אראל סג"ל

"היה צריך לעדכן את רה"מ ואת שר הביטחון"

תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, מתח ביקורת על ההתנהלות בשעות הספורות לפני מתקפת חמאס: "היה ברור שעומד לקרות משהו"


פרסומים מהימים האחרונים חושפים: שעות ספורות לפני שהחלה המתקפה האכזרית של חמאס על דרום הארץ בשבעה באוקטובר, לפי דובר צה"ל, הופעלו עשרות סימים ברחבי רצועת עזה - מה שמעיד על פעילות חריגה. אראל סג"ל ודוד ורטהיים ('וואלה') דנו בכך ב־103fm עם תא"ל (מיל') יוסי קופרווסר, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, אשר מתח ביקורת חריפה על התנהלות המערכות לאור המידע החדש.

"אני חושב שברור שנעשתה פה תקלה חמורה", הכריז קופרווסר. "גם לאחר המידע הזה וגם לאחר מידעים נוספים שככל הנראה היו בידי מקבלי ההחלטות ברמה של הצבא ושירות הביטחון הכללי, לא ננקטו צעדים יותר משמעותיים ולא יצאה הרתעה שהולכת להיות פעולה נרחבת מצד החמאס. גם אם מקבלים את הגרסה המצומצמת של רק עשרות ולא אלף סימים שהוחלפו, ברור שהולך להיות פה משהו מאוד משמעותי. זו לא פעם ראשונה, במקרה הזה יש ספק ולא צריך להיות ספק, מקסימום יסתבר שזה שוב תרגיל, אבל להניח שזה תרגיל ובגלל זה לא לעשות שום דבר? הבעיה היא תבניות החשיבה של אנשים שהשתתפו בדיון הזה, שגרמו להם להתעלם מהמידע".

עוד טען כי "גם אם היה מתוכנן השתלטות ופיגוע בשני יישובים, זה גם אסטרטגי. מה זה חשוב אם זה 30 יישובים ועוד 10 בסיסים או רק שני יישובים? זה היה בסדר? גם אם היו חוטפים גלעד שליט אחד, ברור שזה משקף איזו מוכנות יותר גבוהה לבצע פיגוע בשטח ישראל, צריך לנקוט צעדים נגד".

אשר לתגובת נתניהו נוכח הפרסומים המדאיגים על היערכות ארגון הטרור למתקפה, אמר: "אני לא חושב שיצאו שתי הודעות סותרות, המידע הראשוני שיצא מ'חדשות 14' היה שמדובר באלף סימים, ואת זה הוא אמר 'אני לא מכיר'. כשצה"ל עדכן ואמר רק עשרות, אז הוא אמר 'את זה אני יודע'. אין שום סיבה לרחם על ראש הממשלה, יש לו את האחריות. לכן היה צריך לעדכן את ראש הממשלה ואת שר הביטחון עוד לפניו בתמונת המצב שהתפתחה בלילה. גם גורמי אמ"ן לא השתתפו בדיון הזה. ראש אמ"ן לא היה שותף, אף קצין לא היה שותף בשיחה הזו".

לדבריו, "מי שאחראי לתפיסת העולם הזו זה גורמי המודיעין השונים, הם העריכו שחמאס מורתע, שחמאס שם את הדגש על שיפור איכות החיים של האוכלוסייה בעזה. יש שתי קונספציות קשות שלא העמידו אותן למבחן, האחת זה שהם יודעים שחמאס מורתע, ושיש להם סיבות להניח שחמאס מורתע כי סגרנו בפניו את אפשרויות הפעולה בתת קרקעיות, ולכן גם אם יש לו תוכנית היא לא תוכנית בת יישום. אז כל ההשלכות שהיו לתבנית חשיבה כזו, גם כשמגיע מידע אתה אומר 'זה תרגיל', אתה פוסל".

"הייתה לנו קונספציה לגבי יכולותינו, חשבנו שיש עליונות מודיעינית בעזה"

קופרווסר המשיך והסביר כי "הייתה לנו קונספציה לגבי יכולותינו אנחנו, אנחנו חשבנו שיש עליונות מודיעינית בעזה, ולכן לא יכול להיות שאנחנו טועים. וגם אם אנחנו טועים, אז יש את ההערכות המבצעית שתמנע אסון, ולכן אנחנו יכולים להרשות לעצמו להיות בטוחים בעצמנו. כל התפיסה שלנו לגבי עצמנו הייתה מוטעית. מה שהיינו צריכים לעשות, היינו צריכים לשאול את עצמנו איך אנחנו בונים מודל הרתעה מתאים, למנוע את מימוש התוכנית, וכשעולים סימנים קשים כמו החלפת הסימים להגיד לעצמנו 'סימן שמישהו הולך לממש את התוכנית הזו', זה לא מה שקרה".

בתגובה לאמירותיו טען סג"ל כי יותר מפשלה מודיעינית שאירעה כאן, התקיימה פשלה מבצעית. קופרווסר הבהיר: "הם משוכנעים שחמאס מורתע, ולכן בראייתם לא צריך להעיר אף אחד כי חמאס מורתע. לא שהם לא יודעים את כל מה שאמרת, אבל אם חמאס מורתע אז לא צריך לעשות את הדברים האלה. אם גורמי המודיעין סברו שהמציאות הולכת להיות מסוכנת יותר ויותר, הם היו צריכים לגזור מסקנות גם לגבי ההיערכות שלנו. הם לא עשו זאת. אין ספק שזה דבר מדאיג מאוד. גם בלילה של שישה באוקטובר לא חלחלה התובנה שהם צריכים לגזור החלטות אחרות. אבל כמו שאומרים, את כל זה נדע הרבה יותר טוב כשתהיה ועדת חקירה".

"אני כתבתי ביוני 2023 שצריך לשנות את המדיניות כלפי עזה, שצריך לאמץ מדיניות של לפרז את עזה מנשק, גם אם אין לגיטימציה. ומה שנאמר לי על ידי כלל הגורמים 'חמאס מורתע'. גם פה לא הייתה חשיבה על האפשרות האחרת. לצערי צדקתי", סיכם.

עריכה: שני רומנו

27/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ה־7 באוקטובר - ארכיון
ה־7 באוקטובר - ארכיון  |  צילום: עבד רחים חטיב/פלאש90
Paris