איריס קול

"כתבתי לו 'מה איתכם?', לא קיבלתי תשובה אף פעם"

ב־7 באוקטובר יצא אביב ברעם, תושב כפר עזה, להילחם על ביתו ונפל בקרב • עברי לידר, שעבד לצידו במשך עשור, שיתף בזיכרונות ובשיר שכתב לזכרו


ב־7 באוקטובר נרצחו 1,400 ישראלים במתקפת הפתע הקטלנית של ארגון הטרור חמאס. אביב ברעם היה בין אלפי הנרצחים מאותה שבת שחורה. ברעם, שהיה חלק מכיתת הכוננות בכפר עזה, נפל כשהגן על ביתו מפני המחבלים שפשטו לשטח ישראל. עברי לידר, שעבד עם ברעם במשך עשור, שיתף בתחושות הקשות בעקבות האובדן הגדול.

"במובן הטכני, אביב היה מנהל הבמה שלי בעשר השנים האחרונות", אמר לידר. "הוא גדל אצלנו בהפקה, הלך והתקדם והתקדם עד שנהיה מנהל הבמה וכל הצד הטכני של מה שאנחנו עושים. הוא היה חבר מאוד קרוב. הצוות שלי שהולך איתי הרבה שנים, אנחנו נהיים משפחה. אנחנו גם מבלים המון זמן ביחד, כי אנחנו כמעט כל יום יוצאים להופעות, וגם היינו מאוד קרובים. גם המשפחות, לאביב יש ילד בגיל של אלבי, ועכשיו הוא גם בגן של אלבי. אביב היה איש מהמם, ממש".

"כל פעם שהיה משהו באזור, ישר הטלפון הראשון, ההודעות הראשונות, זה אליהם, לראות שהכול בסדר ואז 'תבואו אלינו'", שחזר. "בבוקר כשקמתי מוקדם, כשכולנו התחלנו להתעורר לעניין, אז כתבתי לו את ההודעות הרגילות: 'מה איתכם? תבואו לכאן'. לא קיבלתי תשובה, אף פעם בעצם, והאירוע התחיל להתפתח. בהתחלה חשבתי שאביב חטוף, הייתה לי כאילו תקווה, היה סיפור שרץ שירו לו ברגל, וזה הדבר האחרון שיודעים. אז אתה מתחיל לעשות חישובים. הספקתי לפתח איזה עולם שבו הוא חוזר עם פציעה, אבל הוא בסדר".

על הרגע שבו נפל חברו הטוב, סיפר: "הוא יצא בבוקר מהבית, ואז הוא קיבל קריאה, הם הלכו לנשקייה ואז הם נתקלו. חבר שלו נפצע, ירו בו, והוא הלך לכיוון הפוך בשביל להביא אותו, לעזור לו, ואז ירו בו. אשתו הייתה בבית עם הילדים, יש להם שני ילדים קטנים. הם נשארו בבית עד שחילצו אותם".

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עברי לידר
עברי לידר  |  צילום: יוסי אלוני/פלאש90
Paris