איפה הכסף
עם ענת דוידוב

"השטח בוער, הציבור צריך תשובות"

נופר יעקב, יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות, על מצב שוק המשכנתאות אחרי החלטת בנק ישראל: "הציבור מחכה להורדת ריבית, והוא גם צריך אותה"


נופר יעקב, יו"ר התאחדות יועצי המשכנתאות, שוחחה עם ענת דוידוב ועורכת התוכנית יעל איילון על אודות השלכות החלטת בנק ישראל שלא להפחית את הריבית ולהשאירה על כנה.

"הציבור חנוק. אנחנו מרגישים אותו. אנחנו יום-יום נפגשים עם המשפחות והציבור בהחלט ממתין להפחתת ריבית והקושי של נוטלי המשכנאות עולה מיום ליום", אמרה. 

לדבריה, "ראינו את העלייה המשמעותית בפיגורים מתחילת המלחמה, ובאמת עכשיו הנתונים הם קצת מטעים כי עכשיו 90 יום אחורה נכנסות הקפאות המשכנתה, ולכן אנחנו רואים התמתנות בעניין הזה, אבל יש כמה נתונים שבהחלט מצביעים על מצוקה אמיתית של משקי הבית, אחד מהם זה הפיגורים, השני זה הגידול בהלוואות לכל מטרה, ואנחנו רואים שלציבור קשה להתמודד עם נטל ההלוואות והעלייה בהחזרים החודשיים, ובהחלט הנתונים האלה מדאיגים ומגיעים אלינו גם בקו החם שלנו הרבה פניות של משפחות שאומרות 'בקרוב מסתיים כל נושא ההקלות, מה יקרה ביום שאחרי?'. יצטרכו להתמודד עם החזרים גבוהים יותר ושואלים 'איך אפשר להתמודד עם המצב הזה?'".

עוד הסבירה: "בסופו של דבר, ההקלות האלה, תלוי באיזה מעגל אנחנו נמצאים. אם מדברים על המעגל הראשון שזה אנשי המילואים והתושבים של היישובים מ־0 עד 7 ק"מ, אז גם שם יש להם אכן הקלה והקפאת משכנתה ופריסה ללא ריבית, אבל אל תשכחי שהפריסה של ההחזרים האלה היא לתקופה מאוד קצרה. הם יצטרכו להתמודד עם עלייה מאוד משמעותית בהחזר החודשי. זה לגבי המעגל הראשון. לגבי המעגל השני הם ישלמו ריבית על ההקפאה, וגם להם ההחזרים יעלו, כך שגם ההקלות האלה הן איזשהו פלסטר בנקודת זמן הזו, אבל זה לא באמת פתרון אמיתי".

בהמשך סיפרה כי "משכנתה ממוצעת של מיליון שקלים, ההחזר החודשי שם עלה מעל 1,300 שקלים בחודש. אם לצורך הדוגמה ניקח משכנתה של 5,000 שקלים בחודש שמקפיאים אותה לשישה חודשים חודשים, זה 30 אלף שקלים שהוא יצטרך לפרוס ב־48 תשלומים, זאת אומרת תהיה לו עלייה בהחזר החודש של 625 שקלים. מצד אחד, זה נהדר שאין לי ריבית על הפריסה הזו, אבל למשפחות מאוד קשה לעמוד עם הנטל, וזה גם כמובן אחרי שעלו ההחזרים של המשכנתאות, ולכן אנחנו רואים את המצוקה כבר קדימה ביום שאחרי, אז הפלסטר הזמני הוא לא הפתרון".

היית אומרת שעכשיו זו התקופה הטובה לקנות דירות?
"מבחינת הרוכשים, השוק הוא בהחלט מעולה, מבחינת היכולת שלהם לנהל משא ומתן. יש כבר ירידת מחירים שאנחנו מרגישים בשטח. המלחמה על כל לקוח מבחינת ריביות ומשכנתאות היא מאוד דרמטית, ואני חושבת שזה זמן טוב לבצע עסקאות. מי שצריך למכור בשלב הזה - קצת פחות".

אילו אופציות לפעולה יש בכלל כדי להקל על התזרים?
"כרגע ההקפאה היא פתרון כדי לאפשר מצב של אתנחתה מהתשלומים כדי לעשות ארגון מחדש למערכת הפיננסית במשק הבית ולבדוק מה האפשרויות שעומדות בפנינו".

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צילום: ליאור מזרחי/פלאש90
Paris