בן כספית ואריה אלדד

"אם לא תהיה אסטרטגית יציאה, אנו נידונים להפסדים קשים"

אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, על המדיניות בקשר לעזה • ציין לגבי יו"ש: "רה"מ נגרר אחרי שרים קיצוניים"


אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש האגף המדיני בטחוני במשרד הביטחון, שוחח עם איתן כבל ורוני בר־און ב־103fm על אסטרטגיית היום שאחרי בעזה והפיגוע שאירע היום (ה') ליד מעלה אדומים. 

"חייבת להיות אסטרטגיית יציאה, מדוע זה חייב להיות? כי אם לא תהיה אסטרטגיית יציאה בסוגיות הבאות אנחנו נידונים להידרדרות ולהפסדים קשים. אם אנחנו לא נתחבר לשאלת מי ישלוט בעזה, אנחנו ניגרר לשלוט בה. לשלוט בעזה ב־2.2 מיליון אנשים, אזור מצוקה נוראי, מחייב שיקום מסיבי, אין לנו את המשאבים האלה בכלל, וגם חבל שנבזבז אותם, וגם אם נרצה, אין לנו אותם. מי שיכול לתת את המשאבים אלה סעודיה ואבו דאבי ומדינות כאלה, אבל הן לא ייתנו, אלא אם כן יהיה ציר אסטרטגי שארה"ב מציעה לנו", הסביר גלעד. 

"עכשיו, מה הם רוצים בסך הכול? מדברים על רשות פלסטינית משודרגת שעד שהם יחליטו מה זה משודרגת, יעברו 20 שנה, לא תעשה את זה? אנחנו נדון במדינה פלסטינית וירטואלית, מה שראש הממשלה מתגאה שהוא הדף את הרעיון. בסופו של דבר כל העולם יתאחד לתמוך ברעיון שהוא בעצם לא ממשי אבל מונע את המציאות הטובה שבה יהיה לנו ציר אסטרטגי עם מדינות ערב הענקיות בהובלת ארה"ב. זו גם עוצמה צבאית, גם עוצמה כלכלית, גם עתיד וגם שיקום עזה. אנחנו לא ננצח את חמאס רק באמצעים צבאיים, אתה חייב להפעיל פה תבונה", הוסיף. 

לגבי המתיחות ביהודה ושומרון טען כי "ראש הממשלה נגרר אחרי שרים קיצוניים שרוצים לממש את חזיונות תורת המלך, וההכרעה והמצב ביו"ש מבעבע ומתערער כל הזמן. הרשות הפלסטינית נחלשת, אבל אין לה חלופה. החלופה היחידה בסוף תהיה צה"ל שייקח את זה גם לכיבוש ישיר."

לדבריו, "הדבר היחיד שעובד שם בהצלחה זו אסטרטגיית סיכול נחושה של צה"ל, שב"כ, ימ"מ, אבל אתה לא יכול לבסס הכול על אמצעים צבאיים, אתה מוכרח גם דברים אזרחיים, אתה מוכרח ליצור חלופה, אתה מוכרח להוריד את סף הבעבוע של המערכת. כשהמערכת רותחת היא יכולה להתפרץ, לדוגמה, אם יאסרו על ערביי ישראל ועל הפלסטינים לעלות להר הבית בכל נימוקי מופרכים או שנוגעים לאידאולוגיות זרות, בניגוד להמלצות גורמי ביטחון, זאת התרעה.

"אני לא יודע לקשור שהפיגוע היום קשור ישירות לזה, אבל אין ספק שהפיגוע של היום, שהוא רחב היקף יחסית, מבטא את המגמה שהיא בעצם מדוכאת על ידי אסטרטגיית הסיכול, אבל בסופו של דבר אין לנו התפרצויות זעם המוניות", טען. 

"החטופים והחטופות, אם לא יחזרו בחיים, זה לדיראון עולם"

בהמשך התייחס לסוגיית החטופים: "החטופים והחטופות, אם לא יחזרו בחיים, זה לדיראון עולם. ראש הממשלה מדבר על ניצחון מוחלט כשרצועת הביטחון התרחבה דרומה על חשבון עשרות אלפי ישראלים שעזבו את ביתם, בדרום נדרש שיקום וחיבוק של המדינה. מה שנדרש פה לעשות זה כמובן להיכנס לתוכנית פעולה הפוכה. אין לנו יוזמה מדינית, אין לנו אסטרטגיית יציאה, בהנחה, כפי שאמר ראש הממשלה - שאסטרטגיית יציאה תהיה בתום הניצחון הסופי שהרי לא יושג".

לטענתו, "אין ברירה לראש הממשלה אלא לאמץ אסטרטגיית ביטחון לאומי על חשבון אסטרטגיה, שלי היא נראית פוליטית לחלוטין, שזה אומר להתקשר לנשיא ביידן ובמקום לריב איתו צריך להגיד לו 'אני מתחבר ליוזמה, אני רוצה ברית אסטרטגית בין סעודיה לארה"ב במחיר של נורמליזציה, ציר אסטרטגי, ציר כלכלי כמו הגשר היבשתי. אתה רוצה מדינה פלסטינית? בסדר, נפתח דיונים מה זה בדיוק'. זה בערך ייקח, במצב של הרשויות היום, הרבה מאוד שנים אבל יאפשר לנו גם יד חופשית ואוויר לנשימה בעזה עצמה, כיוון שבעזה עצמה צה"ל צריך להשלים את המשימה".

בסוף כשאתה בא לנתניהו והוא יודע שהחלטה כזו עלולה לפרק לו את הקואליציה, אתה מבין.
"אז הוא יפרק את המדינה".

22/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris