ינון מגל ובן כספית

"אני רוצה שעזה תתפורר ותתרסק"

ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') על הלחימה בעזה • טען: "ארה"ב לא רוצה שננצח בעזה כמו שצריך להיות ניצחון במזרח התיכון"


משלחת חמאס הגיעה היום (א') לקהיר לקראת השיחות עם נציגי קטאר, ארה"ב ומצרים על עסקת חטופים אפשרית והפסקת אש. ראש הדסק לענייני ערבים צבי יחזקאלי ('חדשות 13') שוחח על כך עם ינון מגל ויוסי יהושוע ב־103fm. 

"אני חושב שתשובת חמאס מתעכבת בגלל שיש להם בעיית תקשורת, ובאמת לא ברור מה קורה עם סינוואר ומה קורה בכלל עם החטופים. התנאי של ישראל של לדעת מה קורה עם החטופים, זה דבר שהם אומרים שתוקע, אבל לדעתי זה תנאי שבאמת נותן פה אינדיקציה אם חמאס באמת שולט על הכול ומבין את הכול וכל החטופים ברשותו ומנהל משא ומתן", אמר יחזקאלי. 

לדבריו, "נדע את זה ביממה הקרובה. הם בטח יגידו שהם רוצים את הפסקת המלחמה והם רוצים הכנסת סיוע והם רוצים נסיגה לקווי 6 באוקטובר וכל הדרישות שלהם - ואז יגידו להם 'רגע, ויש לכם את החטופים?', ואז אנחנו נדע אם באמת יש קשר עם סינוואר או שאלה סתם דיבורים, ולדעתי צריך להמשיך את הלחימה. אני מרגיש שצה"ל מתקדם בח'אן יונס אבל בקצב של אווירת סוף קורס לקראת עסקה שתבוא, עכשיו צריך לתת הגברה ומגבירים. ביממה האחרונה יש חגורות אש בהרבה מקומות שלא ראינו קודם. זה הזמן לפעול, זה הזמן לעבוד".

לגבי היום שאחרי בעזה הבהיר: "אני לא חושב שאפשר להעביר את זה כרגע לאף אחד. אני רוצה שעזה תתפורר ותתרסק, בין אם מנהיגותית ובין אם מבחינה של תשתית. אתה צריך קודם כול לנצח. עכשיו, אחרי שניצחת, מהשברים יקומו חמולות, ארגונים, ועדים, ואז אתה תבוא עם התנאים. עד שלא מכניסים לעזה מכה כזו שממנה תתעורר הנהגה פחות ג'יהאדיסטית ויותר רוצה לשתף פעולה, אתה לא תגיע לזה. כרגע אתה לא במצב הזה. כל מה שעשית בעזה זה יפה, זו פעולה צבאית מדהימה, אבל היא לא סגרה את האירוע ואתה צריך להתקדם לשם".

בתוך כך, הדגיש: "לדעתי ארה"ב לא רוצה שננצח. ארה"ב לא רוצה שננצח בעזה כמו שצריך להיות ניצחון במזרח התיכון, ארה"ב רוצה איזה סוג של מצב שאתה תסיים אותו ותיכנס רשות פלסטינית ותקבל מדינה פלסטינית ביהודה ושומרון. אתה מבין את הטירוף? אתה מבין את חוסר ההבנה של האמריקנים? ופה זה עומד. אני מבין את האמריקנים, הם תומכים בנו וכו', נותנים לנו נשק, נותנים גם לפלסטינים אוכל, אבל אני לא חייב להסכים איתם. אני חושב שהאמריקנים טעו טעויות פטאליות, אסטרטגיות, באפגניסטן ובעיראק, שלא יטיפו לנו. אם בגלל האמריקנים המלחמה לא תסתיים באופן שצריך להסתיים, אז אנחנו נגיע לעוד 7 באוקטובר מתישהו".

03/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צבי יחזקאלי
צבי יחזקאלי  |  צילום: ראובן קסטרו/פלאש90
Paris