איפה הכסף
עם ענת דוידוב

סערת פרס ישראל: "זה מאבד מערכו, נגוע ומזוהם"

פרופ' דוד הראל על החלטת שר החינוך • על טענת איש העסקים איל ולדמן כי ההמלצה עליו בוטלה בגלל המיליארדר והמקורב לרה"מ שלומי פוגל: "חשיפה קשה"


בדיון בכנסת טען היום (א') איש העסקים ומייסד 'מלאנוקס' איל ולדמן, שהיה אמור לקבל את פרס ישראל, כי האדם שפעל לכאורה למניעת ההמלצה עליו הוא המיליארדר שלומי פוגל, המקורב לראש הממשלה בנימין נתניהו. פרופ' דוד הראל, פרופסור למדעי המחשב במכון ויצמן וראש האקדמיה הישראלית למדעים, הגיב על הסוגיה. 

"נאמרו הרבה דברים חשובים", טען. "החשיפה של אייל הייתה קשה ומזעזעת עוד יותר מהחשיפה של בן כספית על כך שההחלטה לבטל את הפרס הייתה בגלל זכייתו. מייד אחרי שקיש החליט את החלטתו האומללה והבזויה, היו אנשים שטענו שיש שיקולים זרים ושכנראה ההוראות הגיעו מלמעלה, ואני בתוכם. שיערתי מייד כשההחלטה של קיש פורסמה שיש מאחוריה יותר מהמלחמה. למה לא ביטלו את חידון התנ"ך ואת טקס המשואות? הדבר החשוב שוולדמן עשה, לדעתי בצדק רב, הוא ביקש מהיועצת המשפטית לחקור". 

בהמשך הוסיף: "זה לא עניין של הטלת ספק. מ־2015 ראש הממשלה פיזר מיוזמתו את הוועדה המקצועית על ספרות ויוצרים כי לא מצאו חן בעיניו החברים בה. הייתה את הסאגה של פרופ' עודד גולדרייך, שבמסגרתה שני שרי חינוך סירבו לתת לו את הפרס למרות שהוועדה החליטה שהוא הזוכה, ושתי ההתערבויות הללו הן התערבויות בוטות של פוליטיקאים, לא רק בתהליך אלא במינוי ועדה. ההחלטה של קיש לבטל כליל את פרסי ישראל, אפילו אם זה לא בגלל ולדמן אלא בגלל שהוא החליט, זו החלטה נוראית ונגועה. אין לקבל אותה. לא רק בגלל הנסיבות שבהן היא הוחלטה, אלא בגלל מה שזה עושה למדינה ולהוקרתה את טובי יוצריה ואומניה". 

"הצעד של קיש בלתי מתקבל על הדעת"

"דבר אחד ברור לחלוטין - כל ניהול המוסד של פרס ישראל חייב להיות מופקע מאיזשהו גוף שבראשו יש איש פוליטי", הבהיר הראל. "הוא צריך לעבור לגופים עצמאיים שלא מונפת מעל ראשם חרב של תקציב. אז לא הייתה התערבות פוליטית. הדברים הולכים ומתקלקלים. בא השר קיש והרים לכולנו להנחתה. הצעד הזה בלתי מתקבל על הדעת לחלוטין ומוכיח שאם הדברים יימשכו כך, הפרס הזה ייאבד מתוכנו. הדבר הזה מאבד מערכו, נגוע ומזוהם, והזיהום הזה קיבל תפנית מאוד חמורה בצעד של קיש. קראתי לו שיחזור בו".

מטעמו של איש העסקים שלומי פוגל נמסר בתגובה: איל ולדמן הינו אחד מבכירי ההייטק בישראל, ובהחלט ראוי לקבל את פרס ישראל. לפוגל אין כל קשר להחלטה על ביטול הפרס. 

עריכה: מיכל קדוש 

03/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב קיש
יואב קיש  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris