סיון כהן

"זה היה צפוי מראש"

בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים, בתגובה לפיגוע הקשה סמוך לעיר: "דרשתי שיהיו על הכביש אנשי ביטחון, לא עושים את זה"


פיגוע קשה אירע הבוקר (ה') בכביש 1 בין ירושלים למעלה אדומים, כששלושה מחבלים פתחו במסע ירי, רצחו אדם בשנות ה־20 לחייו ופצעו עוד שמונה. בני כשריאל, ראש עיריית מעלה אדומים, התייחס לפיגוע הקשה וביקר בחריפות את התנהלות מערכות הביטחון והממשלה סביב הבעייתיות שבמחסום.

"אנחנו כולנו פגועים, עצובים. התרענו כל הזמן", זעק כשריאל. "העיר עצמה מאובטחת היטב, כל הזמן ויותר מאז המלחמה. הכביש הזה הוא בעייתי. כביש מספר 1 מתחיל בתל אביב ונגמר בים המלח. כביש שאנחנו התרענו עליו כל הזמן, לפחות בבוקר, כשרוב התושבים שלנו עובדים בירושלים. המחסום נבנה לפני למעלה מעשרים שנה, הקיבולת שלו לא מספיקה להכיל את מספר הרכבים שהיום. לפני 20 שנה מספר התושבים היה מחצית".

כשריאל המשיך והתרעם: "אנחנו התרענו על הנושא הזה, ביקשנו, יש כבר תכנון להגדלת מספר הנציגים, התרעתי מול כל מערכות הביטחון, שהתושבים שלנו בבוקר עשויים להיות מטרות נייחות. הודעתי להם בפירוש שזה עלול לקרות. דרשנו לפתוח מחסום בידוק ביציאה מאבו דיס, אם זה היה היום הפיגוע היה נמנע. אנחנו צוואר בקבוק, מדרום הר חברון, צפון השומרון וחזרה. ודווקא שם אין בידוק, כי ככה זה הסכם אוסלו, אבל אנחנו במלחמה. זה לא נעשה. פשוט התעלמו, מג"ב היה צריך לעשות את זה יחד עם הצבא וכוחות הביטחון. כל המקומות שישבנו ודיברנו, אף אחד לא התייחס לזה".

"גם אחרי שבעה באוקטובר?", תהתה כהן, וכשריאל השיב נחרצות: "כן. גם על הכביש דרשתי שיהיו שם אנשי ביטחון, כי לעיר מעלה אדומים אין סמכות לשים מאבטחים על הכבישים הבין עירוניים. היו ארבעה ניסיונות פיגועים עד היום, וכל הפיגועים נמנעו כי המאבטחים שלנו בתוך העיר טיפלו בכך וגם כיתות הכוננות. הכביש הזה, שיוצר פקקים, והתושבים שלנו כמטרות נייחות, לצערי לא שמעו לבקשות שלנו - זה היה צפוי מראש. זה ברור שיהיו פיגועים, בפרט בתקופת המלחמה שחמאס כל הזמן דוחף לזה. היו כבר ניסיונות פיגוע, לכן הכתובת הייתה על הקיר. אם לנו הייתה הסמכות לשים שם מאבטחים הייתי שם".

לסיום התייחס כשריאל לפצועים מפיגוע הירי ולנרצח, כולם תושבי עירו. "זה מזל, נמנע אסון כבד יותר כיוון שהיו באזור שוטרים ואזרחים עם נשק. הם טיפלו תוך הקרבה, אחד מהם הוא פצוע והוא חתר למגע וחיסל מחבל. בוקר קשה מאוד. אני רוצה לדרוש מאלוף הפיקוד, משר הביטחון, לשים מחסום בידוק ביציאה. היום אני ביקשתי הערכת מצב היום בשעה שמונה בבוקר כבר. הייתה צריכה להיות הערכת מצב אצלי, עם כל הגורמים, עם מג"ב, המשטרה, פיקוד העורף וכמובן אנשי הביטחון שלנו. כשקיבלתי את ההודעה ביטלתי את הערכת המצב ודחינו את זה להמשך היום".

עריכה: שני רומנו

22/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


זירת הפיגוע במעלה אדומים
זירת הפיגוע במעלה אדומים  |  צילום: חיים גולדברג/פלאש90
Paris