היחידה

"לא תופסת לפעמים את מידת ההשפעה של העמוד"

הסטנדאפיסטית ואחת ממנהלות עמוד הפייסבוק 'חיילים מצייצים' מאי סייג בשיחה עם עו"ד מירי יעקב גביש על הסיוע החשוב לחיילים באמצעות הרשת • פרק 03


חיילים ברחבי הארץ נתקלים לעיתים בבעיות הנוגעות לשירותם הצבאי וליחידה אליה שובצו, ומנסים לזכות לסיוע בשלל דרכים. אחד מהגופים שהפך לאוזן קשבת נפוצה יותר ויותר עבור חיילים הוא עמוד הפייסוק 'חיילים מצייצים', המציע סעד מהדברים הקטנים ועד לסוגיות הרות גורל. בפרק השלישי של 'היחידה' בהגשת עורכת הדין מירי יעקב גביש על כל מה שעליכם לדעת לקראת חוק הגיוס, אירחה את מאי סייג, סטנדאפיסטית וקומיקאית ואחת ממנהלות התוכן המרכזיות של קבוצות הפייסבוק 'חיילים מצייצים' ו־'סטטוסים מצייצים', שהפכה כר פורה לסיוע ותמיכה בחיילי ישראל. 

"'חיילים מצייצים' הוא עמוד שקיים הרבה מאוד שנים, לפני שהייתי חיילת בכלל", תיארה סייג בפתח דבריה. "זה עמוד שמאגד את כל קהילת החיילים, המילואימניקים וגם את המלש"בים. העמוד קם כדי לספק בידור ואסקפיזם לחיילים שנמצאים בלחימה, ולצדו תוכן אינפורמטיבי וחדשותי, בייחוד בתקופה כזו. העמוד הוא הכל מהכל".

"אני משפיעה על מה שאנשים רואים או צורכים, וזה דבר גדול"

כיצד מסייעת הקבוצה הלכה למעשה לחיילים הזקוקים לעזרה? "הרבה פעמים זה בא לידי ביטוי בהודעה פרטית שאנחנו מקבלים", תיארה. "חיילים רואים בנו הרבה פעמים דמות סמכותית, פונים אלינו מהלב ולא יודעים בהכרח מי המנהלים של העמוד. אנחנו מנסים תמיד להשתמש בכוחנו לטובה ולעזור ככל הניתן לחיילים, כי אנחנו בסופו של דבר גם עמוד תקשורתי. בתקופת המלחמה, הרגשתי שזה היה מאוד מיוחד כי השתמשנו בעמוד גם לשם הנצחת חיילים וגם עבור איתור נעדרים וסיוע ללוחמים. רגע מרגש שהיה זה שהעליתי איזשהו פוסט ויום אחרי לוחם שלח לי תמונה שקיבל סיוע. אני מנהלת את העמוד קרוב ל־3 שנים, ולפעמים אני לא תופסת את מידת ההשפעה שלו. אני משפיעה על מה שאנשים רואים או צורכים, וזה דבר גדול".

"ראינו הרבה חוסרים שיש בצבא לצערנו בזמן המלחמה, וגילינו שלוחמים ישנים בתת תנאים", הוסיפה מאי. "זה לא באשמת הצבא בהכרח, אלא שהמצב פשוט קרה מסיבות כאלה ואחרות. יש גם בקשות של פנאי ופעילויות או ציוד. הרבה פעמים אנחנו מעלים סטורי או פוסט ומקשרים אותו ללוחם עם פרטי קשר, והרבה פעמים אנחנו מעבירים את הפנייה הזו לגורמים צבאיים. אנו אחראים בעיקר על הפצת הפניות. העבודה שלנו היא לקחת את החייל הלוחם ולקשר אותו לגורמים הרלוונטיים, כי לנו יש את הכוח והקשרים ולכן אנחנו עושים את הקישור הזה עבורו. לפעמים רואים שהדברים הללו נפתרים דרך התגובות עצמן על הפוסטים. כלומר, זה לאו דווקא הטיפול שלנו אלא האפקט של הקהילה שיכול לפתור דברים". 

על מקרה שלא הצליחה לשכוח, סיפרה: "היה לוחם אחד, שהוא גם חבר שלי, שאמר לי שהוא צריך משהו דחוף - גיטרה. אמרתי לעצמי 'וואו, זה אחד הרגעים הכל כך ממלאים ולא מובנים מאליהם, ופשוט אמרתי לו 'אביא לך גיטרה'. העלנו פוסט, ואותו לוחם קיבל את הגיטרה שלו ושלח לי סרטון שלו מנגן עליה. זה היה מקסים ממש. עצם זה שאתה רואה שיש מי שאתה יכול לפנות אליו, זה דבר מאוד חשוב. זה שיש מישהו ששומע אותך זה ממלא". 

עריכה: אסף חרמוני ומיכל קדוש 

31/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


היחידה
היחידה  |  גרפיקה: אלון כץ/103fm
Paris