ניסים משעל וטל שלו

"לא אמרתי שהמפכ"ל צריך לסיים כעת"

המפכ"ל לשעבר רב ניצב בדימוס משה קראדי על המלצות ועדת החקירה לאסון במירון • על דברי שבתאי לאחר הפרסום: "יש להצהרה משמעות כלפי הציבור"


אתמול (ד') נטל המפכ"ל יעקב שבתאי אחריות מלאה למתרחש באסון בהר מירון, למרות שוועדת החקירה המליצה שלא להדיחו בעקבות המלחמה. חרף זאת, הוועדה ייחסה לו שורת כשלים וטענה כי הוא ידע שהאירוע כרוך בסכנת חיים ממשית. המפכ"ל לשעבר רב ניצב בדימוס משה קראדי הגיב לדברים.

בפתח השיחה ביקש קראדי להבהיר כי טרם קרא את דוח מסקנות ועדת החקירה, אך כן ראה את הכותרות בעקבות הפרסום, והתייחס לנקודת האחריות האישית של מפכ"ל המשטרה שבתאי. "זו עובדה, היא קבעה את זה בדוח שלה, וזה גם נראה לי מאוד טריוויאלי. מה קורה מכאן? זו החלטה של המפכ"ל, הוא צריך לקבל עם עצמו את ההחלטה. אתה מדבר עם מישהו שהתפטר מתפקידו על רקע המלצות של ועדה, למרות שהוועדה קבעה לגביי שאני יכול לסיים את הקדנציה שלי ולהמשיך את הכהונה שלי. אני חשבתי שנכון היה להתפטר מתוך הרצון לתת דוגמה אישית ולתת ערך למושג אחריות".

"זה לא פשוט וזה מאוד אינדיבידואלי, זה תלוי במבנה האישיות שלך, בחוסן המנטלי, הערכים", הודה והוסיף: "אני לא אתן לו המלצה בפומבי, הייתי נותן לו אם היה מתייעץ איתי באופן אישי. זה עניין אישי, אני לא רוצה להיכנס לנעליו. מכיוון שחוויתי את זה, זה רגע בחיים שהוא מאוד מאוד מורכב. בסופו של דבר זו החלטה אישית, מורכבת, ואני שמח שקיבלתי אותה אז כי במכלול ההחלטות שקיבלתי בחיים זו הייתה אחת ההחלטות הטובות ביותר. בדיעבד היא הוכיחה את עצמה. חשבתי שלמרות שאני לא מסכים עם מסקנות הוועדה, זה יהיה רגע מבחינתי להוכיח שערכים צריכים לממש".

עוד הדגיש קראדי כי "ראשית, לא אמרתי שהוא צריך לסיים כעת. נכון שרגע לפני הרמדאן לא נכון, אבל גם אני לא סיימתי את תפקידי ביום שהודעתי. יש להצהרה משמעות כלפי הציבור וכלפי הפקודים שלך".

"כשמקימים ועדה שזורקים לפח תוך פחות משעתיים - אין סיכוי שיצא משהו לצערי"

נוסף על כך התייחס לתגובות החריפות שהגיעו לאחר פרסום הדוח. "אחרי שראיתי מה קרה כתוצאה מהפרסום, אני חסר מילים. אם כל מה שנותר לנו לעשות כחברה, כפוליטיקאים, זה להטיל רפש אחד בשני, זה אומר שאין סיכוי שאנחנו נממש חלק מההמלצות האלה, ודמם של 44 הקורבנות היה לשווא. כשמקימים ועדה שממליצה המלצות שזורקים אותה לפח תוך פחות משעתיים מרגע שפרסמה, אין סיכוי שיצא מהוועדה הזו משהו לצערי".

"תאר מה יהיה בוועדה הבאה על רקע המחדל של שבעה באוקטובר", אמר משעל לאור אמירותיו, וקראדי השיב: "יצא לי מניסיוני לשמש כחבר בשתי ועדות חקירה, וגם מיניתי ועדות בדיקה כאלה ואחרות, ואתה צודק. ברגע שאנחנו מייחסים לוועדה רק את הממד האישי ולא דנים בהמלצות המערכתיות, באופן טבעי אנחנו קוברים את המלצות הוועדה ואין סיכוי שימומשו".

לסיום טען קראדי כי ישנה בעיה נוספת - האופן שבו בוחנים ודנים בוועדת חקירה והמלצותיה. "אנחנו מדברים איך נתקן את התקלה שהייתה, וככל הנראה שהתקלה הבאה לא תהיה דומה לזו שהייתה, ולכן אין סיכוי שיצמח ממנה תועלת. עוד יותר כואב על דמם של אותם קורבנות והמשפחות".

עריכה: שני רומנו

07/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


משה קראדי
משה קראדי  |  צילום: נתי שוחט/פלאש90
Paris