בן כספית ואריה אלדד

"מדברים על הנורא בכשלי הביטחון מקום המדינה"

ראש אמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס מלכא בתגובה לדו"ח 8200 שפרסם כספית בטורו • הבהיר: "המתריעים נכשלו בהתרעה"


העיתונאי ומגיש התוכנית בן כספית חשף בטור סוף השבוע שלו ב'מעריב' את הדו"ח הגנוז של יחידת 8200 בדבר המחדלים שהובילו לטבח 7 באוקטובר. אלוף (מיל') עמוס מלכא, ראש אמ"ן לשעבר, הגיב על פרטי הדו"ח המטלטלים. 

"אנחנו מדברים על הנורא בכשלי הביטחון מאז קום המדינה, על שלוש מערכות שכשלו טוטלית, המודיעינית, המבצעית והמדינית פוליטית, שתיים מהן נטלו אחריות והשתפרו דרמטית, אחת לא נטלה ולא כל כך השתפרה", טען. "המתריעים נכשלו בהתרעה. במהלך 2023, המודיעין, גם אמ"ן וגם השב"כ, אף אחד מהמערכות לא הצטיינה. שני הארגונים הללו מוציאים התרעות אסטרטגיות, אולי לא על פי הכותרת אבל זו התרעה אסטרטגית, כשהם מצביעים על קריסת אבני היסוד של הקונספציה. דווקא אותם אלה שהצטיינו בהתרעה האסטרטגית לא גזרו שום דבר כדי לראות שהם ערוכים. כולם מדברים על כישלון ההתרעה, אבל הוא לא מתחיל שם, הכישלון של אמ"ן ושב"כ מתחיל בזה שהם לא אתגרו את הקונספציה, גם כשהמודיעין עצמו הוציא את אותם מסמכים". 

בהמשך העריך: "זה מצביע על נתק בין הדרגים. אפילו אם ניקח את כל מה שקורה במערך התצפיות, חלק מהדברים לא עלו לחטיבת המחקר. נראה שנתניהו שרטט את התוכנית הזאת בשינוי אחד, כשסגרו את המנהרות חשבו שזנחו את החזון. אחד הדברים המזעזעים הוא שבכל אמ"ן, אולי אפילו בשב"כ, לא קם סרן או רב סרן שיסע ללשכה של מפקד 8200, ראש אמ"ן או הרמטכ"ל ויגיד שהוא רואה משהו אחר. זה מצביע על משהו לקוי מאוד בתרבות הארגונית. ראינו שהכשל גורף כי הוא כלל גם את כל המערך המבצעי". 

עריכה: מיכל קדוש 

25/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס מלכא
עמוס מלכא  |  צילום: מתוך עמוד היוטיוב של התנועה לאיכות השלטון
Paris