בן כספית ואריה אלדד

"החוק אומר שצריך לגייס אותם והממשלה לוקחת החלטה לא חוקית"

אלוף (מיל') נעם תיבון, לשעבר מפקד אוגדת איו"ש והגיס הצפוני, על גיוס החרדים והשלכתו על המשך תפקוד צה"ל: "אנחנו צריכים צבא הרבה יותר גדול"


אלוף (מיל') נעם תיבון נכח היום (ב') בדיון בבג"ץ בעתירות שקוראות לגיוס חרדים. בשיחה עם בן כספית ואריה אלדד ב־103fm התייחס לכך תיבון וגם הביע את דעתו על המצב המתוח בצפון. 

"אני חושב שצריך להסתכל לא רק מה לא בסדר אלא גם עם קצת חזון ולהרים את העיניים. אנחנו צריכים (צבא גדול יותר)... זה לקח מרכזי של מה שקרה לנו ב־7 באוקטובר, אנחנו צריכים יותר חיילים, יותר לוחמים ולוחמות, יותר פלוגות, יותר גדודים, אנחנו צריכים עוד חטיבות טנקים, עוד ארטילריה, עוד כוחות מתמרנים, עוד אוגדות כדי שנוכל להחזיק כמות גדולה של אוגדות גם בצפון וגם בדרום, במקביל ליהודה ושומרון. זה צריך להיות תרחיש הייחוס", טען תיבון. 

לדבריו, "אנחנו מבינים שאנחנו צריכים עוד חיילים, זה דבר שחייבים לעסוק בו כבר עכשיו. כאשר מסתכלים על העניין הזה, אני חושב שיש כאן שעת רצון כי כולנו חווינו חוויה קשה מאוד ב־7 באוקטובר".

לגבי נוכחותו בדיון בבג"ץ עם בכירים ביטחוניים לשעבר נוספים הסביר: "אנחנו הגענו היום ואנחנו חלק מעתירה של התנועה לאיכות השלטון, מכיוון שאנחנו באמת חושבים שאנחנו נמצאים על הקווים האדומים ואנחנו באמת חושבים שעכשיו זה הזמן להתחיל תהליך של הבראה, למצוא תהליך שבו עוד ציבורים, ואני מתכוון לא רק חרדים אלא גם ערבים, נכנסים תחת האלונקה".

"תוך כדי מלחמה כל כך קשה יש לנו מאות הרוגים, יש לנו אלפי פצועים, ממש יש צורך אדיר בעוד לוחמים. אני הייתי שם, פגשתי חרדים, הם רוצים להיות מעורבים, ולכן עכשיו זו שעת רצון, והמלחמה הזאת נותנת לנו איזשהן פרופורציות. אנחנו חיים כאן, אנחנו כנראה נצטרך להילחם עוד הרבה שנים, זה הזמן לעשות שינוי. הממשלה, במקום לעשות את השינוי הזה, במקום לעשות משהו אחד טוב, בעצם עוברת על החוק, כי החוק אומר 'צריך לגייס אותם', והממשלה לוקחת איזושהי החלטה. על זה הבג"ץ, בעצם ההחלטה של הממשלה היא לא חוקית", טען. 

"אני נתקל במוטיבציות מאוד גדולות להתגייס אצל ציבורים שכרגע לא מתגייסים. צריך לייצר את הדרך. זה גם יבריא את החברה שלנו הכל כך חולה. עכשיו זו שעת רצון, ולכן עלינו היום לבג"ץ גם בשביל להגיד כמה זה חשוב לנו. ביום הזה שחטו את כולם, כל מי שהיו שם, ולכן אנחנו כאן ביחד וצריכים להתחיל לעסוק גם בריפוי, ואנחנו צריכים צבא הרבה יותר גדול", הדגיש. 

"כל מי שאחראי למחדל צריך לסיים את תפקידו"

במהלך השיחה התייחס גם לפרסום שלפיו לילה לפני מתקפת 7 באוקטובר הגיעה התרעה במודיעין על מאות מחבלי נוח'בה שעברו להשתמש בסים ישראלי, ולא נעשתה הכנה כדי להגיב לכך. "אני ב־8 באוקטובר בבוקר אמרתי שכל מי שאחראי למחדל, להפקרה ולטבח של 7 באוקטובר צריך לסיים את תפקידו. כל צמרת הצבא, כל צמרת השב"כ, כל ממשלת ישראל ובראש וראשון בנימין נתניהו, ראש הממשלה. דעתי לא השתנתה מאז", אמר. 

עוד טען: "אני חושב שזו טעות חמורה שעדיין לא התחלנו לתחקר את אירועי 7 באוקטובר, וכל כך חשוב לתחקר את זה פשוט בשביל ללמוד, כי אם מחר בבוקר יש לנו מלחמה בצפון, שנבין איפה טעינו ומה אנחנו צריכים לעשות אחרת, ולכן התחקירים הם נורא חשובים. אבל הדלפות מגמתיות בשביל להפיל את התיק על הרמטכ"ל, אני כמובן נגד".

מתי כל אלה צריכים לסיים את תפקידם?
"אני חושב שצריך עכשיו, במושב הזה של הכנסת, להחליט על תאריך לבחירות, ללכת לבחירות, ואני חושב שזה יהיה הרגע שבו כל בכעלי התפקידים צריכים לסיים את תפקידם. היה כאן מחדל איום ונורא".

26/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


למצולמים אין קשר לנאמר
למצולמים אין קשר לנאמר  |  צילום ארכיון: פלאש90
Paris