סיון כהן

"סינוואר לא מעוניין בשום מו"מ"

מיכה קובי, לשעבר חוקר בשב"כ שצבר לאורך הקריירה שעות רבות מול יחיא סינוואר, הדגיש: "הוא יודע שהוא הולך להיות שהיד - לשיטתו, הוא ניצח במלחמה"


מיכה קובי, לשעבר חוקר בשב"כ שישב עם מנהיג החמאס ברצועת עזה יחיא סינוואר שעות ארוכות, שוחח עם סיון כהן ב־103fm והביע את דעתו על הסיכוי שעסקת שחרור חטופים תתקיים בפועל. בהמשך התייחס קובי גם לחזונו של סינוואר ליום שאחרי המערכה שעדיין בעיצומה. 

"זה השטן האמיתי, הנאצי החדש", תקף קובי בפתח השיחה. "יחיא סינוואר, שאותו פגשתי לראשונה בשנת 1989 כשחקרתי אותו בפרשייה של שני חטופים ישראלים, הוא היה קשור בייעוץ לאחמד יאסין, כאשר הוא היה בן טיפוחיו ושימש גם כעוזרו ויועצו, וגם כממונה על הכוחות שרצחו משת"פים כביכול. הוא גם שימש כממונה על החינוך של החמאס. לדוגמה, הוא סיפק להם סכיני פלסטיק וסכינים מגומי כדי שיעשו ביניהם תחרויות מי הורג יותר יהודים. יותר מאוחר סינוואר סיפק להם רובים להתאמן, ואחר כך אימן אותם בחגורות נפץ".

עוד טען כי "סינוואר, הוא כבר מגיל צעיר מאוד היה מאוהדיו של אחמד יאסין. היה מבקר במסגד כמעט מדי יום, שם הוא למד את כל הדרשות ואת הקוראן כפי שאחמד יאסין הסביר לו, שצריכים לחסל את כל היהודים. הם ישבו יחד עם עוד כמה חכמים כביכול מהחמאס וכתבו את אמנת החמאס. הסעיף הראשון מדבר על השמדתה של מדינת היהודים. הוא היה בסביבות ה־28, רווק. שאלתי אותו למה לא התחתן, הוא אמר לי 'אימא שלי זה החמאס, אבא שלי זה החמאס, אשתי החמאס, כולם החמאס'. יש לי למעלה מ־150 שעות סינוואר".

"אני טוען זה שבועות רבים שאנחנו טוחנים מים. הוא פשוט מנסה לגרום לסכסוך בין המשפחות לממשלה, לבין אישים כאלה ואחרים וכו'", הדגיש. "הבן אדם הזה תוקע אותנו עם כל מילה שהוא מוציא מפיו, הוא שקרן, נוכל. ככה נוהגים בחמאס, מעולם לא היו הבטחות של החמאס שקוימו. ואם היו - תמיד הן שונו. ברור שיש קרע בין החמאס חו"ל לחמאס פנים, זה היה כמעט מאז ומתמיד, יחיא סינוואר רואה את עצמו מפקד הכוחות הצבאיים והאזרחיים ברצועת עזה. סינוואר לא מעוניין בשום משא ומתן. הוא יודע שהוא הולך להיות שהיד. לשיטתו, הוא כבר הצליח, הוא ביצע את זממו הכי טוב שאפשר מבחינתו. הוא נחשב לגיבור החמאס, גיבור האסלאם וגיבור תושבי עזה, שרבים מהם נסחפו אחריו".

כמו כן, כאשר ציינה כהן את העוצמות שמפעילה מדינת ישראל ברצועת עזה, הבהיר קובי כי "זה לא מעניין אותו. הוא רואה את שבעה באוקטובר שהוא ניצח, לשיטתו. הוא לא רואה בזה טבח, הוא מכחיש. החמאס בראשותו מכחישים שהיה טבח, את כל מה שאנחנו אומרים. התוכנית שלו היא שרידות - הוא חושב ומשוכנע שהוא יוכל להכניע את מדינת ישראל לסגת לגבולות של שישה באוקטובר, ואז הוא יחזור לבנות את חמאס מחדש ברצועה. זו המגמה וזו השאיפה, יחד עם זאת הוא משוכנע שמדינת ישראל תרדוף אותו, ועדיף לו להיות שהיד מאשר לברוח למצרים או לצאת בהסכמה לקטאר".

"סביב להניח שיש כמה עשרות חטופים סביב סינוואר - עם זאת, הוא מחפש שרידות"

אשר לחטופים המוחזקים מעל 150 ימים בשבי חמאס, אמר: "אנחנו עוד לא יודעים בוודאות כמה ואיך נמצאים סביבו. סביר להניח שיש כמה עשרות חטופים סביבו. יחד עם זאת, הוא מחפש שרידות, לכן הוא לא רוצה שום משא ומתן, אין לו שום עניין במשא ומתן. זו הסיבה לריב בינו לבין הנייה ומשעל. הם עושים ישיבות, מוציאים משפטים מפיהם שכביכול יש כך וכך חטופים ואפשר לבצע עסקה של 40 תמורת 400 - הם לא יודעים כמה חטופים קיימים, לא הם ואולי גם סינוואר בעצמו לא יודע היכן החטופים. עניין אותו בעבר האסירים, לו היינו נסוגים, היה מעניין אותו לעשות עסקה לשחרר את כל האסירים, אבל זה ממש לא מעניין אותו כרגע".

קובי המשיך והסביר כי סינוואר יוותר על הכול תמורת שרידותו ודחיפת ישראל לגבולות שישה באוקטובר, אך הודה: "אני לא מאמין שמדינת ישראל למרות לחץ בין־לאומי, לא משנה מאיזה כיוון, אנחנו לא נפסיק את המלחמה בחמאס עד להשמדת יכולותיו של החמאס, הן הצבאיות והן האזרחיות. הוא התחתן אחרי שהוא שוחרר ויצא לו שם של פדופיל, הוא רצה למחוק את הנושא הזה. הוא נישא למישהו בכפייה בעזה ונולד לו בן ממנה, שהוא כיום בן 8. הילדים שנראו במנהרה זה יכול להיות ילד אחד שלו, ילד אחד של אחיו, היו שם גם שתי נשים".

"סינוואר חדור שנאה תהומית ליהודים, והוא רוצה לבצע. ידעתי שאם הוא משוחרר הבן אדם הזה יבצע את זממו, יקיים את הבטחתו להקים את הנוח'בה", סיכם. "החמאס קם לתקומה לפחות שלוש פעמים שאני מכיר. הם כל פעם מקימים מחדש, ואם אכן אנחנו ניסוג ולא יהיה לחץ צבאי, הוא יקים חמאס חדש שיהיה הרבה יותר אכזרי וקיצוני מעכשיו. הוא מאמין שיש להשמיד את היהודים עכשיו. מצאנו אצלו בבית את המיין קאמפף של היטלר, משם הם לקחו את העקרונות".

עריכה: שני רומנו

07/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יחיא סינוואר
יחיא סינוואר  |  צילום: עטיה מוחמד/פלאש90
Paris