אודי סגל ואלי כהן

סמוטריץ' בעל רגישות חברתית? "עוזרים לו במקומות שיש קצת פחות"

ח"כ חנוך מילביצקי, חבר ועדת הכספים מטעם הליכוד, על התנהלותו של האוצר בתקציב • הדגיש: "לא צריך להיות במפלגה מסוימת כדי לזהות פגיעה בחלשים"


ח"כ חנוך מילביצקי, חבר ועדת הכספים, ביקר השבוע את התנהלות משרד האוצר על רקע סעיפי התקציב לשנת 2024. "זה תקופה אני מנסה לקבל אוזן קשבת באוצר כדי לדון בצורה רצינית על ההשגות שיש לי לגבי התקציב המתוקן לשנת 2024 שנדון כעת בכנסת. לצערי, לא קיבלתי עד עתה כל התייחסות. מקווה שחברי הממשלה מבינים שיש צורך לשים לב לפגיעה הבלתי מידתית בשכבות החלשות שהתקציב הזה מביא איתו".

בשיחה עם אודי סגל ומיה איידן הסביר ח"כ מילביצקי מדוע התבטא כך. "עלויות המלחמה, 253 מיליארד עד סוף 2025, חלק מהכספים הללו הם כל נושא הבעיות החברתיות, המענה לכל אלו שכרגע לא נמצאים בבית וכו'. האם זה נותן מענה אולטימטיבי? לא, אבל משתדלים. זה מה שאנחנו מנסים לעשות בוועדת הכספים, משתדלים איפה שאפשר לטייב את זה במגבלות של המסגרת התקציבית, כי אסור לסחוט את המסגרת, זה מאוד ברור כרגע".

"אני יצאתי נגד העובדה שמה שהסתמן עד ממש לפני כמה ימים היה שמדובר בעליית מע"מ שהולכת לקרות ב־2025, שפוגע יותר בשכבות החלשות", הדגיש. "דברים כאלה שאתה רואה באופן מפורש שמי שבנה את זה לא לקח בחשבון את העובדה שזה פוגע יותר בשכבות החלשות מכלל האוכלוסייה. אני חשבתי, שדווקא בתוך משבר כזה כמו היום, לבוא ולעשות צעדים גדולים, כי זה הזמן, לבוא ולחשוב מחדש על כל סדר העדיפויות של התמיכות במדינה. מעל 100 מיליארד ש"ח אנחנו משלמים בשנה, אולי לארגן את זה מחדש באופן כזה שמי שצריך יותר יקבל ומי שלא לא יקבל".

עוד הבהיר כי "שוחחתי עם אדם די בכיר באגף התקציבים באוצר ואמרתי את הדברים הללו, איך אתם מצד אחד מעלים מע"מ ומצד שני לוקחים ימי הבראה לעובדי שכר מינימום, אבל אתם לא נוגעים במס החברות? אז הוא אומר לי 'הייתה מחשבה שמצד אחד או ללכת ולעשות גזרות על כולם, והשכבות החלשות בהכרח יותר נפגעות, או לטרגט את זה יותר במגזר שגם ככה, במרכאות, 'נושא' ברוב הנטל של הכלכלה הישראלית'".

"אנחנו חושבים שגם ככה כשמדברים על השכבות החלשות, הרבה פעמים מסתתר שם הון שחור", ציין. "אני בוועדת הכספים שנה, ראיתי עשרות מצגות בנושא הזה, וכל פעם אלה סכומים אחרים. אלה בסופו של דבר סכומים שאין לאף אחד יכולת לוודא שהם אמיתיים", אמר. "הדוגמה הכי טובה היא סביב כל נושא המס על הסיגריות האלקטרוניות, עשינו לא מעט דיונים ובסוף מתברר, וזה גם ביררנו רק כי אחד היבואנים לשעבר הגיע, שבפועל היום אין יבוא מסודר ורשמי. כל השוק של הסיגריות האלקטרוניות, שהוא שוק מזיק ושצריך לטפל בו, הכול במעין דברים אפורים שחורים כאלה והמס שנגבה בפועל הוא אפס".

ח"כ מילביצקי המשיך והסביר כי "קיבלתי אישור משר האוצר שנושא הפנסיות התקיביות, פנסיות גישור, הולך לעלות בוועדה המיוחדת לבחינת תקציב הביטחון שאמורה לקום בימים האלו ממש, והולכים לבחון מחדש את כל הנושא. מדובר בעשרות מיליארדים שמדינת ישראל משלמת מדי שנה. כאשר המחירים עולים, לוקחים ימי הבראה, חשוב לבוא ולבדוק גם את הדבר הזה - זה בעיניי צעד אמיץ, חשוב ונכון".

"אם אחשוב שיש משהו שאני לא יכול להצביע לו - לא אצביע"

כמו כן כאשר נשאל אם הוא מרגיש שלשר האוצר בצלאל שסמוטריץ' יש את הרגישות החברתית הנדרשת, הודה ח"כ מילביצקי: "פה בדיוק אני חושב שתפקידנו בוועדת הכספים. על רוב הנושאים אין הבדל מפלגתי. רוב ההחלטות מתקבלות כמעט פה אחד. לא צריך להיות במפלגה מסוימת כדי לזהות פגיעה בחלשים ולהתקומם נגדה. אני חושב שיש לו, ואני חושב שאנחנו עוזרים לו במקומות שיש קצת פחות".

"תצביע נגד שר האוצר?", הקשו צמד המגישים, וחבר הכנסת השיב נחרצות: "בזמנו לגבי הנושא של העלאת המע"מ לא הצבעתי בעד, כי חשבתי שזה לא נכון. אני אראה כל נושא לגופו, ואם אני אחשוב שיש משהו שאני לא יכול להצביע לו, אני לא אצביע".

עריכה: שני רומנו

08/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


השר בצלאל סמוטריץ'
השר בצלאל סמוטריץ'  |  צילום: יונתן זינדל/פלאש90
Paris