אודי סגל וענת דוידוב

"מבחינה צבאית, יש מגבלת כוח והישגים"

אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, על המערכה שבעיצומה: "חייבים לייצר אלטרנטיבה מדינית שתעביר את הארגון הזה מהעולם"


היום ה־145 למלחמת חרבות ברזל: ענת דוידוב ואודי סגל דנו במצב עם אלוף (מיל') ישראל זיו, לשעבר ראש אגף מבצעים במטכ"ל, אשר הביע את דעתו על ההישגיים המדיניים והביטחוניים של ישראל במערכה ופרש את משנתו בנוגע ליכולות צה"ל להכריע את החמאס.  

"חמאס בתצורה המפורקת שלו הפך להיות מצבא טרור חזרה לארגון גרילה שמזנב בכוחות או שעדיין יש להם שליטה יותר ממה שאנחנו מעזים להעיד?", שאל אודי בפתח השיחה, וזיו הודה: "אין ספק שהמעבר שלהם בכוח הכוח של צה"ל מביא אותם לצורך הזה, לשרוד באמצעות לחימת גרילה או תאי טרור. פה יש להם יתרון לא פשוט מול צה"ל, מי שפועל בפורמט יותר גדול יותר פגיע, במקרה הזה זה צה"ל. יש להם היכרות יותר טובה מאיתנו של השטח, של חלקים מהתת קרקע, ודאי מקומות שלא הצלחנו להרוס כי יש די הרבה כאלה. זו פאזה חדשה, זו כבר לא הפאזה של המלחמה הקודמת".

עוד הסביר כי "מבחינה צבאית, יש גם את מגבלת הכוח ומגבלת ההישגים. יש עד איזה גבול אתה יכול להשיג, משם אתה חייב להתחיל לייצר את האלטרנטיבה האחרת שתעביר את הארגון הזה מהעולם. האלטרנטיבה המדינית, שראש הממשלה מתעקש לא להיכנס לזה. אם מחר הרשות הפלסטינית מורידה לשם 10 גדודים, הם ידעו הרבה יותר טוב מאיתנו להגיע לכל האנשים האלה".

בתגובה לאמירותיו טען סגל כי "החלפנו יחיא אחד במוחמד אחר", וזיו טען מנגד: "מוחמד הזה הולך להישאר שם הרבה זמן, יש לך תוכנית להביא לשם שוודים? יש שם פלסטינים, צריך להתעורר, אי אפשר כל היום לדבר בסיסמאות פוליטיות. יש תוכנית להחלפת אוכלוסייה? צריכים להתעורר למה שיש, אומר ביידן, יש פה תוכנית. הוא רוצה לשדרג את הרשות, ואנחנו אפילו לא ישבנו להקשיב על מה הוא מדבר. כולנו מסכימים מה החוליים של הרשות הזו, לא חושב שיש מישהו שאוהב את הרשות, מה זה קשור? אני בוחר בברירה הפחות גרועה. כל יום שאני לא שם משהו חדש בעזה - אני מנציח את החמאס".

"איך אתה מייצר הכרעה? אתה סולל כביש חדש על הכביש הישן - הפתרון המדיני"

"מושג ההכרעה נלקח במלחמה בין מדינות. למה? כי מדינה בנקודה מסוימת מבינה שהיא צריכה לעצור את ההפסדים כי מעניין אותה היום שאחרי, וזה עושה את ההבדל. ארגון טרור אידיאליסטי הוא לא רוצה, זה לא מעניין אותו היום שאחרי, אותו מעניינת המלחמה הזו, וככל שהוא עושה אותה יותר הרסנית יש יותר ג'יהאד", הדגיש והוסיף: "איך אתה מייצר הכרעה? אתה סולל כביש חדש על הכביש הישן, זה בדיוק העניין של הפתרון המדיני".

זיו המשיך וחידד: "תשנה את הדברים המהותיים, זו ההכרעה שלך. גמרת את הגדודים? אין בעיה, בואו נגמור עוד ארבעה גדודים, אני בעד, אבל תייצר את האלטרנטיבה, כי הינה אנחנו חוזרים עוד הפעם לצפון הרצועה. זה ימשיך שם כל עוד אתה לא מוצא את האלטרנטיבה וחמאס שולט בשטח".

לסיום התייחס האלוף (מיל') זיו למערכה המתפתחת בצפון ולהסלמה הגוברת מול חיזבאללה. "אני חושב שאם החליט נסראללה לקשור את הפסקת המלחמה שם בסיפור של עזה, זה הממשלה צריכה להחליט - אם היא קונה את זה והולכת לעשות שינוי מדיני בתוך עזה, אז היא יכולה לדרוש את יישום 1701".

"אני מציע לדבר פה גם על לבנון, כי מהמעט מנופים שמשפיעים, הגורמים השונים בלבנון צריך להכניס אותם לתוך התמונה. אם הדבר הזה הולך ל-1701 צריך לנשוך שפתיים וללכת עם זה, אבל אם התוצאה היא שאין הסדר אלא רק הפסקת אש, לישראל אין ברירה, צריכה להיכנס לאזור דרום לבנון ולהרחיק אותו בכוח", סיכם.

עריכה: שני רומנו

28/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל זיו
ישראל זיו  |  צילום: גיא חמוי
Paris