אודי סגל ואלי כהן

"בחזרה הביתה הרגשתי מעין ניצחון"

לאחר שהייתה מפונה כ־5 חודשים, ח"כ דבי ביטון שבה לשדרות • תקפה: "אחרי שלמדתם שאת הממ"ד אפשר להרוס ולרצוח בתוכו - אני רוצה פתרון ביטחוני"


לאחר ארבעה חודשים שבהם היו עקורים מבתיהם, חלק מתושבי הדרום שבו למקום מגוריהם, בהם גם חברת הכנסת דבי ביטון (יש עתיד). במקביל, נשמעו השבוע אזעקות בעוטף עזה ואשקלון לאחר מספר ימים של שקט יחסי. אודי סגל ואלי כהן, מנכ"ל פתחון לב, שוחחו עם חברת הכנסת על המציאות החדשה שפקדה אותה ואת משפחתה עם פרוץ המלחמה.

"ביום שלישי עשיתי צ'ק אאוט במלון, שש וחצי כבר הייתי בבית", תיארה חברת הכנסת והוסיפה: "הייתי שישי־שבת, הנכדים, המשפחתיות, זה היה לי נעים וחמים. להגיד שפג הפחד? לא ממש, אבל הרגשתי מעין ניצחון. עצם העובדה שכולם ישבו לארוחת ערב, אוכל של סבתא, אוכל של בית, הייתה מעין תחושה שאם הייתי יכולה להסתכל לסינוואר בעיניים, הייתי אומרת לו 'לא הצליח לך, אנחנו פה כמו גדולים'. נמשיך, נתרבה, נתעצם, ואף אחד לא יזיז אותנו".

על האזעקות שנשמעו בעוטף עזה ובאשקלון השבוע, סיפרה: "זה אומר לרוץ לממ"ד ולישון בממ"ד. לא לקחת את הצ'אנס. ברגע שהייתה האזעקה הראשונה העתקתי את שנתי מחדר השינה שלי שהוא לא ממוגן, למיגון. זה מתסכל, כי באיזשהו שלב באמת התעייפנו מההתמגנות הזו הכרונית. יכול מאוד להיות שזו הייתה צריכה להיות מלחמה לפני 20 שנה, היא קרתה עכשיו עם מחיר מאוד כבד אבל עם זאת, החזרה לבית עושה לך תחושה של ניצחון. גם כשזה קצת מפחיד".

"זה יהיה תהליך זה ברור לנו, אבל מה שגרם לי לקבל את ההחלטה לחזור זה כפי שאמרתי, שביום שישי הגעתי לבית, עיני קלטה במגרש הילדים שסמוך לביתי ילדים, ואמרתי לבעלי 'זו הסיבה שצריך לחזור, יש ילדים בחוץ, הם צוחקים. אין שום סיבה שאנחנו לא נחזור'", הוסיפה. "אני מבינה גם את מי שמתקשה לחזור. אני מאמינה שכבר בסוף השבוע הזה, שמעתי שאנשים חוזרים. בכניסה לשדרות יש כמובן חיילים, זה נותן איזו תחושת ביטחון".

עוד שיתפה כי "העיר נהייתה קצת יותר מלאה. קיבלנו הודעה שהמרכז המסחרי ייפתח ביום שלישי, שזה מאוד חשוב. החיים חוזרים למסלולם, בתי הספר יתחילו כבר מיום ראשון. כל מי שיחזור, אני חושבת שעצם העובדה שרואים ילדים, צעירים, שמחת חיים, זה דוחק את הפחדים ואפילו מוחק את ההיסטוריה שנעדרת, זה כאילו חזרת מאיזה טיול. ככה זה הרגיש לי, אבל הרגיש לי גם ניצחון".

"רוצים לקבל ניצחון והכרעה ברורה - יש משבר אמון קשה, נוצר בעקבות מה שקרה"

כמו כן, כאשר נשאלה אם זו דוגמה אישית נכונה - כיוון שהאיום הביטחוני טרם הוסר, וכן מעצם היותה חברת כנסת - הסבירה: "נכון שאני פוליטיקאית, ולקח לי זמן כשאנשים כבר חזרו. בעלי חזר אחרי שלושה שבועות, והייתה לי התלבטות מאוד מאוד קשה, אבל פיקוד העורף אומר שיש אפשרות לחזור. נכון, לא יהיה ביטחון. יתרה מכך, אני גם לא רואה מתי נושא הקסאמים ייגמר, אם ייגמר בכלל, אבל עם הקסאמים לצערי, כמה שעצוב, למדנו להתמודד. אסור שזה יקרה, אנחנו בהחלט רוצים לקבל מבחינתנו ניצחון והכרעה ברורה. יש משבר אמון מאוד קשה, הוא נוצר בעקבות מה שקרה".

"אתה לא סומך על הממשלה, אנחנו כבר התחלנו לסמוך על הצבא, ראינו מה שקרה, אנחנו מאוד כועסים, נרצה לקבל תשובות, אבל ראינו איך הצבא התאפס על עצמו", הדגישה. "אנחנו יוצאים מתוך נקודת הנחה שכנראה תהיה לנו הגנה, אבל כשאני אומרת לך שאני יוצאת לשתות מים, וזה ככה אצל מרבית התושבים, ברור להם שהם תמיד צריכים לסרוק איפה יש מיגונית. זו התנהגות שעשינו גם לפני כן אבל לא נגמלנו ממנה, ולא רק - עכשיו אתה לא רק חושש מהצבע האדום אלא גם התחלת לסרוק את השטח אם אתה רואה דמות בעייתית. זו הפגיעה".

ח"כ ביטון המשיכה והבהירה: "היום הצבע האדום אומנם מפחיד, הוא לא מפחיד אותי כמו שהפחיד אותי בעבר. בעצם הבית שלנו, המבצר הבטוח שלנו הוא כבר לא בטוח, הממ"ד שעד היום היה המגן שלנו - הוא כבר לא, ואני רוצה פתרונות. מה עושים עם הממ"ד הזה? בניתם ממ"דים? הרסתם את הבית? אוקיי, בואו עכשיו אחרי שלמדתם שגם את הממ"ד אפשר להרוס ולרצוח בתוכו, אני רוצה פתרון, פתרון ביטחוני - מה קורה כשאם חלילה קורה אירוע כזה ואנחנו בורחים לכאורה למקום ממוגן".

עריכה: שני רומנו

 

01/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ח"כ דבי ביטון
ח"כ דבי ביטון  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris