סיון כהן

"עיוותו את מה שסמוטריץ' אמר בצורה מרושעת"

ח"כ צבי סוכות בתגובה לאמירת השר על החטופים: "הוא שם על החליפה שלו את הסרט הצהוב הזה, ועדיין לא בכל מחיר" • על הפיגוע: "הכתובת על הקיר"


השבוע (ג') התייחס שר האוצר בצלאל סמוטריץ' לסוגיית החזרת החטופים והודה כי זה לא הדבר הכי חשוב. חבר הכנסת צבי סוכות התייחס לדברים והגיב על הפיגוע הקשה במעלה אדומים הבוקר (ה') על רקע חודש הרמדאן שבפתח. 

"המחסומים האלה לא מותאמים לכמות האנשים שעוברים בהם, לא משהו שנולד בעקבות המלחמה", הדגיש ח"כ סוכות בעקבות הפיגוע הקשה שאירע הבוקר (ה') במחסום סמוך למעלה אדומים. "המעברים האלה בעוטף ירושלים לא מותאמים בשום צורה לתפקיד שלהם, הדרך שבה בודקים את הרכבים מייצרת פקקים בשעות העומס, וזו הבעיה. המחסום עצמו הופך להיות המקום שבו הכי קל לבצע פיגוע, אז מה הרווחנו? אני מקווה שזה יצא לביצוע כמה שיותר מהר".

לאור אמירותיו תהתה כהן מדוע אם המצב כה נפיץ לא להמעיט באמירות שנויות במחלוקות, כמו אלו של השר איתמר בן גביר והשר בצלאל סמוטריץ'. ח"כ סוכות חידד: "אנחנו נמצאים במציאות שבה יש מיליונים שרוצים להשמיד אותנו ולרצוח אותנו, ולצערנו יש להם את האפשרות לעשות את זה. זה המצב, לא צריכים תירוץ כדי לעשות את הדברים האלה. הם לא צריכים שום תירוץ".

"הבעיות המרכזיות שלנו בהקשר הזה הן הסתה. אנחנו חיים במציאות שבה כל ילד נולד למציאות, בכל מקום, האנשים הכי גיבורים הם אלו שרצחו יהודים, זו המציאות שאליה נולד כל ילד ברשות הפלסטינית ובמזרח ירושלים", תקף. "בהסתה ממשלות ישראל לדורותיהן לא נלחמו. עד לפני חצי שנה כמעט לא היו כתבי איום על הסתה. בחצי שנה האחרונה כתבי האישום עלו באלפי אחוזים, וזה עדיין לא מספיק. המלחמה בהסתה, צריך להילחם בהסתה. אני לא מכיר מנהיג ציבור יהודי אחד שאומר שמי שרוצח ערבים הוא מבורך, תופעה שלא קיימת".

"מי שמנסה לייצר מחלוקת פוליטית בין משפחות החטופים לימים - אנחנו לא שם"

בהמשך התייחס ח"כ סוכות לסערה שעוררה אמירתו של יו"ר מפלגתו השר בצלאל סמוטריץ', שטען כי 'החזרת החטופים זה לא הדבר הכי חשוב'. "קודם כול אני חושב שעיוותו את מה שהוא אמר בצורה מרושעת. הוא לא אמר שזה לא חשוב, הוא אמר ההפך - הוא אמר שמי שמנסה לייצר תחרות כאילו יש משהו חשוב יותר או פחות, זה לא נכון. העמדה של ראש הממשלה וראש מערכת הביטחון, שהדרך להחזיר את החטופים עוברת דרך המשך המלחמה. מי שמנסה לייצר מחלוקת פוליטית בין משפחות החטופים לימין, אנחנו לא שם".

"אני לא חושב שיש מישהו חוץ ממיקי לוי שאומר 'כל מחיר', אין דבר כזה כל מחיר", הבהיר. "השר סמוטריץ' שם על החליפה שלו את הסרט הצהוב הזה. יכול להיות שיהיו מחלוקות, אני לא אומר שלא, בעסקה האחרונה לקח זמן עד שתמכנו. מדינת ישראל מחויבת יותר מכמעט כל דבר אחר להחזיר את החטופים כי כשלנו בהגנה עליהם, ועדיין לא בכל מחיר. אני גם לא חושב שיש מישהו שכן טוען כל מחיר, כי כל מחיר המשמעות של זה, זה להיכנע לחמאס לחלוטין. אני לא חושב שזה נכון לעשות כאילו יש מבחן מה יותר חשוב ומה פחות, הכול חשוב".

עוד הדגיש חבר הכנסת כי "יכול להיות שיש בתוך המנעד הזה של איזה מחיר מוכנים לשלם ואיזה לא, הנה בפעם האחרונה באנו, זה נגד את הבייס שלנו, ותמכנו כי האמנו בזה. חשבנו שהמחיר שווה את החזרת החטופים בעסקה האחרונה. העסקה הייתה עוברת גם בלעדינו, והסיבה שתמכנו כי היה חשוב לנו, אחרי שהבנו שהדבר הזה נכון. יכול להיות בהחלט שבעסקה הבאה לא נתמוך, יכול להיות, אנחנו נבחן כל עסקה, נחשוב, נבחן את המחירים".

"גם משפחות החטופים היום אומרות 'לא צריך להיכנע לכל הדרישות של חמאס'. אף אחד לא בא ואומר, אני לא שומע אמירות כאלה, 'בואו ניכנע לכל הדרישות של חמאס'", הכריז והביע את עמדתו בנוגע להתבטאות כנגד ראש האופוזיציה: "הוא לא האשים את יאיר לפיד. הוא אמר שלפיד מעלה את המחיר, בגלל שלפיד אומר כל מיני אמירות שהן מראות שישראל מוכנה לשלם יותר מדי הוא מעלה את המחיר וגורם לחמאס להקשיח את העמדות שלו במשא ומתן. אני לא עכשיו בא לדבר על סמנטיקה, בסוף יש מהות - במהות הטענה של סמוטריץ' היא שכשאתה בא ואומר שאתה תשלם כל מחיר, אתה מקשיח את העמדות של הצד השני".

לסיום טען ח"כ סוכות כי "הניסיון לצייר כאילו יש מישהו שאכפת לו ומישהו שלא, הוא חוטא לאמת בצורה כל כך קשה. אני באופן אישי באתי פעם אחר פעם, כל פעם שקראו לי, כל פעם שמטה החטופים ביקש, חטפתי צעקות לא פעם, ואין לי בעיה עם זה. אבל לצייר כאילו לא אכפת?"

עריכה: שני רומנו

22/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי סוכות
צבי סוכות  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris