רון קופמן ואריה אלדד

"כל הסיפור של אל אקצא בירושלים - פוליטי"

סערת הר הבית: ד"ר מרדכי קידר, אוניברסיטת בר אילן, טען: "ישראל צריכה להגיד 'אתם אורחים שלנו' - מה שיגידו לא צריך לשנות את המדיניות שלנו"


על פי הדיווחים, ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט לקבל את עמדתו של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, אשר הציע להגביל את עלייתם של ערביי ישראל לתפילה בהר הבית במהלך חודש הרמדאן. אריה אלדד ורון קופמן דנו בכך ב־103fm עם ד"ר מרדכי קידר, מזרחן במרכז בגין־סאדאת למחקרים אסטרטגיים באוניברסיטת בר אילן, אשר הביע את דעתו בנושא.

"אמרתי שאת כל המסיתים והמדיחים, אותם צריכים להשאיר בחוץ, זה ברור. את אלו ודאי שצריך להשאיר בחוץ", הדגיש ד"ר קידר בפתח השיחה. "כל הגישה שלנו לנושא הר הבית היא לא נכונה. אנחנו מתייחסים לזה כמעין מצב ביטחוני, זו גישה לא נכונה. ישראל הייתה צריכה לבוא ולהגיד 'המקום שלנו, העיר שלנו, זה מקום בית המקדש שלנו, אתם מוזמנים לבוא לפה ורק תיזהרו לכם שתעשו בלגן', מי שיעשה בלגן נעיף אותו, למה? כי 'אתם אורחים שלנו'".

ד"ר קידר המשיך וטען כי "ברגע שאתה אומר 'אתם אורחים שלנו', אלה שאומרים אני לא רוצה להיות אורח שלכם לא יבואו. זה לא רק תחת שלטון, זה תחת חסותנו, תפאדלו, תחת שלטוננו, תחת ריבונותנו. הרבה לא יבואו כדי לא לתת לנו את התענוג של לארח אותם, וזה בסדר. יש מדינות שמתייחסות לאסלאם בצורה הרבה יותר גרועה מאיתנו, למשל ביוון אסור לבנות מסגדים".

בתגובה לאמירותיו הביעו צמד המגישים חשש כי החלטה כזו תשפיע על ההתייחסות ליהדות ברחבי העולם, וקופמן אף ציין כי בספרד יש אלפי מסגדים. ד"ר קידר הבהיר: "איפה שהתירו עלייה או הגירה לא מבוקרת של מוסלמים, זה מגיע עם מסגדים. זה שאירופה מתאבדת לא אומר שאנחנו מתאבדים גם כן. זה שיגידו מה שיגידו, לא צריך לשנות את המדיניות שלנו. במחילת כבודם של כל מיני אנשים בעולם, שידאגו לעצמם לפני שהם דואגים לנו. צריך לומר את זה בלי להתבייש. יותר מזה, להזכיר להם באותו משפט שאל אקצא על פי מקורות אסלאמיים בכלל נמצא על ידי מכה. כל הסיפור של אל אקצא בירושלים זה סיפור פוליטי".

"בשבועות הראשונים של המלחמה, באוקטובר נובמבר, הר הבית היה סגור לגמרי. האמת, אין בשום ספר הלכה אסלאמי חובה לבוא לאל אקצא ברמדאן, כמו שאין בשום ספר הלכה אסלאמי להשתמש ברמקול כדי לקרוא לתפילה. זאת אומרת, יש כל מיני חידושים לא הלכתיים אבל נכנסו למסורת, ואם אתה תגיד להם אז יגידו שאתה נגד האסלאם. לצערי הדוברים הרשמיים של מדינת ישראל לא יודעים איך לדבר, לא יודעים מה לומר", ביקר.

לסיום התייחס ד"ר קידר לגבול הצפוני ולהסלמה מול חיזבאללה ותקף: "זה מה שקורה שההרתעה שלך נגמרת, בגלל כל מיני מכתבי טייסים ולוחמים. ההרתעה נגמרה, שלא נדבר על הסכם הגבול הימי שגרם לחיסול ההרתעה מול חיזבאללה".

עריכה: שני רומנו

23/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הר הבית - ארכיון
הר הבית - ארכיון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris