ניסים משעל וטל שלו

"מציע שבחודש הרמדאן ישראל תיסוג למרכז הרצועה"

אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, ניתח את הפעילות הצבאית ברצועת עזה • הבהיר: "אנחנו צריכים לייצר מצב שבו אנו לא אחראים לכלכלה שלהם"


הבוקר נפתח יומה ה־152 של המלחמה על רקע דשדוש עסקת החטופים, המשך הפעילות הקרקעית ברצועת עזה והסלמה הולכת וגוברת בצפון הארץ. מה יעלה בגורל הלחץ האמריקני באשר למשבר ההומניטרי? אייל עופר, מומחה לכלכלת חמאס, פרש את משנתו.

"אנחנו חייבים לייצר הבדלה מאוד מאוד משמעותית בין צפון הרצועה לבין דרום הרצועה", הכריז עופר. "בצפון הרצועה יש עדיין כמעט 400 אלף איש, ואנחנו צריכים לייצר את המצב שבו אנחנו לא אחראים לכלכלה שלהם. כי מה שקורה כרגע, בגלל המצב בצפון הרצועה, העולם שם עלינו את התווית בתור מי שאחראי לכלכלה, לאוכל ולחלוקה הפנימית של המזון ברצועת עזה. דבר שיהפוך אותנו מכוח לוחם לכוח שדואג לאוכלוסייה".

עוד הסביר כי "אני רוצה שיתייאשו מאיתנו בדרום עזה, שייקחו אחריות בעולם. אני מציע שבחודש הרמדאן ישראל תיסוג למרכז הרצועה. בצפון ובמרכז היא עדיין צריכה לנהל מצבעים צבאיים, ומצד שני בדרום היא לגמרי תנקוט בגישה של 'זה לא בשליטה שלנו'. מי שרוצה, לא אכפת לנו מי, יטפל ברוב אוכלוסיית עזה שנמצאת בדרום, בצפון ניקח אחריות אבל נדאג להעביר את האזרחים".

עופר המשיך וטען: "אנחנו צריכים לשמר את ההישג הגדול ביותר שלנו במלחמה - המצב שבו נמצאת עזה. יש לנו מטרות צבאיות במרכז הרצועה, יש עוד אלפי מחבלים, ובעיר עזה יש אלפי מחבלים. אפשר לטפל בהם. אנחנו צריכים להשאיר את זה (רפיח) כאיום למשך הרמדאן ולהוסיף לזה עוד תנאי אחד - אם לא מקבלים את כל החטופים עד סוף הרמדאן, כן ניכנס לדרום הרצועה, ואז לא תהיה לנו ברירה אלא לדחוף את כל האוכלוסייה הזו אל מצרים. אנחנו צריכים להתחיל לשדר לעולם שלמצרים יש אחריות".

"חזית נוספת?", התפלא משעל, ועופר חידד: "אני מציע שמדינת ישראל תלמד לאיים. דבר ראשון שתיסוג, ודבר שני היא תציג איום מאוד ברור שיהיה מובן גם לארה"ב, גם למצרים וגם לחמאס. שהחמאס בדרום הרצועה יכול להיכנע למצרים, אם רוצים למנוע שישראל תיכנס אפשר להגיד להם 'תיכנעו למצרים'. אני מציע שניסוג זמנית אבל נשים איום אמיתי, שאנחנו הולכים להיכנס לרפיח אם לא נקבל את החטופים".

לסיום הדגיש עופר כי "אני מציע שנעשה את זה ביוזמתנו, בלי לחץ בין־לאומי, החלטות של מועצת הביטחון - ניקח צעד אחורה, ומצד שני בצפון הרצועה נמשיך לפעול ולהעביר אזרחים לדרום. צריכים לקרוא לדרום עזה החופשית. אם רוצה החמאס לחלק מזון - שיחלק, האו"ם? האו"ם, מצרים? מצרים. ישראל צריכה להתנתק, לסגור תא המעברים בצפון הרצועה ולתת גישה שאנחנו לא אחראים על דרום רצועת עזה. ליזום ולדעת לשים את הקו המבדיל - איפה האחריות נגמרת ואיפה אנחנו לא אחראים".

עריכה: שני רומנו

07/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ישראל במלחמה
ישראל במלחמה  |  צילום: דובר צה"ל
Paris