אודי סגל וענת דוידוב

"נתניהו נמצא במערכת בחירות, הוא לא במלחמה"

ח"כ יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון הפנים, עלה למתקפה נגד ראש הממשלה בעקבות היעדר הדיון ב'יום שאחרי' • טען: "פוחד מבן גביר וסמוטריץ'"


זה כבר 158 ימים שבהם נלחמת מדינת ישראל על קיומה בשלל החזיתות, אך הפתרון ל'יום שאחרי' ברצועת עזה טרם גובש. ענת דוידוב ואודי סגל דנו במצב הסבוך עם חבר הכנסת יואב סגלוביץ, לשעבר סגן השר לביטחון פנים וראש אגף חקירות במשטרה, אשר פרש את משנתו.

"יש כנס בכנסת שהכותרת שלו היא 'היום שאחרי', הסיבה המרכזית היא שהדיון האמיתי הזה צריך להיות בממשלה, לא בכנסת", ציין ח"כ סגלוביץ והוסיף: "אבל הוא לא מתקיים בממשלה ורק מסיבות פוליטיות, הוא לא מתקיים כי המשמעויות הן קבלת הכרעות לגבי ההמשך, והיום שאחרי, היו צריכים לדבר עליו באמצע אוקטובר אחרי תחילת המלחמה שתפסה אותנו בהפתעה. בסוף שימוש בכוח צבאי חייב להיות לתכלית מדינית שחייבת לנסות לצייר את תמונת העתיד".

סגלוביץ המשיך והבהיר: "אני יודע שחייבים להבין שני דברים: שחמאס, אסור שיהיה השליט והריבון בעזה, ואנחנו, אסור שנהיה השליטים והריבוניים בעזה. צריך לארגן מהלך בין־לאומי נרחב, שיש נכונות, לפחות ברמת הדיבורים, גם האמריקניים, להיכנס למהלך כזה. יש פה משהו שעובר כחוט השני לאורך כל הדרך - טמינת הראש בחול לאורך כל הזמן בזמן שאנחנו חייבים להרים את הראש מעל המים. הסיבה שנתניהו לא עושה את זה - זה רק מסיבות פוליטיות. הוא פוחד מבן גביר וסמוטריץ', לכן לא נעשה דיון".

"אני מתפלא שחברי הקבינט לא אומרים 'עד כאן'. כי בפועל אנחנו נגררים כל הזמן. באמצע אוקטובר היו חייבים להחליט מה היעדים. 'ניצחון מוחלט', זה טוב למערכת בחירות. נתניהו נמצא במערכת בחירות, הוא לא נמצא במלחמה. כך נראה התקציב, כך נראים הדיונים וכך נראות ההחלטות. הצבא הוא דרג פועל ומבצע של החלטות מדיניות, וזה לא המצב לצערי, הכול פוליטי", התרעם.

בתגובה לאמירותיו טענו צמד המגישים כי ייתכן שמתחת לפני השטח כן מתגבשת תוכנית, וח"כ סגלוביץ ביקר: "אני חושב שאנחנו אומרים את זה כבר תקופה. לפני חודשיים גם לפיד דיבר על זה. האמריקנים מדברים על זה, הרי מאיפה נחת לפה אותו רציף ימי? מה שלא נעשה, יעשו מעל ראשנו. אין פתרונות קסם, והמצב הוא לא מצב פשוט. ויש חיבור למה שקורה בעזה למה שקורה בצפון. אין פתרונות קסם, דבר אחד צריך לעשות - לתכנן, לעשות את זה בצרוה מושכלת. כל הדברים האלה לא נעשים, השיקול הוא רק פוליטי. הכול כחוט השני לאורך כל ההחלטות של נתניהו, הוא גורם נזק ביטחוני אדיר למדינת ישראל. זה האיש, הוא ראש הממשלה אבל הוא גורם נזק".

"יש בממשלה אנשים שרוצים כאוס - הממשלה מסוכנת לביטחון ישראל בכל תחום"

נוסף על כך התייחס ח"כ סגלוביץ לאלימות ולפשיעה בחברה הערבית על רקע אמירתו של קצין בכיר במשטרה שטען כי 'אי אפשר להשתלט על זה'. "תשובה גרועה וזה גם לא נכון. שנת 2022, שבה הייתה הממשלה שבה הייתי חבר, והתעסקתי בפשיעה בחברה הערבית, היא הייתה השנה הראשונה שהייתה ירידה במעשי הרצח. שנת 2023, השנה של הממשלה הזו, של הימין על מלא, איתמר בן גביר כשר שמדבר על משילות, היא השנה הגרועה ביותר. 244 נרצחים".

"שנת 2024 נפתחת בקפיצה יותר גדולה מ־2023", תקף. "זה פשוט לא מעניין את בנימין נתניהו, מהקמת הממשלה הפסיקו כל התוכניות, מינו את האדם הכי בלתי כשיר לעסוק בטיפול בפשיעה, שגורם נזק ומפרק את המשטרה. הנושא הזה לא מטופל ברמה הכוללת של ממשלה. צריך להבין, עבודה סיזיפית קשה זה לא דיבורים. זה לא מתחיל בבן גביר, זה מתחיל בראש הממשלה. חייבת להיות תוכנית ממשלתית. כשאתה עובד בצורה כזו, בלי אמירות פומפוזיות, עבודה סיזיפית קשה, שבה בוודאי למשטרה יש חלק מרכזי אבל לא רק - הממשלה הזו פשוט לא רוצה, היא לא רוצה, היא מרוכזת כל כולה בעצמה בטריטוריות הפוליטיות במקום להתייחס לכלל מדינת ישראל".

לדבריו, "זה אירוע קשה ברמה הלאומית. אפשר אם רוצים, צריך לרצות. אין מצב, אסור להרים ידיים, זה שאנשים נמצאים בחוסר תחושת המסוגלות, זה לא רק במשטרה, אני שומע את זה בהרבה מקומות. צריך להרים את הראש מעל התקופה הקשה הזו. ממשלה שרוצה, מדינה שרוצה, אפשר לרצות. בנימין נתניהו לא רוצה. ממשלה של חידלון וחוסר כשירות".

עוד ביקר חבר הכנסת בחריפות את השותפות בקואליציה. "אנחנו מתעסקים עם אנשים שמדליקים כל הזמן. לא סתם נתניהו העיף את בן גביר מקבלת ההחלטות. הבעיה היא דיבורי היתר של אנשים בלתי אחראים. סוכני כאוס שרוצים בלגן. יש פה בתוך הממשלה אנשים שרוצים כאוס ובלגן, הם חיים על הבלגן ומתקדמים פוליטית. הממשלה הזו מסוכנת לביטחון ישראל בכל תחום, בתחום הביטחון הלאומי הם סכנה אמיתית, בוודאי נתניהו".

עריכה: שני רומנו

12/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


יואב סגלוביץ
יואב סגלוביץ  |  צילום: דוברות הכנסת
Paris