ניסים משעל וטל שלו

"התקציב לא רואה את האזרחים, רואה פוליטיקאים"

התקציב המעודכן 2024 אושר במליאה • הפרשנית הכלכלית ליאת רון ('וואלה', '103fm') ביקרה בחריפות את סעיפיו: "ממחיש יותר מהכול את סדר העדיפויות"


אתמול (ד') אושר במליאה התקציב המעודכן לשנת 2024. טל שלו וניסים משעל דנו על השפעות עם הפרשנית הכלכלית ליאת רון ('וואלה', '103fm') אשר לא חסכה בביקורת.

"משבר גדול לא יכול היה להיות פה בכל מקרה, הממשלה לא הייתה נופלת בגלל התקציב. מה שכן, האנרגיות שתהיו צריכות להיות מושקעות בלהפוך את התקציב למשהו שיחזק את כלכלת ישראל ולא יתעסק עם 5,8 מיליארד ש"ח כספים קואליציוניים. לא ראוי, לא נכון, לא צריך היה להיעשות", טענה רון בפתח השיחה.

עוד הסבירה כי התקציב יוביל להורדת דירוג אשראי גם בחברות אחרות., מה שישפיע גם על האזרח הקטן. "אם לא תרד הריבית, כי אנחנו כרגע בבור של 6.6 מיליארד ש"ח, כיוון שכרגע לא דנו בכמה סוגיות שאמורות להכניס הרבה כסף לקופת המדינה הדי ריקה שלנו. 600 מיליון ש"ח של התקצוב למוסדות החרדיים הפרטיים, זו הייתה ההשבתה המפורסמת של גפני. אני לא יודעת איך הם הצליחו להעביר תיקון לתקציב שהיה עב כרס בלי שדנו ברצינות על הסעיפים שלו. יש את ענייני הביטוח הלאומי, הקפאת השכר הממוצע".

"בואו נדבר על הורדת הריבית. ברגע שהנגיד יחליט לא להוריד את הריבית כי התקציב הזה לא מספיק מעודד צמיחה או מראה איזשהו ריסון אצל הממשלה, אז זה יעלה לנו", הדגישה. "זה המשכנתאות, הכול. הכול יעלה. אנחנו רוצים שהריבית תרד, אנחנו המדינה הראשונה שהתחיל להוריד ריבית בעולם, אני חושבת שזה לא יקרה. אפילו שנתוני המדד מחר אמורים להיות טובים ולהוריד את האינפלציה, הנגיד לא יכול להוריד ריבית. מה עוד? פגיעה בעוד קשה בשירותים שאנחנו נקבל, למשל, התוכניות למניעת אלימות נגד נשים, טיפול בנוער בסיכון, רפורמה בתחום הסיעוד".

באשר ליוקר המחיה ולטיפול הממשלה בו, התרעמה: "כלום. אין שם כלום. התקציב הזה לא רואה את האזרחים, הוא רואה את הפוליטיקאים, את העסקנים, כל מי שדואג לישבן שלו, הוא לא רואה את האזרחים".

"אף לא אחד?", תהתה שלו, ורון חידדה: "להגיד את זה באופן גורף, לא נכון, אני יכולה לומר ששר אחד כן רואה חלק מהאזרחים - יצחק וסרלאוף, שהיה היחיד מבין שרי הממשלה. אף אחד מהם לא אמר שהוא לא יעביר את התקציב כי לא מעבירים תקציבים לצפון, ולא מטפלים מספיק טוב במפונים בדרום. על בטטות הם כן היו מוכנים לא להצביע על התקציב".

לסיום תקפה: "ברגע האחרון הצליח להגיע לדיון דחוף בוועדת הכספים כדי לדון בפיצויים של מגדלי הבטטות בקורונה - בשביל זה עוצרים תקציב. אבל כדי להעביר 3.5 מיליארד ש"ל לתושבי הצפון, על זה לא עוצרים. זה נראה לי ממחיש יותר מהכול את סדר העדיפויות הבעייתי".

עריכה: שני רומנו

14/03/2024

הצטרפו לערוץ הווטסאפ של 103fm


ליאת רון
ליאת רון  |  צילום: 103fm
Paris