אודי סגל וענת דוידוב

"ברור שהחזרת החטופים זה הדבר החשוב ביותר"

השר לשעבר מתן כהנא התייחס להתבטאות השר בצלאל סמוטריץ' • טען: "מי שמספר לציבור שאפשר להגיע לניצחון מוחלט תוך חודשים לא מתחבר למציאות בשטח"


אמירה שנויה במחלוקת נרשמה אתמול (ג') במהלך ריאיון שהעניק שר האוצר בצלאל סמוטריץ', כשהשיב לשאלה על סוגיית החזרת החטופים ואמר כי "זה לא הדבר הכי חשוב. למה לעשות תחרות? מה זה חשוב עכשיו? צריך להשמיד את חמאס". השר לשירותי דת לשעבר מתן כהנא שוחח עם אודי סגל וענת דוידוב והגיב על התבטאותו. 

"לקואליציית המלחמה יש שתי מטרות, על ציר הזמן ברור לחלוטין שהחזרת החטופים זה הדבר החשוב והראשוני ביותר", הבהיר. "מה שעבר לי בראש זה שטוב שאנחנו נמצאים בקואליציה. אף אחד לא מדבר על בכל מחיר, המשא ומתן תקוע בגלל מחירים הזויים ולא רלוונטיים שחמאס שם על השולחן. אנחנו בכוונה ממעטים לדבר על המחירים, אם בכלל, ויודעים שכאשר תהיה הזדמנות רצינית לעסקה נעשה אותה, גם במחירים לא פשוטים. הדברים הללו היו ממש לא במקום, ראינו כמה משפחות החטופים נפגעו מזה. אני יודע להגיד שאנחנו במחנה הממלכתי שמים בראש סדר העדיפויות שלנו את החזרתם, אנחנו מבינים שהמלחמה מול חמאס תהיה ארוכה, ולחטופים אין את הזמן הזה. מבחינתי הניצחון זה שהחטופים בבית ושהעוטף משגשג ופורח". 

"רק דמיינו מה היה קורה אם לא היינו שם" 

על מטרות המלחמה אמר: "מי שמספר לציבור שאפשר להגיע לניצחון מוחלט תוך חודשים, לא מתחבר למציאות כמו שהיא בשטח. מיטוט שלטון חמאס ושלילת היכולות הצבאיות זה לא ייקח חודשים אלא יותר זמן. מתרשם שברגעים אלו ראש הממשלה נוטה יותר לקבל החלטות בהתאם לקואליציית ה־64 המקורית שלו. יש לנו כל כך הרבה דברים שאנחנו מסכימים עליהם לפני שאנחנו הולכים לדברים הכי מפלגים בחברה הישראלית. איזנקוט טוען שכבר מספר חודשים לא מתקבלת שום החלטה קובעת בהקשר של המלחמה הזו. רק דמיינו מה היה קורה אם לא היינו שם. בעבר החלטות דרמטיות התקבלו בזכותנו". 

"זה פשוט נורא ואיום", הזדעק כהנא בעקבות אלו שהפכו גם את מאבק משפחות החטופים לפוליטי,"אין פה שחור ולבן, רוב הציבור רוצה את שני הדברים. אנחנו יודעים היטב שאנחנו לא מפסיקים את המלחמה עד שממוטטים את חמאס. אסור לנו להיתפס לתוך הדבר הזה של שחור ולבן, אבל על ציר הזמן חד משמעית חטופים". 

על הזירה הצפונית אמר השר לשעבר: "עכשיו לפחות מבחינה צבאית רוב המיקוד בדרום. אין ספק שאת המצב הביטחוני בצפון נשנה מקצה לקצה, או בפעולה צבאית אם לא תהיה ברירה או בהסדר. בקלות אפשר להידרדר במלחמה". 

עריכה: מיכל קדוש 

21/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


מתן כהנא
מתן כהנא  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris