בן כספית ואריה אלדד

"כמו עבריינות נגד ביטחון המדינה"

ראש חטיבת המחקר באמ"ן לשעבר אלוף (מיל') עמוס גלעד תקף את החלטת ערוץ 14 לפרסם את פרשת הסימים בחמאס: "ממש עצוב"


פרסום מטריד למדי שעלה אמש (ב') לכותרות חשף כי מאות טלפונים עם כרטיס סים ישראלי הופעלו ברצועת עזה בחצות של 6 באוקטובר, רגע לפני מתקפת הטרור הרצחנית של מחבלי חמאס. היום (ג') התייחסו צה"ל ושב"כ למתואר וטענו כי מדובר בעשרות סימים ולא במאות כפי שפורסם. אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש חטיבת המחקר באמ"ן, שוחח עם בן כספית ואריה אלדד והגיב על הפרשה.

"תשמע, זה ממש עצוב", אמר גלעד בעודו מתייחס להחלטה של ערוץ 14 לפרסם את המתואר. "זה כמו עבריינות נגד ביטחון המדינה. זו לא עבירה, זה הרבה יותר חמור. עבירה יכולה להיות גנבה ממכולת, פה זו פגיעה בביטחון המדינה. זו לא עבירת צנזורה, זו פגיעה בביטחון המדינה. כל דבר שמקרין על שיטות פעולה שמפתחים בעמל רב, זה לא תפל זה עיקר. התראת מודיעין לא עושים על בסיס דבר אחד. יכול להיות שהעריכו נכון, יכול להיות שהעריכו לא נכון. העובדה היא ששב"כ כינס את היחידה המבצעית, ושחשבו שיהיה אולי פיגוע טרור, והיו התייעצות של הרמטכ"ל. זה בניין דו קומתי", הסביר האלוף (מיל') גלעד.

"התפיסה המדינית הכושלת לטפח את חמאס, לתת נשיקות לקוברה"

בהמשך העלה שאלה נוספת, ואמר: "מי זה החמאס בכלל? זה שהוא רוצה לרצוח אותנו זה סעיף כוונות, וזה שהוא בונה את היכולות – מסתבר שהמודיעין היה מוסמך ביותר. הדבר השני זו התפיסה המדינית הכושלת לטפח את חמאס, לתת נשיקות לקוברה, ולהזין אותו בכלכלה, לתת לו לפרוח עם כל המנהרות האלה. במשך שנים פיתחנו את הזוועה הזו. אין להם בעיה כממשל לקבל ממך כסף בכדי לממן את עצמם, והם יתקפו אותך".

גלעד ביקש לדעת גם באירועי אוקטובר הכואבים, ואמר: "זו הייתה בעצם התקפה צבאית, לא מתקפת טרור. התקפה צבאית עם כל הסימנים המעידים, וגם היו אימונים גלויים. כשאתה רואה במודיעין שיש לך סימנים מעידים שנוגעים ליכולות איכותיות שאמורות להיות מתורגמות להתקפה אתה חייב להוציא התראה מודיעינית בכל הרמות, זו חובה מודיעינית. זה בעיקר בפתחו של המודיעין הצבאי שהוא נבנה על זה, זו משימתו העליונה. כמובן שברגע שאתה נופל בפח של ההשפעה של דרג מדיני שגם מחבק אותם – אסור שזה ישפיע עליך. הכל קרה בבת אחת".

"הייתי מעורב באירועים כאלה עשרות שנים"

"אתה אומר שהקונספציה הצבאית נולדה מהקונספציה המדינית?", שאל אלדד. "לא. לא אמרתי שהיא נולדה כי המודיעין תמיד צריך להיות מנותק. הייתי מעורב באירועים כאלה עשרות שנים. לדוגמה, הייתה לנו התראה מזויפת שסוריה תתקוף אותנו ב־97 ולא הסימנים מעידים, ולא היו כוונות, ולא היו הכנות. לכן, בחטיבת המחקר אמרנו שלא תהיה מלחמה. עכשיו זה בדיוק הפוך. היה לך את התוכנית המקורית, ועל התוכנית המקורית, אני מקווה שעשו את זה, אבל אני לא בטוח, יש שיטת פעולה של איך עוקבים אחרי סימנים מעידים".

עוד הוסיף: "כשאני התחלתי במודיעין היינו ישנים על ספר אדום שנקרא סימנים מעידים. יש אינסוף פעולות שאויב חייב לנקוט בכדי לתקוף אותך בהצלחה. הוא גם מתאמן עליהן, הוא גם בונה כוח, הוא גם רוכש יכולות, הוא גם מכשיר מוטיבציה. היחידה שבאמת עשתה את זה זו ו'. היא עשתה הערכת מודיעין מושלמת בדיוק על בסיס יכולות שכנראה נחלשו במודיעין: החרב על הצוואר, מסרים מהקוראן, אימונים. המודיעין אסור שהוא יהיה מושפע, אבל אי אפשר לנתק את הקשר הזה".

"אי ידיעה לא פותרת פה. אם זה נכון, זה כשל נורא"

רגע לפני לסיום ביקש גלעד להזכיר כי עלינו ללכת יד ביד עם ההתפתחויות הטכנולוגיות לצד המודיעין הבסיסי והמוכר, והסביר: "חושב שכל מה שתחת שם הקוד סייבר, כל הדברים האלה הם חשובים, אבל אסור לוותר על המודיעין הבסיסי קרי סימנים מעידים, זו עבודה מפרכת. אם יש מישהו בכיר שטוען שהוא לא ראה מידע מרכזי כזה זה לא פותר אותו. אי ידיעה לא פותרת פה. אם זה נכון, זה כשל נורא. לכן, צריך באמת ועדת חקירה ממלכתית, במקום כל פעם לזרוק מניפולציות ולסכן יכולות מבצעיות מודיעיניות בעתיד", סיכם.

עריכה: עדן בן ארי 

27/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


עמוס גלעד
עמוס גלעד  |  צילום: אוליבייה פיטוסי/פלאש90
Paris