אודי סגל וענת דוידוב

"מי שמכיר את סינוואר, יודע שהוא הולך עד הסוף"

העיתונאי והסופר שלומי אלדר על המרדף אחר מנהיג חמאס ברצועה: "ישראל בסוף תגיע אליו, חי או מת, ואז נוכל להגיד שמטרות המלחמה הושגו"


דיווחים שונים התפרסמו בימים האחרונים בנוגע למנהיג חמאס ברצועה יחיא סינוואר, לרבות שמועות כי הצליח לברוח למצרים. שלומי אלדר, עיתונאי ומחבר הספר 'להכיר את חמאס', הביע את דעתו על מצבו של סינוואר ביומה ה־138 של המלחמה. 

"בניגוד לתחושה שנותנים לפיה אנחנו מתקרבים לעסקה, אני חושב שלסיוואר אין שום אינטרס להגיע לעסקה שישראל תהיה מסוגלת לקבל אותה", טען. "הדברים ברורים לחלוטין מהתחלה. יש מחיר לעסקה לשחרור החטופים, והמחיר הוא הפסקת הלחימה, ערבויות בינלאומיות שישראל לא תפתח מחר, ושחרור כל האסירים בבתי הכלא. האם ישראל מוכנה לשלם את המחיר הזה? לא. אנחנו יכולים עד מחר להגיד שמתקרבים לעסקה. אני גם שומע את כל העניינים על זה שייתכן שסינוואר נמלט מהרצועה. מי שמכיר את סינוואר יגיד שהאיש הזה ילך עד הסוף. מבחינתו, סינוואר לא יברח ולא ייכנע, ועל המחיר הזה הוא לא יוותר בסופו של דבר. אני חושב שבסופו של דבר ישראל תגיע אליו. ברגע שישראל תתפוס אותו, חי או מת, אני חושב שיהיה אפשר להגיד שמטרות המלחמה הושגו". 

על הלך הרוח בצפון, אמר אלדר: "זעקת תושבי הצפון לא מספיק מגיעה לציבור בישראל. הצפון מת - אתה נוסע לשם ונמצא במקום של מלחמה, זה משהו שכבר לא מרגישים בדרום. הצפון ריק לחלוטין. תושבי הצפון כבר לא נמצאים בבית. לדאבוני, גם האדם הממוצע בישראל שלא מחזיק מעצמו מומחה לענייני חיזבאללה וחמאס, הצלחנו להכיר במהלך השנים את אופיו של נסראללה. אף אחד מאינו לא מאמין שהוא יגיע להסדר מדיני עם ישראל, ואני בספק אם ישראל תיכנס לפעולה צבאית כוללת נגד חיזבאללה. אחד מבכירי מערכת הביטחון אמר לי שהדבר האחרון לישראל היה להגיע לשקט מול שקט, אבל ברגע שישראל פינתה בטעות לדעתי את כל הצפון, אתה לא יכול להחזיר אותם אם אתה לא אומר להם שיש שינוי אסטרטגי".

"אנחנו נמצאים במלכוד, מצד אחד אתה לא פותח מערכה עם חיזבאללה, ומצד שני הבטחת לתושבי הצפון את שינוי המציאות הביטחונית", אמר אלדר בסיום דבריו. "כשהפכת את כל הצפון לרצועת ביטחון, נכנעת לחיזבאללה". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יחיא סינוואר
יחיא סינוואר  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris