ינון מגל ובן כספית

"יש פה מפקד יוזם, נחוש, שכזה אתה רוצה"

סא"ל טוביה ברוקנר, מג"ד 8130 שהיה מעורב בפיצוץ אונ' אל־אסראא שבגללו קיבל תא"ל חירם הערה פיקודית, תקף את הקמפיין שמתנהל לטענתו נגד מפקדו


סא"ל (מיל') טוביה ברוקנר, מג"ד 8130 שפוצץ את אוניברסיטת אל־אסראא שבאזור העיר עזה ופקודו של ברק חירם, שוחח עם ינון מגל ובן כספית ב־103fm והגיב לתקרית הביטחונית שעוררה סערה. בהמשך שיתף גם באופי ובעוצמת הלחימה המתמשכת ברצועה ביומה ה־158 מאז פרוץ המערכה. 

"היה שם עוד מבצע, פשוט", הכריז סא"ל (מיל') ברוקנר בפתח השיחה. "היה איום, אויב, תשתיות שהיה צריך להשמיד, שום דבר מיוחד. ספציפית אני לא יכול להגיד בדיוק מה, אבל היה למעלה, היה למטה, היה מספיק. גם מעל הקרקע, גם מתחת לקרקע".

בתגובה לאמירותיו טען כספית כי "יש פקודות, הצבא חייב להיות גוף שמבצע פקודות. לפי הפקודה, בית ספר, מסגד, בית חולים ואוניברסיטה - אתה צריך לקבל אישור מאלוף הפיקוד". ברוקנר סירב לקבל את דברי המגיש במלואם וטען מנגד: "השאלה על מה אתה שם את הפוקוס. כשאנחנו נמצאים בשלב שבו יש מולנו אויב עייף, רעב, מותש ומבולבל, ויש לנו משחק על הרוח, השאלה על מה אתה שם את הפוקוס".

"יש פה מפקד יוזם, נחוש, שכזה אתה רוצה, ויכול להיות שהוא ביקש אישור. אני כמג"ד לא שקוף לתהליכים כאלה, אבל אני מעדיף מפקדים כאלה שאחרי זה נגיד להם 'פעם הבאה רק עם אישור', מאשר כאלה של 'חיכית לאישור? למה לא יזמת?'. זה הזן שאנחנו צריכים", הדגיש.

ברוקנר המשיך וביקר את התנהלות התקשורת סביב ההערה הפיקורית שניתנה לתא"ל ברק חירם. "מי שעשה מהאירוע הזה משהו זה לא אני, אתמול תוזמרו הודעות בכלל הערוצים, אתה יודע מה זה קמפיין. הפוקוס הוא עניין הרוח, אם עכשיו אנחנו נתחיל להתעסק בכן העולם מדבר או לא מדבר, אז יקרה מה שקרה תמיד - נחזור להיות איטיים נורא, רופסים, חלאס".

"אנחנו אחרי שבעה באוקטובר, תתעורר, זה כבר לא עובד ככה. אנחנו צריכים להיות אומה נחושה, יוזמת. בואו נדבר בשפה הזו - יוזמה, נחישות, לכידות, זה מה שצריך להוביל אותנו עכשיו. רק התחלנו את העבודה, יש את הצפון", הבהיר וסיכם: "האירוע של בארי הוא אירוע עצוב וכואב, אבל אלה אירועים שקורים בלחימה. הדרך לעסוק בו זה לא בצורה של חיסול ממוקד, הדרך לעסוק היא כמו בכל דבר - כשיגיע הזמן של תחקיר העומק, בואו נעסוק בהם".

עריכה: שני רומנו

12/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ברק חירם
ברק חירם  |  צילום: דובר צה"ל
Paris