היחידה

"כשסיימנו את החלק הזה, בני פשוט פרח"

א', אם לצעיר שחש שהמערכת הצבאית אינה מתאימה לו, על המסע המפרך שתם בניצחון • עו"ד מירי יעקב גביש סיפרה מה ניתן לעשות • פרק 01


תקופת השירות הצבאי משפיעה לבלי היכר על חיינו הבוגרים; הזיכרונות, החברים שאנחנו מכירים לאורך הדרך, ההתמודדות, אולי לראשונה, עם מגורים מחוץ לבית וההיכרות עם אנשים הרחוקים שנות אור ממה שחווינו עד כה. לעיתים הדברים לא מתנהלים כפי שתכננו, ומאלצים אותנו לחשב מסלול מחדש. גם בצבא. בפרק הראשון של 'היחידה', עורכת הדין מירי יעקב גביש, העמלה לילות כימים עבור סיוע לחיילים ומועמדים לשירות ביטחון, הסבירה מדוע בחרה לשבת ליד המיקרופון. חיילים? מתגייסים בקרוב? הורים לחיילים? זה בשבילכם. בהמשך, אירחה את א', אמו של בחור צעיר לו סייעה ששיתפה בסיפורו האישי. 

"המטרה היא לעזור לאנשים לפני גיוס, לחיילים בסדיר ובמילואים שנתקלים בקשיים מול המערכת הצבאית, ובמיוחד לסייע בלדעת מה לעשות, למי לפנות, אילו מסמכים להגיש, כמה לחכות, כל דבר שקשור לשירות הצבאי", פתחה. "אני אומרת את זה מניסיון של יותר מ־24 שנים בתחום, רוב השנים אני עוזרת לחיילים ולמתגייסים בקשיים מול המערכת, בין אם מדובר בכאלה שמגיעים עם המון מוטיבציה להתגייס לשירות קרבי ומורידים להם את הפרופיל, ובין אם במקרים הפוכים. הרבה פעמים נופלים בין הכסאות ונתקלים באטימות המערכת, לצערי גם היו לנו מקרים קיצוניים מאוד שזה היה ברמה של להציל משפחה שלמה". 

בגילוי לב, סיפרה א': "יש לי ילד מדהים שקצת התקשה בתוך המסגרות של בית הספר. כשהגענו לשלב התיכון היינו צריכים להתאים לו מסגרת שתהיה הרבה יותר גמישה כדי שיסיים בצורה מיטבית את כל מה ששאף לעשות. ככל שהתקרבנו לגיוס, הוא הסכים ללכת רק לצו הראשון, אחר כך קיבל רגליים קרות ולא הסכים בכלל להגיע לשם. חשבנו שאוטוטו הוא יבשיל ויתבגר, ניסינו לאט לאט בעדינות לטפטף את הדברים והוא סירב. בני אמר 'זה לא מתאים לי, אני לא רוצה לעשות צעד שבסופו של דבר אצטער עליו כל החיים'. הגענו עד לקצה, קיבלנו מכתב של 'או שתגיע בטוב, או שאנחנו באים בלא טוב אליך'. יש לנו פוסט טראומה של שבי במשפחה שלנו, לא רצינו שחלילה הילד יחווה חוויה שתהיה נזק בלתי הפיך". 

"זה הגיע לקצה גבול היכולת"

"כל הדרך אמרתי 'אלוהים תעזור לי, באיזו דרך אני יכולה לעזור לו'", הודתה. "מה שחשוב פה זה האדם שאתה בא איתו במגע, שמלווה אותך בתהליך הזה. היום הילד שלי נמצא במערכת החיים שלו, הוא פורח, ברגע שסיימנו את החלק הזה הוא פשוט יצא למערכת העבודה, צמח ופרח. עד אז הוא לא יכל אפילו להשתבץ בעבודה, ישב בבית, היה בדיכאון, לא היה יכול לעשות עם עצמו כלום. הוא היה נער מתבגר בגיל כזה של צומת דרכים, 'מה אני עושה עם עצמי? מי יעזור לי?', סוג של זעקה אישית שלו. צריך את הצד השלישי שיסייע לצאת מזה בצורה טובה בלי בעיות. זה היה עד קצה גבול היכולת, זה הגיע לשלב האחרון". 

בסיום, הדגישה עו"ד יעקב גביש: "הצבא הוא גוף גדול, וכמו כל גוף גדול יש הרבה בירוקרטיה ולפעמים אטימות. המטרה היא לגרום להם להבין שיש פה בעיה שהיא אמיתית, כי אנחנו נתקלים בלא מעט כאלה שלצערנו ממציאים כל מיני דברים וזה גורם לצבא להיות אנטי ולא להאמין גם במקרים אמיתיים. אנחנו עובדים מתוך שיתוף פעולה עם המערכת הצבאית. הצבא במשך השנים השכיל להבין שיש הרבה קשיים, לא כולם יכולים לשרת בשירות צבאי רגיל, ולאורך השנים מתפתחות גם בתוך הצבא כל מיני מסגרות יותר מקלות לאנשים שמתקשים. בסופו של דבר כל אדם מכיר את עצמו הכי טוב שאפשר. אם יש איזשהו קושי, איזו התלבטות מול המערכת הצבאית, רואים שדברים לא מתקדמים כמו שאנחנו רוצים, כמו שאנחנו מצפים, אני ממליצה לא להמתין ולחכות לרגע האחרון, לא לנסות לעשות לבד דברים, תפנו לגורם שזו המומחיות שלו". 

חשים מצוקה נוכח שירותכם הצבאי? שמים לב שילדיכם הולכים לאיבוד במערכת הצבאית? פנו לאתר, למייל או למספר הטלפון וספרו לנו. 

עריכה: שני רומנו ומיכל קדוש 

28/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היחידה בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש
היחידה בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש  |  גרפיקה: אלון כץ
Paris