ניסים משעל וטל שלו

"רואה את הערכת המצב כהגיונית לחלוטין"

סגנית ראש המל"ל לשעבר אל"מ (מיל') טליה לנקרי בתגובה לאזהרה מפיגועים בחו"ל לקראת חודש הרמדאן: "זה תמיד הגפרור הרציני להצית את השטח"


אתמול (ד') פרסם המטה לביטחון לאומי הודעה לציבור לקראת חודש הרמדאן בצל המלחמה, שבמסגרתה קרא לישראלים השוהים בחו"ל לגלות עירנות ולחדד את תשומת לב במהלך טיולים מעבר לים. אל"מ (מיל') טליה לנקרי, לשעבר סגנית ראש המל"ל, התייחסה לדברים. 

"הרמדאן הוא תמיד הגפרור הרציני להצית את השטח, בוודאי בתקופה של מלחמה", הסבירה לנקרי. "אני רואה בהחלט את הערכת המצב הזו כהגיונית לחלוטין, שהרמדאן הוא זה שיצית את השטח. אני חושבת שההחלטה נכונה, כי לייצר סיר לחץ מאוד גדול כשאתה רוצה לאפשר כמדינה דמוקרטית חופש פולחן, ולמרות זאת אני אומרת שזו בהחלט תקופה שיכולה להצית את השטח".

עוד טענה כי "לצד זה שאנחנו כמדינה החלטנו את ההחלטה הזו לאפשר את חופש הפולחן, מצד שני יש שטח שמבעבע מלמטה וכוחות כמו איראן, חמאס, ביו"ש, ברשתות, עוצמה מאוד גדולה ומוטיבציה אדירה לפגע. ראינו את הפיגועים, אנחנו רואים שזה מתקיים גם לא ברמדאן".

נוסף על כך התייחסה סגנית ראש המל"ל לשעבר לניהול המערכה ברצועת עזה. "אני חושבת שיש פער אדיר, לפחות ממה שאנחנו רואים כאזרחים, בין ההישגים הצבאיים הטקטיים המאוד משמעותיים. צריך להגיד שצפון הרצועה כרגע במצב של חופש פעולה מוחלט של צה"ל. אני לא אומרת שלא יכול לקרות שם אירוע, זה עדיין קיים, הם החליפו שם את שרשרת הפיקוד להערכתי בפעם השלישית, החמאס. יש שם חופש פעולה מוחלט".

"יש צורך לעשות דבר אחד מאוד ברור, לנתק את צפון הרצועה מדרום הרצועה בהיבט התת קרקעי", הכריזה והוסיפה: "כי מעל הקרקע אנחנו רואים את הדברים, יש שליטה מלאה, הסיפור של התת קרקע הוא סיפור מורכב, לכן יש צורך לניתוק מוחלט. יש עדיין כ־200 אלף אזרחים בצפון הרצועה, המחבלים שנמצאים שם עובדים בחסות האזרחים, חמאס מונע מהאזרחים לנוע דרומה. יש שם עוד עבודה כדי להגיע לשליטה מלאה, הלחימה מתבססת בעיקר על סיפור הפשיטות וניתוק הרצועה, זה ייקח עוד זמן, אני מניחה חודשים בודדים".

עריכה: שני רומנו

07/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


הר הבית - ארכיון
הר הבית - ארכיון  |  צילום: יניב מורוזובסקי/103fm
Paris