אודי סגל וענת דוידוב

"כל דבר שמריח מתרבות מאוס בעיני הממשלה"

השרה לשעבר לימור לבנת תקפה את החלטת שר החינוך קיש לבטל את פרסי ישראל בתחומי המדע: "לא זוכרת אירוע כזה, אני מתפוצצת"


בפרסומו של העיתונאי ושדרן 103fm בן כספית נחשף כי שר החינוך יואב קיש הודיע שפרסי ישראל לא יחולקו השנה בקטגוריות שנקבעו מראש - בגלל זכייתו של איל וולדמן, מייסד מלאנוקס שאיבד את בתו במסיבת הטבע ברעים, הידוע בעמדותיו השליליות כלפי הממשלה והרפורמה במערכת המשפט. שרת החינוך לשעבר לימור לבנת שוחחה עם אודי סגל וענת דוידוב והגיבה על הידיעה השנויה במחלוקת.

"אני לא זוכרת לא בתקופתי ולא בשום תקופה אחרת אירוע כזה", תקפה השרה לשעבר. "פרס ישראל מעולם, ככל שידוע לי או זכור לי, לא היה מקרה שבו שר החליט לבטל באחת מהקטגוריות. זה פשוט לא היה. זה יכול לקרות רק תחת ממשלה שמחליטה לקצץ בתקציבי תנועות הנוער, בתקציבי הספריות הציבוריות, שכל דבר שהוא מריח מתרבות, כל דבר שמריח מאקדמיה, לא רק זר לה אלא מאוס בעיניה. איך יכול להיות שמדובר כאן בסדרי עדיפויות?"

לבנת המשיכה וטענה: "זה לא ממשלה שיש לה סדרי עדיפויות, זו ממשלה שסדרי העדיפויות שלהם באמת רק בתחומים שנוגעים לעולם המאוד מאוד צר שבין סמוטריץ' לבן גביר. באחד מהנאומים, ההצהרות של נתניהו בעת האחרונה, מאז המלחמה, הוא זלזל ולגלג, וזה לא דבר שהוא חדש לי. הוא אף פעם לא הבין למה אני מבקשת עוד תקציב לתרבות, הוא אמר לי 'למה את מבקשת את התקציב לתרבות? הם לא יצביעו עבורנו. זה מאוד מתאים לו, ובוודאי לשותפים שלו. לכן אני ממש מתפוצצת כשאני שומעת, עוד לפני שבן כספית חשף את הסיבה שבגינה".

"תשמעו, אני מסתכלת על המקרה הזה של פרסי ישראל, והזכרתי כבר את העובדה שלוקחים את תלמידי המכינות הקדם צבאיות ומוציאים אותם משם, אבל לא נוגעים בתלמידי ישיבות ההסדר, אותם לא לוקחים כדי לשרת שירות מלא, אני לא מדברת על החרדים אפילו, אפשר פשוט להתפוצץ. אני מתפוצצת", התרעמה והוסיפה: "נושא חוק הגיוס הוא נושא שכבר מתגלגל שנים ארוכות מאוד לבג"ץ, וכמובן בוועדות כאלה ואחרות. הנושא הזה מתגלגל ומתגלגל, ומתקלקל ומתקלקל, ושום דבר לא באמת קורה".

עוד הסבירה כי "בג"ץ מוצא כל מיני, הוא שולח עוד הפעם את הנושא לכנסת, שהכנסת תחוקק, והכנסת לא באמת תחוקק מפני שתמיד יש את החרדים שנמצאים בקואליציה כזו או אחרת, בוודאי בנוכחית, הימין על המלא של נתניהו. לכן לא יקרה כלום להערכתי. הרי לא ילכו לגייס בכוח, אני גם לא בעד לגייס בכוח".

"צריך היה להגיע למקום שבו מחייבים את כולם, אבל כולם, גם חרדים, גם ערבים, לשרת שירות לאומי כלשהו - בין אם זה שירות בצבא או שירות לאומי מכל סוג שהוא. שירות לאומי כלשהו, כל אזרח ישראלי חייב לשרת", סיכמה.

עריכה: שני רומנו

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


לימור לבנת
לימור לבנת  |  צילום: הדס פרוש/פלאש90
Paris