סיון כהן

"לפני המחסום היה צריך להיות מתחם של מחסום"

לאחר הפיגוע הקשה במחסום סמוך למעלה אדומים אלוף (מיל') ישראל זיו קרא לשינוי קו ההגנה • תקף: "אחרת זה כמו מטווח ברווזים"


אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, התייחס לפיגוע הקשה שאירע הבוקר (ה') ליד מעלה אדומים ובו נרצח אדם אחד ועוד שמונה נפצעו.

בפתח השיחה, כאשר נשאל אם השטח שבו אירע הפיגוע מופקר, השיב זיו: "אני לא אוהב את המילה מופקר, אבל הוא לא מוקפד. כל הסוגיה של העוטף בירושלים מחייבת היערכות שונה לחלוטין מבחינה ביטחונית, גם מבחינה אופרטיבית, טקטית. גם באופן האסטרטגי, הנושא הזה מטופל כעוד נושא משטרתי, אבל הבעיה הרבה יותר מורכבת וסבוכה מהאופן שבו אנחנו ערוכים שם. חלק מזה זה גם תשתית".

"מערכת כזו של מחסום, שיש שם בשעות רבות ביום טור כזה של רכבים, מחייב שההיערכות ההגנתית על המחסום לא תהיה בקו שבו חוצים המכוניות, אלא בקו שבו המכוניות עומדות ומצטברות", טען. "אחרת זה כמו מטווח ברווזים, וזה גם מה שהיה היום. זה ממש מבקש את הפיגוע, הסיטואציה הזו. היה צריך להיות מתחם של מחסום, להיערך במרחב מבחינה אבטחה, ולאפשר יותר ביטחון לאנשים שבתוך הרכב שלהם לא להיות במצב שקרה היום. זה מחייב בעיקר בתקופה כזו, אנחנו בתקופת מלחמה שהיא רגישה בפני עצמה. חבל".

לאור אמירותיו ציינה כהן כי הרמדאן בפתח, ותהתה אם הוא מוטרד מאופן ההתנהלות עד כה. זיו הדגיש: "אני מאוד מוטרד משום שהממשלה, במקום לפתור בעיה ולהתכונן למערכה השנייה שהיא עדיין פצע מדמם, בצפון, אנחנו תקועים ללא צורך בעזה, כשההתנהלות חסרת אחריות של חלק מחברי הממשלה מאוד מחממת את האופציה של הזירה השלישית ביו"ש לקראת הרמדאן. אז כן, אני מאוד מוטרד. בעזה מבחינה צבאית אנחנו בסיום של רפיח, שזה כעת. אנחנו די ממצים את המהלך הצבאי".

"אני חושב שהחשיבות של רפיח היא שולית יחסית, אני לא רואה ברפיח איזשהו הישג דרמטי שישנה את פני המערכה ויביא יותר הכרעה מאשר המקום החשוב ביותר - ח'אן יונס", אמר. "זה שיש ברפיח עוד כמה גדודים זה לא אומר שום דבר, חמאס בינתיים בהיעדר כל פתרון אזרחי ופתרון ריבוני שם, הוא מתארגן מחדש בצפון. אנחנו בפעם שלישית חזרה בצפון הרצועה משום שאנחנו לא מטפלים, לא פותרים את הבעיה האזרחית, המנהלית, הריבונית".

לדבריו, "זה כמו יד במים, בזמן שאתה פועל זה משיג תוצאה, אבל כשאתה מוציא את היד זה חוזר לזרום. ככה זה נראה בצפון הרצועה, נלך לרפיח ויהיה אותו דבר בח'אן יונס. אם אתה לא מבטיח את ההישג, לא הופך אותו להישג יותר יציב, כדי שאתה גם תוכל להתנתק ותוכל גם להתארגן, גם ללכת לטפל בצפון".

לסיום התייחס זיו לסוגיית החטופים בצל אמירתו המקוממת של שר האוצר בצלאל סמוטריץ' כי 'זה לא הדבר הכי חשוב'. "ההליכה לפתרון מדיני שם היא לא רק שהיא לא תפגע, היא לטעמי תסייע מאוד בנושא החטופים. ברגע שיש שם כוח מחודש, כוח שיצבור תאוצה בעזה, ויכול להיות שהוא גם הכוח הבא שנוכל להגיע להסדרה בנושא החטופים. כרגע לסינוואר אין שם שליטה, לפחות למיטב ידיעתנו, וברגע שיהיה כוח חדש הוא יצבור כוח כדי להגיע לחטופים או לאלה שמחזיקים בחטופים, ובהנחתי זה אנשים חפצי חיים שירצו להגיע הסדרות כאלה ואחרות לתוצאה שתבטיח את קיומם".

"הסיכוי הרבה יותר טוב היה כבר לבנות את מחליף חמאס ואיתם לעשות משא ומתן מאשר להתעקש על משא ומתן עם החמאס שמנציח אותם גם צבאית וגם אזרחית", סיכם.

עריכה: שני רומנו

22/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris