזה וצפונה, צה"ל צריך להישאר, לפנות משם כמה אזרחים שאפשר על פי החוק. אנחנו לא צריכים להיות מעורבים בניהול המצב בעזה. טעות שלנו היא שאנחנו מתייחסים לכל עזה כמקשה אחת שאנחנו אחראים עליה". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris