בן כספית ואריה אלדד

פריצה למסגד הר הבית? "מתנה לחמאס"

אריק ברבינג, לשעבר ראש מרחב ירושלים ויו"ש בשב"כ, ביקר את ההגבלות המסתמנות לחודש הרמדאן: "ענישה קולקטיבית - בדיוק מה שאנחנו לא צריכים"


לקראת חודש הרמדאן שבפתח במערכת הביטחון הזהירו כי הפוטנציאל בהר הבית הרה אסון. על פי הדיווחים, נראה כי חמאס דוחף לשלב השני של המלחמה. אריה אלדד ובן כספית דנו בכך ב־103fm עם אריק ברבינג, לשעבר ראש אגף סייבר וראש מרחב ירושלים ויו"ש בשב"כ, אשר הביע את דעתו בנושא. 

"צריך לפעול בשונות, ולא עכשיו לקחת אוכלוסייה מגיל 40 או 50 להגיד לאותם אנשים 'כל מי שצעיר מכם לא מגיע להר הבית', אני מדבר על ערביי ישראל ותושבי ירושלים נושאי תעודת זהות ישראלית", אמר ברבינג בפתח השיחה. "הפתרון או ההמלצה או הכיוון שאני מאמין בו ועשינו אותו בעבר, לקחת את כל השמות שידועים למערכת הביטחון - זה אלפים, להם לתת צווי הרחקה ולוודא שהם לא יגיעו להר הבית. לא למנוע גורף, כי הדבר הזה, סוג של ענישה קולקטיבית ברמדאן, זה בדיוק מה שאנחנו לא צריכים בהקשר של מתח בחברה הערבית. לא צריך להוסיף את האירוע הזה גם כן".

עוד הדגיש כי "תמיד תמיד יכולים להיות מסיתים, צעירים ואולי אפילו מבוגרים שנכנסים להר ומייצרים מתח והסלמה. זה היה בעבר, אפשר לצמצם את התופעה הזו. הצמצום הוא לא בשיטה שאתה קובע גורף, משום שהדבר הזה יגרום לכך שהם לא יבואו להר הבית, ואתה תפגוש אותם ברחובות העיר העתיקה, מסביב לעיר העתיקה, וחלק קטן מהם, גם פלסטינים וגם ערבים, בעיקר מערביי ירושלים, יכולים להגיע לאותם פיגועים שאנחנו מתקשים לזהות אותם בזמן - פיגועי בודדים. אנחנו צריכים לפעול פה מסודר יותר, לתת לאירוע הזה להתנהל בצורה שאנחנו מגבילים את מי שמגיע".

בנוסף, כאשר ציין כספית כי ישנו ויכוח על כמה אנשים להכניס בכלל למתחם, הסביר ברבינג כי "הכמות הגדולה שנכנסת יכולה להגיע ל־20 אלף, קשה למדוד את זה בצורה מדויקת. אני לא מבין למה צריך לעשות מגבלות של רוב האנשים, רוב האנשים הולכים הביתה בתום התפילה. מי מסתגר במסגדים? צעירים, ירושלמים, אנשי חמאס וכל מיני גופים".

"אני חושב שפריצה לתוך המסגד היא טעות", הודה והוסיף: "יש שיטות אחרות להשאיר את המתפרעים בתוך המסגד מבלי יכולת שלהם לצאת, להתפרע ולזרוק מטענים על השוטרים. בשנתיים האחרונות המשטרה פרצה לתוך המסגד, התמונות מתפרסמות בלייב בכל העולם בזמן אמת. זה נקרא מתנה לחמאס. לא צריך להגיע לאירוע בתוך המסגד. אני חושב שבהר הבית אנחנו צריכים להפעיל מנגנונים מרסנים מצד אחד, מסכלים מצד שני, אבל באופן גורף לא לגרום לציבור שעד עכשיו לא היה שותף שיצטרף בעקבות חודש הרמדאן".

לסיום התייחס ברבינג לאפשרות שיצליחו להכניס אמל"ח להר הבית. "כשיש מידע זה מטופל, כשאין מידע יש מספיק מנגנונים לבלום את זה. לצערי הרב פעם אחת קרה אירוע לא טוב, שנרצחו שוטרים, וכל השאר היסטוריה".

עריכה: שני רומנו

05/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הר הבית - ארכיון
הר הבית - ארכיון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris