ניסים משעל וטל שלו

"הצבא חי על פי ענייני תל אביב"

הרב מוטקה בלוי, מבכירי דגל התורה, טען כי המערכת הצבאית לא מסוגלת לקלוט את כל הנמנים עם המגזר • סייג: "גלנט הגון וישר, בהחלט יש על מה לדבר"


לאחר דברי שר הביטחון יואב גלנט בנוגע לחוק הגיוס, עולה השאלה כיצד יגיבו בכירי המפלגות החרדיות על המהלך, והאם השתלשלות העניינים תוביל לבסוף להפלת הממשלה. הרב מוטקה בלוי, מבכירי דגל התורה, פרש את משנתו בסוגיה המורכבת.

בפתח השיחה ביקש הרב בלוי להזכיר כי גם בדבריו של השר גלנט נאמר לעשות את המהלך בהסכמה, והתרעם: "למה אתם לא חושבים שהאזרחים, בני הדודים שלנו, הערבים, שווי זכויות? מקבלים הכול ואולי אפילו העדפה, והם לא חייבים בשום שירות. הם מקבלים עזרה ללימוד באוניברסיטאות, בגיל 18, חסונים ובריאים. לא עושים שום שירות".

"אנחנו לא ניכנס מתחת לאלונקה, אנחנו ניכנס מתחת לאחריות הכבדה שעל העם", הכריז הרב והוסיף: "יש את לומדי התורה, ויש חרדים שיוצאים לשוק העבודה בהמוניהם. אלו שלומדי תורה, בן גוריון ידע שיש מושג שנקרא 'תורתו אומנותו', שיושבים ולומדים. כל אחד מבין שמה שקרה לנו בשמחת תורה, באו לטבוח בנו כי אנחנו יהודים, לא כי אנחנו ישראלים. אלו שלא לומדים, יש כאלו שהולכים ועושים שירות לאומי חוקי, ממלאים את הזמן שלהם בהתנדבויות מסודרות".

עוד טען הרב בלוי כי "הצבא לא ערוך לקבל מסות של חרדים. אנחנו עשור שלם מנסים, אין בצבא. הצבא חי על פי מה שמורים לו במדינת תל אביב. ענייני מגדר, עניינים אחרים. אתם מבינים שחרדים זוהי קבוצה עם ערכיות? אני מסתובב הרבה בערים, נפגש עם אנשים שאינם שומרי תורה ומצוות, רוב העם אוהב את לומדי התורה".

"מי שהמציא את עניין השוויון בנטל - יאיר לפיד"

כמו כן, כאשר נשאל אם ישנה איזושהי פשרה שלה יסכימו כחלק מהמהלך, הבהיר הרב בלוי כי "בגלל זה יושבים צוותים מהנהגת הציבור החרדי בהכוונת גדולי התורה, יחד עם צוותים של משרד הביטחון, של מפלגות אחרות, ודנים בנוסחה שתהיה מקובלת. הצבא כרגע לא ערוך. אני לא מבין בביטחון הרבה, אבל ישבתי בישיבות בקריה בתל אביב עם אכ"א. אתה יודע יפה מאוד שהצבא זקוק לכוח אדם, זה לא נקרא כוח אדם לוחם. מתוך כל הכוח האדם הלוחם, למעלה מ־80 אחוזים זה תומכי לחימה. אני בעד אם יתאימו את המסגרות ויבינו שיש לנו את הערכים שלנו, בהחלט אם ימצאו את הפתרון הנכון, לא בכפייה, לא בהפרעה לערכים המקודשים שלנו - יש על מה לדבר, בהחלט".

"גלנט הוא אדם מאוד הגון וישר, ואמר את הדברים על השולחן, בואו נעשה הסכמות, לא כפייה. היו ניסיונות לשילוב חרדים במערך הסייבר וכל מיני, וזה אנשים מאוד מוכשרים, וזה לא צלח כי זה לא עמד במינימום הנדרש. בהחלט שאנחנו סוברים שאנחנו צריכים לתת, אגב הציבור החרדי נותן, הציבור החרדי הוא ציבור מתנדב, ציבור שנותן כתף", הדגיש.

הרב בלוי המשיך ותקף את יו"ר האופוזיציה. "מי שהמציא את העניין של שוויון בנטל קוראים לו יאיר לפיד, שעשה צבא קרבי מאוד בקריה בתל אביב בכתבה בעיתון 'מחנה'. העניין של כוח אדם, לא נראה לי שזה בדיוק מה שחסר. בעזה יש אלפי חיילים, שהשם ישמור אותם, לא שולחים לקרב מסכן חיים כמויות של חיילים".

"יש פה מושג שבן גוריון רצה שהצבא יהיה כור ההיתוך, ואנחנו יודעים שנוער חרדי שהלך לצבא לא חזר אחרי שלוש שנות שירות כמו שהוא נכנס לשם. היהדות החרדי לא תתחמק מהחובה שלה להיות עם העם ולתת כתף לעם, הכול בהסכמה", סיכם.

עריכה: שני רומנו

29/02/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


חרדים בלשכת גיוס (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)
חרדים בלשכת גיוס (ארכיון, למצולמים אין קשר לכתבה)  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris