כצפוי, אופנהיימר

יגאל רביד, שליח 'כאן 11' ללוס אנג'לס, על המנצח הגדול של טקס האוסקר: "הסרט הזה הוא בפירוש לא הטוב ביותר השנה, אבל הוא הסרט הכי חשוב"


הלילה (א') נערך טקס האוסקר ה־96 במספר בהוליווד, ובו המנצח הגדול היה ללא ספק הסרט 'אופנהיימר', המגולל את סיפורו של אבי פצצת האטום. יגאל רביד, שליח 'כאן' ללוס אנג'לס, הביא פרטים נוספים על המתרחש במהלך הטקס. 

"הסרט הזה הוא בפירוש, וזו הדעה שרווחת, לא בהכרח הסרט הטוב ביותר השנה, אבל הוא הסרט הכי חשוב", טען. "הסיבה נורא פשוטה - אמריקה עושה חשבון נפש עם עצמה על כל הסיפור של הפצצה ועל הדרך שבה סיימה את מלחמת העולם השנייה - בשתי פצצות אטום איומות ונוראיות על ערים אזרחיות ביפן, הירושימה ונגסאקי. ד"ר רוברט אופנהיימר, האיש שהמציא את הפצצה הזו, בנה אותה וזכה להוד, הדר והוקרה מהנשיא טרומן כי עזר לסיים את המלחמה, אבל אחרי זה אמריקה הוקיעה אותו כי נחשד כקומוניסט. אחר כך החזירו לו את הכבוד מאחר שנתן לאמריקה את הכוח להוביל במירוץ החימוש העולמי והבין־גושי". 

עוד הוסיף כי: "היום הסיפור הזה, עם אמריקה או כל מדינה שהייתה מטילה פצצת אטום על יישוב אזרחי, זה היה נחשב לפשע נגד האנושות. וזה חשבון הנפש, זו הסיבה ש'אופנהיימר', שהוא סרט חשוב ואפוס ענקי, זכה בשבעה פרסים, כולל הפרסים הגדולים החשובים".

על דברי הבמאי היהודי־בריטי ג'ונתן גלייזר בנאום הזכייה על סרטו 'אזור העניין', אמר רביד: "זה סרט בהשפעת השואה על חייו של מפקד מחנה אושוויץ ורעייתו מעבר לגדר. הוא אומר אחרי הזכייה כיהודי שהכיבוש חטף אותנו, שאנשים סובלים ממנו, ושהכיבוש מנכס לעצמו גם את השואה, ולכן סובלים משני הצדדים, גם בצד הערבי בעזה וגם קורבנות 7 באוקטובר. מדובר על דברים שאמר בפורום התרבותי והתקשורתי הכי גדול בעולם, לכן אף אחד לא נכנס לעומקים של זה". 

עריכה: מיכל קדוש 

11/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר
קיליאן מרפי בתפקיד רוברט אופנהיימר  |  צילום מסך: מתוך הסרט 'אופנהיימר'
Paris