איפה הכסף
עם ענת דוידוב

חיזבאללה תקף - החשמל נפל

מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, הבהיר: "עובדי החברה כל הזמן בשטח" • מיכאל וקנין, תושב שלומי, תקף: "נמאס לשמוע שצה"ל יורה ומגיב"


עשר רקטות שוגרו אמש (ב') מלבנון על עבר צפון המדינה, ובעת מתקפת החיזבאללה - מערכת החשמל באזור קרסה. גדעון אוקו דן בכך ב־103fm עם מאיר שפיגלר, מנכ"ל חברת החשמל, אשר הגיב לתקרית המדוברת. לשיחה הצטרף מיכאל וקנין, תושב שלומי, אשר שיתף ברגעים הקשים שהוא ותושבי המקום חוו.  

לדבריו של וקנין, "אתמול בלילה, בסביבות השעה 22:00, נורו הרבה טילים מכיוון לבנון ליישוב שלנו. הייתה הפסקת חשמל של איזה עשר דקות, הבנתי אחרי זה שעמוד חשמל נפגע. אני כמעט עזבתי את היישוב, יצאתי משם. מה שאני הבנתי שהפסקת החשמל הייתה לזמן קצר. אין הרבה תושבים בשלומי".

בהמשך הוסיף: "אני התפניתי, אני מגיע מדי פעם ליישוב, פעם־פעמיים בשבוע. אנחנו באים לראות מה קורה עם הבתים שלנו, מה קורה ביישוב. אנחנו רוצים להיות בבית כבר, אבל אין לנו אפשרות להיות שם כרגע. לגבי הפסקות חשמל, היו הרבה הפסקות חשמל שזה פגע לרוב הבתים ברוב המוצרים שנשארו שם. מה עושים? אין מה לעשות, כרגע אין מה לעשות כשיש הפסקות חשמל. זה מפחיד, כשיש אזעקות זה כבר מתחיל להפחיד. היישוב שלנו ממש בגדר, אנחנו מקבלים הרבה ירי ליישוב ומסביב, יש הרבה פגיעות כל הזמן, רק יש לנו הרבה מזל ברוך השם". 

לסיום הדגיש כי "שום פתרון מדיני לא יהיה עם האנשים האלה. באותו היום שהחיזבאללה שם אוהל בהר דב מול יחידות של צה"ל וצה"ל נתן להם להישאר שם, זה מה שקרה לנו עם החמאס. כשמדינת ישראל תיתן החלטה להגיב בתקיפה יותר קטלנית הם יפחדו יותר, אבל הם רואים שאנחנו מחכים. למה מחכים? שיהיו לנו יותר הרוגים? איבדנו השבוע ילד יקר בשלומי. איבדנו הרבה חיילים, נהרג לנו בן המקום".

מנכ"ל חברת החשמל: "יש על מי לסמוך"

מנכ"ל חברת החשמל מאיר שפיגלר התייחס גם הוא להפסקת החשמל שאירעה אתמול (ב') בעקבות המטח שנורה על ידי חיזבאללה. "יש על מי לסמוך. שבתי כעת מבצת ושלומי, מה שהיה שם זה שנקרע כבל, והוא גרם לנזק שאותו אנחנו עתידים לתקן. ברור שברגע שישנם מטחים יש נזקים, והנזקים האלה מצריכים טיפול. עובדי חברת החשמל נמצאים במקום. הצלחנו להזין את כל התושבים באמצעות מוביל אחר של אנרגיה".

"כל התושבים והלקוחות שלנו יוכלו לקבל באופן שוטף, למרות שיש נזקים. אנחנו לא יודעים היכן יפגעו המטחים, אז כמובן שלוקח זמן לתקן. שלא לדבר על כך שלפעמים העובדים שלנו נמצאים בשטח, ורגע לפני שמתחילים לתקן או בשלב התיקון אומרים לנו לסגת לאחור", אמר והוסיף: "אנחנו נעשה את הכול כדי שלפחות בתחום החשמל הם יוכלו לשוב אל הבתים שלהם. דבר שני, אומנם אתמול היו עשרה טילים ששוגרו בעת ובעונה אחת, אבל בפועל הדבר הזה חוזר על עצמו כל יום, ובעיקר גם בלילות. עובדי החברה כל הזמן נמצאים בשטח, בעיקר באזורים שבהם התושבים אינם בנמצא".

כמו כן, כאשר נשאל אם ערוכים בחברת החשמל לקראת הנזקים שחיזבאללה עלול לייצר, השיב שפיגלר כי "אנחנו בהחלט מטפלים בכל מה שצפוי להיות מבחינת הכנה מוקדמת, אנחנו ערוכים לתרחישים הרבה יותר משמעותיים מהקיימים כעת. ברור שאם יהיה משהו קטסטרופלי, גם חברת החשמל תהיה חלק. אבל באופן כללי אנחנו בהחלט מוכנים. כל יום לומדים מהיום שקדם לו, גם מבחינת הליכי העבודה, אופן הענקת הגיבוי למערך החשמל. ההכנות שלנו, גם על רטוב וגם על יבש, יותר משמעותיות מבחינת היכולת שלנו לתת מענה, הרבה יותר משמעותי ממה שכרגע אנחנו מתמודדים איתו".

עריכה: שני רומנו

05/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


צפון הארץ, מלחמת חרבות ברזל
צפון הארץ, מלחמת חרבות ברזל  |  צילום: אייל מרגולין/פלאש90
Paris